Výzva šéfa Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václava Krásy se ovšem nesetkala všude s pochopením. Brněnská pobočka organizace i Liga vozíčkářů s demonstrací nesouhlasí. Na pobočce úřadu práce na Mojmírově náměstí v brněnském Králově Poli tak byl klid.
"Na protest by doplatili jen lidé, kteří by mrzli venku ve frontách. Je to alibistický krok. Klientům naopak radíme, aby dorazili na úřad až ve druhém či třetím týdnu v lednu. Nic jim neuteče," řekla Lucie Marková z brněnské Ligy vozíčkářů.
"Nátlak podle nás nemá smysl, úředníci za nic nemohou. Vyzýváme klienty, aby prostě někdy v lednu přišli a neprošvihli to," dodala i sociální pracovnice Eliška Škrancová z brněnské pobočky NRZP.
Přesto v Brně našel Krása své stoupence. "Přijedu i s manželkou, která má nemocné oči. Proč takovou akci nepodpořit? Chceme vládě vzkázat, že si sedí na uších," potvrdil brněnský vozíčkář Radek Kudlička.
V Ostravě naopak bylo rušno
"Horko" bylo naopak na úřadu práce v Ostravě. Těsně před osmou hodinou ranní, kdy začínají úřední hodiny, čekalo před vstupem do krajské pobočky úřadu práce v Ostravě asi čtyřicet lidí. "Jsme tady s mamkou kvůli jejímu příspěvku na mobilitu," řekla Jana Jakubcová z Ostravy-Zábřehu.
Čekala pod stříškou úřadu, protože pršelo, její manžel ale čekal ve frontě, podpíral její osmaosmdesátiletou matku. "Jsem fakt hodně naštvaná. Byla jsem tady už v pondělí, ale řekli mi, že musí přijít i mamka. Ona skoro nevidí, zakopne i o sirku. V pondělí jsme jí museli ještě vyřizovat fotku, museli jsme s ní k fotografovi," říkala žena, které se změny v udělování příspěvků pro lidi s handicapem nelíbí.
"Dřív to takto nebylo. Za komunistů to neexistovalo. Měli jsme kde bydlet, měli jsme co jíst, teď za chvíli nebudou peníze ani na jídlo," postěžovala si Jana Jakubcová.
To na pobočce olomouckého úřadu práce se prozatím žádný velký nával nekoná. Lidé si zde pro dávky chodí na stejné místo - jedno z pracovišť místního magistrátu - jako před sociální reformou. "Děvčata otevřela trochu dříve, aby se netvořily fronty, ale zatím se tady nic takového neděje. Klientů je tu stejně jako v kterýkoli jiný úřední den. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dále," popsala o půl deváté jedna z úřednic.
Větší nápor než v běžné dny
Situace na zlínském úřadu práce je od rána klidná, žádný protest se zde neodehrál. K přepážkám dorazilo sice o něco více lidí než v jiné dny, ale úředníci to přisuzují především tomu, že je úřední den na začátku roku.
Podobné je to i v Praze 4, kde úřednice s přehledem zvládají. "A pokud už musí čekat, je to proto, že jsou Krásovou výzvou popletení a chtějí proto všechno stihnout hned po Novém roce," hlásili z místa reportéři iDNES.cz.
"Všechno proběhlo v pohodě, na řadu jsem přišel tak za 10 minut. Tedy prakticky za dobu, kterou jsem věnoval vyplňování lejster," pochvaloval si tu šestasedmdesátiletý Jan Zítek.
Na hradeckém úřadu práce se žádný protest nekonal. Od rána přijížděli vozíčkáři a jinak zdravotně postižení lidé, ale o výzvě předsedy Národní rady Václava Krásy vůbec netušili.
"Nevím o žádném protestu, přijela jsem si pro příspěvek na benzín. Ale řeknu vám, že je to velmi ponižující, takhle nás sem narychlo všechny nahnat, vždyť je většina z nás odkázaná na pomoc druhých," řekla rozhořčeně jedenaosmdesátiletá Eva Tomšová z Hradce Králové, která je už třicet let upoutaná na invalidní vozík. Na chodbě čekala asi hodinu.