Češi se za 25 let změnili. Později vstávají a stěžují si na jiné problémy

  0:29aktualizováno  0:29
Před 25 lety jsme získali svobodu. Od té doby jsme o dva centimetry vyrostli, přesedli do jiných aut, nakoupili si mobily – a také ztratili Václava Havla. MF DNES sestavila seznam příkladů změn, které poznamenaly životy obyvatel Česka za dvacet pět svobodných let.

Studenti a učitelé karlovarské střední veřejnoprávní školy Trivis uspořádali akci k výročí listopadové revoluce. Oblečení i výzdoba tříd připomínaly období normalizace. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

1Ranní vstávání

Do fabriky na šestou, do kanceláře na sedmou, platilo před Listopadem. Nepatrně se to změnilo a většina pražských kanceláří „operuje od 9:00“. Přesto se podle letošního internetového průzkumu v Česku stále vstává velmi brzy, 43 procent z nás před šestou. V tento čas vstává i čtvrtina hlavního města.

2Skibusy a elektronická havěť

Společnost se otevřela světu, totéž učinila čeština. Na začátku devadesátých let se vypořádala s tisícovkami nových pojmů souvisících se společenskými změnami, pojmenovala nové instituce, aktivity, věci a začlenila všechna ta play-off, eura, skibusy či blacklisty. Stejně lehce teď vstřebává i nejnovější elektronickou „havěť“ – tweetování, instagramy, hashtagy atd.

Čeština se stala uživatelsky mnohem příjemnějším jazykem, přiblížila jazyk psaný mluvenému, například se změnilo psaní s/z v cizích slovech (prezident, univerzita), a aby se uživatelé ještě méně trápili a méně chybovali, vychází jim vstříc i v psaní velkých písmen.

K radosti všech zavedla Vánoce, Velikonoce a u lokalit a různých zařízení nastolila užitečnou šablonu „po předložce velké písmeno“. Takže už netřeba si lámat hlavu, jak psát ulici V Jámě, hospodu U Krokodýla, lékárnu U Nemocných, velkými písmeny je možné zvýraznit i jedinečné úřady a instituce – Unie (Evropská unie), Aliance (Severoatlantická aliance), Ministerstvo financí atd.

A co je stejně důležité a osvobozující, přestala být nástrojem ideologické manipulace. Malý příklad z mnoha: chybné už není psaní Bible, Korán či Boží hrob nebo Boží láska.

3Větší auta, větší garáže a povinné pásy

Vlastníme dvakrát tolik aut než před pětadvaceti lety. Jeden vůz připadá v průměru na 2,2 člověka (tehdy to bylo 4,3 člověka). Prakticky vymizely vozy bez bezpečnostních pásů, dnes už – až na veterány – bez nich nesmíte na silnici.

Auta jsou v průměru o 17 cm širší a o 36 cm delší, než byla. Podle odřených kapot vyjíždějících z některých podzemních garáží se to nezdá, ale změnily se i normy pro velikost parkovacího místa.

4Telefonní blahobyt

Prakticky zmizelo nedostatkové zboží, pokud za ně nepovažujete lístky na hokejové mistrovství světa. Jeden příklad: zatímco na konci socialistické éry, v níž si každý měl dopřát všeho podle svých potřeb, mělo pevnou telefonní linku jen 15 lidí ze sta, nyní žijeme prakticky všichni s telefonem v kapse či ruce. Operátoři evidují téměř 15 milionů aktivních SIM karet.

5Stížnosti čtenářů

Z dopisu redakci Mladé fronty (28. února 1985): Kolik bude v letošním roce dovezeno motocyklů zn. Simson? V. J. Svinary. Odpověď redakce: Prozatím bylo s výrobcem z NDR dojednáno 9 000 motocyklů, z toho 3 000 Simson S51 B2-4, informuje podnikové ředitelství Mototechny.

Před Listopadem si čtenáři nejvíc stěžovali na nedostatkové zboží (jiné stížnosti by neprošly přes cenzory). Dnes na úplatky a korupci, na platy a důchody, daně, špatné zdravotnictví, špatné politiky, špatné úředníky, na cizince, na našince, na pravici, na levici, na odpůrce prezidenta, na příznivce prezidenta.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Náklaďák se na přejezdu střetl s vlakem, zraněný je strojvůdce a cestující

Při srážce osobního vlaku a nákladního auta na okraji Třemošnice utrpěl...

Na železničním přejezdu v Třemošnici na Chrudimsku se ve středu večer střetl vlak s nákladním vozidlem. Při nehodě se...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Ministerstvo životního prostředí dostane 250 milionů navíc na boj proti suchu

Alena Schillerová, Richard Brabec a Andrej Babiš na slavnostní inauguraci...

Ministerstvo životního prostředí dostane příští rok o 250 milionů korun více. Na dodatečném navýšení rozpočtu se na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz