Pamlskovou vyhlášku zmírnili pozdě, spousta škol už bufet neotevře

  11:41aktualizováno  11:41
Už od příštího týdne začne platit mírnější podoba takzvané pamlskové vyhlášky, kvůli které před rokem a půl zavřely některé školní bufety. Pro spoustu škol je však pozdě - buď se jim nedaří sehnat zpět provozovatele, nebo by musely hledat nové místo, protože prostor, který využívaly pro prodej občerstvení, využívají dávno jinak.

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V místech, kde se dřív prodávaly svačiny a nápoje, dnes stojí košťata nebo pomůcky na cvičení. Když totiž před rokem a půl začala platit pamlsková vyhláška, bylo potřeba žákům začít nabízet jiný sortiment, především zdravé potraviny. Ne všichni provozovatelé se uměli novým podmínkám přizpůsobit a najednou neměli co žákům nabídnout. A nebo skončili, když zjistili, že děti nemají o jejich nový, zdravější sortiment zájem.

Novinky ve školství: studenti pojedou za čtvrtinu, bagety se vrátí do škol

Školy tak o bufety přišly a prostor, ve kterém byly, dnes využívají jinak, například jako sklad, malotřídu nebo kancelář. Jednou z takových škol je královéhradecká základní škola Habrmanova. 

„V okamžiku, kdy byl bufet zrušen, jsme z místnosti udělali sklad a úklidovou komoru, navíc původní provozovatelka ztratila zájem, bufet proto nebudeme obnovovat,“ říká ředitel školy Jiří Šimek.

„Bufet se živil zejména prodejem sladkostí, které jsou zakázané. Místo bufetu je nyní kancelář a místo je kompletně přestavěné, tudíž znovuotevření nepředpokládáme,“ uvedl učitel jedné ze základních škol v Příbrami.

Už od pondělí se sice vyhláška zmírní, na pulty se tak mohou vrátit třeba obložené bagety nebo tvrdý sýr. Jenže i kdyby školy měly místo na to bufet znovu zavést, spousta jich nemůže najít provozovatele.

„Kvůli zavedení pamlskové vyhlášky jsme museli zrušit bufet, protože provozovatel odmítl měnit sortiment a jiného jsme kvůli personální krizi ve školství nenašli. Zatím o obnovení bufetu neuvažujeme, protože provozovateli už se do toho nechce,“ říká ředitelka pražské ZŠ Mendelova Martina Thumsová.

Fotogalerie

Pro ředitelku třinecké Základní školy Dany a Emila Zátopkových Magdu Nogovou ale znamená zmírnění vyhlášky úlevu. Děti totiž utíkaly ze školy v bačkorách do večerky, kde si zakázané potraviny stejně kupovaly. 

„Na vlastní zodpovědnost jsem stupidní vyhlášku porušila a nechala jsem bufet znovu otevřít. Prodávali jsme pečivo, neslazené minerálky a kuchařky vyráběly znovu svačiny - pomazánky, housky se šunkou, vařilo se kakao, čaj s mlékem a tak dále. Sortiment máme velmi omezený a bufet je ztrátový. Jsem ráda, že můžeme oficiálně sortiment rozšířit a bufet nadále provozovat,“ říká Nogová.

Najdou se ale i tací, kteří si na pamlskovou vyhlášku zvykli a její zmírnění příliš nevítají. „Bufet jsme zavřeli, my učitelé to ale vnímáme jako přínos. Děti si kupovaly samé cukrovinky, chipsy a sladké nápoje. Teď si to samé sice kupují v supermarketu cestou do školy, ovšem za to zodpovídají rodiče a škola k tomu alespoň nepřispívá,“ říká učitelka Tereza jedné ze základních škol na Jihlavsku. 

Ani podle prezidenta Pedagogické komory Radka Sárköziho se po novelizaci bufety nebudou opětovně otevírat.

„Zmírnění podmínek považuji za kompromis. Povolit prodej doslazovaných nápojů je ale změna k horšímu. Líbil se mi návrh, aby byla automaticky povolena všechna jídla vyrobená z čerstvých základních surovin, který bohužel neprošel,“ říká Sárközi.

Ministerstvo školství by podle něj mělo řešit daleko důležitější problémy než zrovna pamlskovou vyhlášku. „Nechápu, proč je prvním krokem ministra po získání důvěry vládě zrovna novela pamlskové vyhlášky. Na ministerstvu leží připravená novela inkluzivní vyhlášky, jejíž přijetí by školy ocenily určitě více,“ dodal.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Únorové počasí trhá teplotní rekordy. Na Karvinsku naměřili až 17 stupňů

Ilustrační foto

Teplotní rekordy pro 16. únor v sobotu padly na 25 stanicích, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v...

Životy s rudou knížkou. Ústav připravil slovník komunistických funkcionářů

Záviš Kalandra (vpravo) a jeho kamarád Oldřich Pecl byli odsouzeni ve

Oportunista Jan Doležal, dobrodruh André Simone, nebo odsouzený člen vedení Rudolf Barák. To je jen několik ze stovek...

Každý pátý Čech trpí duševní chorobou. Pomoci mají centra duševního zdraví

Duševní zdraví. Ilustrační foto.

Léty zažitou představu, že psychicky nemocní se musí zavřít do léčebny, má ambici změnit reforma psychiatrické péče. Na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz