Znám je, tak jsem jim zavolal, líčí jednání s možnými šéfy ČT poslanec

  20:22aktualizováno  20:22
Poslanec za ODS Václav Mencl iDNES.cz vysvětloval, jak to bylo s jeho schůzkou s některými kandidáty na ředitele ČT. Podle něj si potřeboval rychle ověřit tvrzení odborů, proto zavolal dvěma finalistům, se kterými se osobně zná. Další nevyslechl, protože "není pověřený, aby lítal po kandidátech".

Poslanec Václav Mencl | foto:  Dan Materna, MAFRA

Zatímco poslanec za ODS Walter Bartoš v pondělí iDNES.cz tvrdil, že na základě kritiky odborů ČT politici konat nemohou, jeho stranický a výborový kolega Václav Mencl to pojal jinak. Tisková zpráva odborářů ho šokovala natolik, že případné porušení pravidel volby generálního ředitele ČT začal bezprostředně řešit. Telefonoval předsedovi Rady ČT Milanu Uhdemu a do své pražské poslanecké kanceláře si pozval i dva kandidáty na ředitele ČT - Romana Bradáče a Hynka Chudárka.

Mencl tvrdí, že sáhl po těch kandidátech na šéfa ČT, které měl v mobilu. Chudárek, Bradáč i Uhde ho prý upokojili, že k ničemu závažnému nedošlo. Ovlivňování volby ředitele ČT podle Mencla nehrozí, poslanec celou věc uzavře ve čtvrtek dopisem odborům a další kandidáty si zvát nehodlá.

Mencl je druhým politikem, který potvrdil, že se osm dnů před volbou generálního ředitele ČT sešel s některými kandidáty. Včera, pod tlakem informací iDNES.cz, premiér Petr Nečas uvedl, že jednal osobně s exšéfem Novy, dalším z pěti kandidátů volby Petrem Dvořákem.

Proč jste se sešel s panem Bradáčem a panem Chudárkem?
Odboráři ČT na poslance směřovali stížnost na průběh výběrového řízení. Protože je to oficiální žádost, vážně míněná, ve vážné situaci, pokládal jsem za nutné si ověřit, jestli bylo porušeno nějaké pravidlo volby ředitele ČT. S těmito dvěma kandidáty se znám osobně, tak jsem si dovolil otázat se jich na tuto věc. Tázal jsem se samozřejmě mnoha další lidí. Teď dávám dohromady závěrečné znění dopisu, kterým odpovím odborářům.

Mencl a média

Poslanec za ODS Václav Mencl vede ve Sněmovně volební výbor. Ten měl například za úkol vybrat nové šéfy Rady ČT nebo posuzuje výroční zprávu radních. Mimo jiné přes něj prošla i změna zákona, která zakazuje na ČT1 a ČT24 od příštího roku vysílat reklamu. Výbor by se měl podle Mencla v budoucnu přejmenovat na mediální výbor.

Pokud byla situace vážná, požádal jste o svolání volebního výboru, pod který problematika médií spadá?
Pokud by byly nějaké indicie porušení zákona, tak bych byl logicky povinen výbor svolat. Přiznám se ale, že jsem nic takového nenalezl, protože zákon je v tomto stručný a volbu ředitele dělá Rada ČT autonomně.

Výtky odborů ČT směřovaly k činnosti Rady ČT, kontaktoval jste i někoho z radních?
Kontaktoval jsem i pana předsedu Uhdeho, protože jsem chtěl vědět, zda postupovali proti jednacímu řádu. Zeptal jsem se také, jak je to s tím jedním kandidátem, o jehož vzdělání odbory hovořily. V tomto směru Rada ČT řekla, že to musí být vysokoškolské vzdělání, ale nikoliv nutně takové, které je u nás uznáváno.

Výtky k vysokoškolskému titulu směřovaly na kandidáta Jana Svobodu, proč jste se nesešel i s ním?
Protože pana Bradáče a Chudárka znám a nechtěl jsem dělat nějaké hromadné akce. Jak rada v případě pana Svobody jednala, jsem si ověřoval u pana předsedy. Rada dospěla k názoru, že má vysokoškolské vzdělání. Pana Svobodu jsem nekontaktoval, na co taky bych se ho měl zeptat, když už tu věc vysvětlila Rada ČT. Nemůžu jít za 15 členy rady, za všemi pěti kandidáty, za všemi z ČT. Tak jsem si prostě vybral vzorek a bylo to na základě mé osobní známosti.

Jaký druh osobní známosti máte na mysli?
Pan Bradáč je samozřejmě šéf zpravodajství a já mu občas chodím do televize něco říkat, takže když jsem osloven za ČT, tak mi pan Bradáč přijde podat ruku, to je logické. Pana Chudárka znám ze společenských akcí.

Volba ředitele ČT

Pětici kandidátů z více než třiceti uchazečů vybrala Rada ČT ve středu 7. září. Do finále volby postoupili Petr Dvořák, Roman Bradáč, Hynek Chudárek, Jan Svoboda a Radomír Šimek. Z této pětice Rada ČT vybere ve středu 21. září ředitele ČT. Ve funkci nahradí Jiřího Janečka, který rezignoval ze zdravotních důvodů.

Kdo inicioval schůzky mezi vámi, panem Bradáčem a panem Chudárkem?
Iniciativa vzešla ode mě. Zavolal jsem jim a sešel jsem se s nimi.

Kdy jste se s panem Bradáčem a Chudárkem sešel?
S oběma to bylo v úterý.

Kde jste jednali?
Samozřejmě se scházíme na půdě Poslanecké sněmovny, v mé kanceláři. To je normální. Nic skrytého nedělám.

O čem jste hovořili?
Zítra k tomu vydám oficiální stanovisko předsedy volebního výboru. Tak o tom nechci dál mluvit. Předmětem bylo prostě to, jestli se oni setkali s něčím, co píšou odboráři, že tam je klientelismus. Ptal jsem se, zda byla porušena pravidla výběrového řízení, zda oni o tom něco ví, zda byl porušen volební řád. Oba mi řekli, že nic takového neví, neviděli a že s nimi bylo zacházeno slušně.

Volal jste i panu Chudárkovi, ale na něj odboráři výtku nesměřovali.
Potřeboval jsem si to ověřit poměrně rychle, tak jsem vzal ty, které znám a mám na ně číslo. Šlo mi o to, zda byla porušena pravidla. Já si to ještě ověřil od pana předsedy Rady ČT, podíval jsem se na to tady s právníky a tím to končí.

Premiér Petr Nečas včera uvedl, že za panem Chudárkem a Bradáčem poslal své spolupracovníky. Oni dva tvrdí, že se sešli s vámi. Vy jste měl nějaké pověření od pana premiéra s oběma pány jednat?
Jsem spolupracovníkem pana premiéra. Jsem předseda mediálního výboru a jsem pověřen v ODS se o toto téma starat. Ale nejsem pověřen, abych lítal po kandidátech. Pan premiér dostal dopis odborů taky. Pan premiér i jeho okolí se mě ptalo, co s tím hodlám udělat. Tak jsem řekl, že se sejdu se s některými kandidáty.

Sešel jste se s někým, kdo do pětice finalistů volby nepostoupil?
Neudělal jsem to. Abych řekl pravdu, na výzvu odborů nikdo z nich nereagoval a nepřipojil se k ní.

Mencl: Jsem na výroční zprávy Rady ČT vysazený

Je podle vás vhodné, že se někteří politici scházejí jen s některými kandidáty volby generálního ředitele ČT?
Jak jistě chápete, volební právo v Radě ČT nemám a radu neovlivňuji tím, že se zeptám, zda byla porušena pravidla. To je normální otázka. Jestli teda chcete, tak pokládám spíš dopis odborářů za ovlivňování Rady ČT. Ale já rozhodně neovlivňuji žádným způsobem radu, naopak chci, aby byla neovlivněna vnějšími okolnostmi. K ničemu ji nevyzývám, jen konstatuji a plním svoji povinnost tím, že si ověřuji informace. A jestli tak či onak, to už nechte na mně.

Nelze tu situaci vnímat třeba tak, že pan Chudárek a Bradáč, ať už u vás jakožto poslance nebo v ODS, mají při volbě ředitele ČT nějaké speciální zastání?
Nezastávám se ani pana Bradáče, ani pana Chudárka. Oni se k tomu dostali nevinně a já se jim budu muset omluvit. Byla to moje iniciativa, oni nechtěli za mnou přijít a říkat mi, abych pro ně něco udělal. Já jsem je pozval, aby pro mě něco udělali. Takže velmi prosím, aby oni z něčeho takového nebyli obviňováni. To raději obviňujte mě, jestli vás můžu požádat.

Ale nemůže to vypadat tak, že tito dva kandidáti mají v zádech nejméně jednoho poslance ODS?
Ale copak ODS má nějaké volební právo v radě nebo co?

Ne, nemá, ale poslanci jsou u toho, když se volí Rada ČT, když se schvaluje její výroční zpráva.
Tak to samozřejmě. Jestli chcete, o výroční zprávě si můžeme povyprávět, protože jsem jejím zpravodajem a výroční zprávu jsem Radě ČT mimochodem vrátil k doplnění. Já jsem zrovna na výroční zprávy Rady ČT vysazený.

Neznamená to tedy to, že když Rada ČT nezohlední schůzky politiků s některými kandidáty, tak prostě budou mít problém s výroční zprávou?Ne. Jen konstatuji, že ty věci beru vážně a v této chvíli se opravdu nejedná o favorizaci kandidátů, ale o ověření postupu Rady ČT. O nic jiného se nejednalo. Musím tedy odmítnout jakékoliv úvahy o tom, že by to znamenalo zvýhodňování kandidátů. Nevím, v čem by to mohlo toto znamenat.

Nedomníváte se, že Vaše schůzky podporují spekulace, že Rada ČT není úplně nezávislá na politicích?
Dostal jsem velmi závažnou stížnost odborové organizace, je mojí povinností se tím zabývat. Jak jinak ty informace mám získat než tím, že se zeptám předsedy rady, kandidátů, právníků v ČT a tak dále. Ty informace musím někde získat. Nevidím tam žádné ovlivnění, zvláště když se Rady ČT zastávám. Kandidáti jsou taky lidé z masa a kostí, chodí po Praze, to byste mohla o komkoliv, kdo s nimi z politiků mluví, říci, že je ovlivňuje. Oni to netají, já to netajím. Samozřejmě se mě může teď pan Dvořák zeptat, proč jsem se neptal jeho. Ale pokud má kdokoliv jakoukoliv stížnost, tak ať mi ji sdělí.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Komunisté mladou Bedřišku věznili, lidé však platili mincí s její podobiznou

Spis Bedřišky Synkové, dívky z československé koruny. O tom, že je na minci...

Komunistický režim poslal Bedřišku Synkovou roku 1954 za mříže na několik let. Přesto Češi druhého září 1957 začínají...

EU má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy, tvrdí Klaus

„Evropská unie má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy,“ prohlásil...

Bývalý prezident Václav Klaus během probíhajících voleb do Evropského parlamentu ostře kritizoval stávající vedení EU....

Mirošovice zveřejnily na webu výsledky eurovoleb, pak je stáhly

V Mirošivicích zveřejnil výsledky voleb do Evropského parlamentu už v sobotu...

V sobotu odpoledne se na oficiálním webové stránce obce Mirošovice objevily výsledky eurovoleb. Výsledky však nesmějí...

Najdete na iDNES.cz