Pátek 10. července 2020, svátek má Libuše, Amálie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. července 2020 Libuše, Amálie

Co letos čeká české školství? Začleňování postižených i povinná školka

  1:00aktualizováno  1:00
Uplynulý rok byl v resortu školství legislativně plodný. Školáky, rodiče a pedagogy tak letos čeká řada změn, z nichž některé vyvolávají rozporuplné reakce. V září startuje plán inkluze lehce mentálně postižených dětí do běžných tříd. V plánu je rovněž zavedení povinného roku v mateřské škole či kariérního řádu pro učitele.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

1Inkluze dětí se speciálními potřebami

Asi nejbouřlivější debaty vyvolal plán ministerstva školství na začleňování dětí s lehkým mentálním postižením do běžných základních škol. Podle inkluzivní novely školského zákona budou mít nově děti se speciálními vzdělávacími potřebami zdarma nárok na podpůrná opatření, jako je například asistent pedagoga či různé pomůcky. Cílem je maximální začlenění těchto dětí do běžných základních škol. Inkluzivní opatření jim mají pomoci překonat jejich znevýhodnění.

Expertka: Segregací tvoříme nezaměstnané

„Pro mě je společné vzdělávání to, že vzdělávací soustava každému dítěti zaručí, že je vnímáno jako originál, že z něj chceme vybrousit skutečně to nejlepší,“ komentuje již schválený plán ministryně školství Kateřina Valachová.

Výrazné kritiky však má inkluzivní novela mezi speciálními pedagogy, podle nichž zkomplikuje práci učitelů a sníží kvalitu výuky pro všechny žáky. „Je zcela jistě nesprávné vzdělávat všechny žáky bez ohledu na jejich intelektové schopnosti v prostředí standardní školní třídy, která ty nejslabší staví do pozic outsiderů a třídních šašků, případně je ze svého středu přímo vypudí,“ opřel se do novely předseda Asociace speciálních pedagogů Jiří Pilař.

Podle odborníka na oblast vzdělávání Bohumila Kartouse je samotný princip inkluzivní novely správný, její zavádění v praxi je však příliš překotné. „Toto není změna, která se dá provést za rok. Takovéto velké reformy se zavádějí postupně a vlastně nikdy nejsou úplně ukončeny. Problém je, že ministerstvo školství ji chce zavést od jednoho okamžiku plošně,“ říká Kartous. Učitelé proto podle něho mají problém změny akceptovat a bez jejich upřímné snahy budou inkluzivní opatření fungovat těžko.

2Kariérní řád pro učitele

Na jaře ministerstvo školství předloží vládě definitivní návrh kariérního řádu pro učitele.

Nové financování

Ministerstvo školství má vládě v lednu předložit návrh nové formy financování regionálního školství. Podle dostupných informací by měl skončit systém přidělování peněz školám podle počtu žáků. Nový systém má stát na principu optimálně naplněné třídy a počtu odučených hodin.

Zároveň by měl nový systém financování zajistit obědy zdarma dětem v povinném vzdělávání do třetí třídy ZŠ. Nový model financování by měl vstoupit v platnost v roce 2018/2019. Pracovní verze návrhu však zatím nebyla zveřejněna.

Z hlediska profesního růstu pedagoga počítá nová podoba se třemi stupni - začínající učitel, samostatný učitel a učitel na vyšším kariérním stupni. Od těchto stupňů se pak bude odvíjet plat kantorů.

„Jde nám o to, aby třetí stupeň nebyl vázán na funkci a manažerskou pozici, ale na délku odsloužené praxe v rámci výuky a jeho součástí byl zvláštní příplatek po ověření kvality,“ komentuje ministryně Valachová.

Podle Kartouse však současný návrh kariérního řádu nic neřeší. „V podstatě rezignuje na faktický kariérní postup. Víceméně automaticky odmění ty, kteří ve školství vydrží dva roky. Žádná další motivace, ať už finanční nebo pracovní připravena není,“ domnívá se.

Výrazně lepší byl podle něho původní návrh vypracovaný ještě za bývalého ministra Marcela Chládka, podle něhož se měl plat pedagoga odvíjet od jeho „kvality“, kterou by hodnotily komise složené ze zástupců pedagogických fakult a škol.

3Konec propouštění učitelů před prázdninami

Jednoznačně pozitivně učitelé přivítali novelu zákona o pedagogických pracovnících, která znemožňuje uzavírání pracovních smluv s kantory na dobu kratší než rok. Podle dosavadní praxe totiž některé školy pedagogy zaměstnávají pouze na deset měsíců, aby ušetřily za jejich „prázdninový“ plat. Na konci června tak část učitelů končí na úřadu práce, aby je škola v září opět přijala. Zaměstnání jen po dobu školního roku se v současnosti týká přibližně tří tisíc učitelů.

„Z hlediska důstojnosti učitelské profese je dobré, že tato praxe skončí. Ukazuje to ale na další problém - a to, že školy řeší nedostatek peněz. Dělají tak zoufalé kroky, že kvůli pár tisícům korun propouští na dva měsíce učitele. To, že některé školy jsou podfinancované, je prokazatelný problém,“ komentuje Kartous.

4Povinný poslední rok předškolní docházky

Povinné vzdělávání se protáhne z devíti na deset let. Poslední rok mateřské školy bude podle plánu Valachové povinný, přičemž změna by měla platit již od školního roku 2016/2017.

Vysokoškolská novela

Poslanci se budou v příštích měsících zabývat vládním návrhem novely vysokoškolského zákona.

Nejvýznamnějšími změnami, které novela přináší, by měla být institucionální akreditace vysokých škol, dále zavedení systému hodnocení kvality vysokých škol a možnost odebírání neoprávněně nabytých vysokoškolských titulů.

Novela má rovněž řešit spor okolo jmenování profesorů. Podle návrhu by tato pravomoc měla připadnout ministryni školství namísto prezidenta.

„Většina rodičů toho využívá už teď. Je však potřeba zařadit tam všechny děti,“ řekla Valachová a dodala, že jde o to dostat do školek i děti ze sociálně znevýhodněných rodin.

Poslední rok podle ní děti nejen lépe připraví na školu, ale i na léta po ní. „Ve všech evropských zemích převažuje model desetileté povinné školní docházky a osvědčuje se z hlediska kvality následného vzdělávání, úspěšnosti dětí a jejího rozvoje,“ říká ministryně.

„Ačkoliv je podobná povinnost od letošního roku platná ve Finsku a i v dalších zemích, kdy je rok před základní školou povinný, v České republice vzbuzuje záměr značnou kontroverzi,“ uvádí ve svém Auditu vzdělávacího systému společnost EDUin.

Kritikům vadí, že je opatření plošně zaváděno pouze kvůli relativně malému počtu dětí z vyloučených lokalit. Obávají se také, že jeden rok ve školce beztak nebude dostatečný na vyrovnání rozdílů mezi dětmi.

5Konec chemických pokusů

Novela zákona o ochraně veřejného zdraví z dílny ministerstva zdravotnictví způsobila problém tím, že odstranila ustanovení umožňující nezletilým žákům nakládat s nebezpečnými chemickými látkami. To v praxi znamená, že od začátku nového roku platí zákaz dosud běžných chemických pokusů na základních a středních školách.

„Takto široký zákaz není z pohledu ministerstva školství důvodný, ba dokonce je nežádoucí v případě, kdy se nezletilý žák má v souvislosti s těmito látkami vzdělávat. Ačkoliv ministerstvo školství tento problém nezpůsobilo, má připravené řešení v rámci novely školského zákona, která fakticky převezme rušené ustanovení ze zákona o ochraně veřejného zdraví,“ komentovala problém Valachová.

„Je otázka, co budou školy dělat, než se tento problém legislativně vyřeší. Budou vyhlášku obcházet? Nebo výuka nebude realizovaná? Největší komplikace to je pro střední školy, které se na chemii specializují,“ komentuje Kartous.


  • Nejčtenější

Po srážce vlaků na Karlovarsku jsou dva mrtví, policie řeší obecné ohrožení

Na Karlovarsku se odpoledne srazily dva osobní vlaky. Prvotní neoficiální informace uváděly, že se zranilo dvacet až...

Otčím, který dostal 22 let za utýrání nevlastního syna, zemřel ve věznici

Vrah lounského batolete, kterého pražský vrchní soud minulý týden poslal na 22 let do vězení, si svůj trest už...

Opilá řidička zavinila havárii, policistu se nepovedlo resuscitovat

Při nehodě dvou osobních vozidel v pražské ulici 5. května v neděli večer zemřel dvaatřicetiletý policista. Další dva...

V Brně smetla řidička cyklistu, škoda na kole je 300 tisíc

Nepozorná řidička srazila v Brně cyklistu, který se vážně zranil a byl odvezen do nemocnice. Muž jel bez helmy. Škoda...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž týdny znásilňoval spoluvězně ve Valdicích, dostal dalších devět let

O devět let delší pobyt za mřížemi čeká Romana Žigu, který téměř dva měsíce ponižoval, vydíral a znásilňoval svého...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Voda v rukou státu, 5 týdnů dovolené, státní banka, diktuje Filip Babišovi

Šéf KSČM Vojtěch Filip dal premiérovi Andreji Babišovi pět nových podmínek pokračování tolerance menšinové vlády ANO a...

Po rekonstrukci za miliony do kulturního centra teče, krytinu nevyměnili

Na stropě a po stěnách rezavé skvrny, na podlaze kbelíky a lavory. Tak vypadá promítací kabina a část půdy v Kulturním...

Je tu nejteplejší den roku, bude až 33 stupňů. Odpoledne přijdou bouřky

Až na 33 stupňů může dnes vystoupat rtuť teploměrů, bude totiž vrcholit příliv teplého vzduchu. Půjde tak o dosud jeden...

I pozitivní na covid mohou nově z karantény, rozhodlo ministerstvo

Pacienti s opakovaně pozitivním testem na koronavirus budou moci po dvou týdnech ukončit karanténu, nesmějí však mít...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Berenika Kohoutová ukázala postavu po porodu bez retuše

Herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová (29) si posteskla, že s pětiměsíční dcerou Lolou se její život otočil o 180...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...