Pamlskovou vyhlášku zmírnili pozdě, spousta škol už bufet neotevře

  11:41aktualizováno  11:41
Už od příštího týdne začne platit mírnější podoba takzvané pamlskové vyhlášky, kvůli které před rokem a půl zavřely některé školní bufety. Pro spoustu škol je však pozdě - buď se jim nedaří sehnat zpět provozovatele, nebo by musely hledat nové místo, protože prostor, který využívaly pro prodej občerstvení, využívají dávno jinak.

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V místech, kde se dřív prodávaly svačiny a nápoje, dnes stojí košťata nebo pomůcky na cvičení. Když totiž před rokem a půl začala platit pamlsková vyhláška, bylo potřeba žákům začít nabízet jiný sortiment, především zdravé potraviny. Ne všichni provozovatelé se uměli novým podmínkám přizpůsobit a najednou neměli co žákům nabídnout. A nebo skončili, když zjistili, že děti nemají o jejich nový, zdravější sortiment zájem.

Novinky ve školství: studenti pojedou za čtvrtinu, bagety se vrátí do škol

Školy tak o bufety přišly a prostor, ve kterém byly, dnes využívají jinak, například jako sklad, malotřídu nebo kancelář. Jednou z takových škol je královéhradecká základní škola Habrmanova. 

„V okamžiku, kdy byl bufet zrušen, jsme z místnosti udělali sklad a úklidovou komoru, navíc původní provozovatelka ztratila zájem, bufet proto nebudeme obnovovat,“ říká ředitel školy Jiří Šimek.

„Bufet se živil zejména prodejem sladkostí, které jsou zakázané. Místo bufetu je nyní kancelář a místo je kompletně přestavěné, tudíž znovuotevření nepředpokládáme,“ uvedl učitel jedné ze základních škol v Příbrami.

Už od pondělí se sice vyhláška zmírní, na pulty se tak mohou vrátit třeba obložené bagety nebo tvrdý sýr. Jenže i kdyby školy měly místo na to bufet znovu zavést, spousta jich nemůže najít provozovatele.

„Kvůli zavedení pamlskové vyhlášky jsme museli zrušit bufet, protože provozovatel odmítl měnit sortiment a jiného jsme kvůli personální krizi ve školství nenašli. Zatím o obnovení bufetu neuvažujeme, protože provozovateli už se do toho nechce,“ říká ředitelka pražské ZŠ Mendelova Martina Thumsová.

Fotogalerie

Pro ředitelku třinecké Základní školy Dany a Emila Zátopkových Magdu Nogovou ale znamená zmírnění vyhlášky úlevu. Děti totiž utíkaly ze školy v bačkorách do večerky, kde si zakázané potraviny stejně kupovaly. 

„Na vlastní zodpovědnost jsem stupidní vyhlášku porušila a nechala jsem bufet znovu otevřít. Prodávali jsme pečivo, neslazené minerálky a kuchařky vyráběly znovu svačiny - pomazánky, housky se šunkou, vařilo se kakao, čaj s mlékem a tak dále. Sortiment máme velmi omezený a bufet je ztrátový. Jsem ráda, že můžeme oficiálně sortiment rozšířit a bufet nadále provozovat,“ říká Nogová.

Najdou se ale i tací, kteří si na pamlskovou vyhlášku zvykli a její zmírnění příliš nevítají. „Bufet jsme zavřeli, my učitelé to ale vnímáme jako přínos. Děti si kupovaly samé cukrovinky, chipsy a sladké nápoje. Teď si to samé sice kupují v supermarketu cestou do školy, ovšem za to zodpovídají rodiče a škola k tomu alespoň nepřispívá,“ říká učitelka Tereza jedné ze základních škol na Jihlavsku. 

Ani podle prezidenta Pedagogické komory Radka Sárköziho se po novelizaci bufety nebudou opětovně otevírat.

„Zmírnění podmínek považuji za kompromis. Povolit prodej doslazovaných nápojů je ale změna k horšímu. Líbil se mi návrh, aby byla automaticky povolena všechna jídla vyrobená z čerstvých základních surovin, který bohužel neprošel,“ říká Sárközi.

Ministerstvo školství by podle něj mělo řešit daleko důležitější problémy než zrovna pamlskovou vyhlášku. „Nechápu, proč je prvním krokem ministra po získání důvěry vládě zrovna novela pamlskové vyhlášky. Na ministerstvu leží připravená novela inkluzivní vyhlášky, jejíž přijetí by školy ocenily určitě více,“ dodal.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Další z rubriky

Vydavatelé Hitlerových projevů neporušili zákon, rozhodl definitivně soud

U brněnského městského soudu začal 2. června proces s vydavateli knihy Adolf...

Vydavatelé projevů nacistického diktátora Adolfa Hitlera jsou definitivně zproštěni obžaloby. Nejvyšší soud odmítl...

České děti tloustnou. S nadváhou či obezitou se pere každé páté

obézní chlapec, ilustrace

S nadváhou či obezitou bojuje v České republice každé páté dítě ve věku mezi jedenácti a patnácti lety, meziročně navíc...

Dvorští nosorožci si ve Rwandě zvykají na akácie, vítaly je stovky lidí

Nosorožci černí původem z Jihoafrické republiky byli vypuštěni v národním parku...

Pět nosorožců černých ze safari parku ve Dvoře Králové si zvyká na nový domov ve Rwandě. Zoo je v pořádku přepravila ...

Najdete na iDNES.cz