ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Pohlídejte si platnost dokladů, na návštěvy úřadů zbývá už jen pár dní

  • 77
Už jen dva dny zbývají do povinné výměny některých dokladů. Průkazy si například musí vyměnit lidé se zdravotním postižením. Ti, kteří o jejich výměnu nezažádají do konce roku, budou muset znovu před posudkovou komisi. Zbystřit by měli i majitelé aut dočasně vyřazených z evidence, kterým za nenahlášení údajů hrozí postih.

Nový průkaz pro lidi se zdravotním postižením má podobu plastové kartičky podobné řidičskému nebo občanskému průkazu. Úřad práce jím nahrazuje dosavadní typy dokladů, jako je průkaz mimořádných výhod vydávaný do konce roku 2011 obcemi nebo dočasný průkaz OZP. Platnost těmto dokladům končí 31. prosinci 2015 a to i tehdy, pokud je na nich uvedena platnost delší.

Úředníci mění do konce roku průkazy za nové stejného typu, tedy s označením TP, ZTP nebo ZTP/P. Lidé, kteří si doklad nevymění včas, se vystavují nepříjemným komplikacím.

„Jestliže promeškají lhůtu na jeho výměnu za plastovou kartičku, pak budou muset po 1. lednu 2016 podat novou žádost a absolvovat standardní správní řízení, včetně znovuposouzení zdravotního stavu,“ uvedla mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Průkazy zajišťují například slevy na dopravu nebo přednostní odbavení na úřadech. Místní veřejnou hromadnou dopravu mají držitelé průkazů zdarma, ve vlacích druhé třídy, ve vnitrostátních rychlících a ve spojích autobusové dopravy pro ně platí sleva 75 procent. Jak ale upozorňuje Beránková, o všechny tyto výhody přijdou, pokud nebudou mít od ledna nový průkaz.

Nové průkazy pro osoby zdravotně postižené vydávají úřady práce.

Motoristé musí spolu s výměnou průkazu požádat také o vydání nového parkovacího průkazu pro auto, protože doba platnosti na obou dokladech se musí shodovat.

Lidé, kteří výměnu kartiček pro zdravotně postižené nechali na poslední chvíli, mají příležitost přijít na příslušný úřad práce ještě o Silvestru. Ve čtvrtek je otevřeno dopoledne mezi 8. a 11. hodinou.

Novou kartičku si ale budou moci vyzvednout až v lednu a dočasně tak přijdou o své výhody. „Výrobu zajišťuje státní tiskárna cenin, není tedy možné předat průkaz na počkání. Každopádně celý proces se pohybuje v řádu několika dní,“ upozornila Beránková.

Od dubna, kdy Úřad práce začal nový typ průkazů vydávat, si do konce listopadu podalo žádost o výměnu přes 270 tisíc lidí, z toho jen za uplynulou část prosince 22 141 osob.

„Od 1. dubna do 28. prosince si nový průkaz převzalo 251 738 osob, jen za prosinec pak 29 370 osob,“ vyčíslila mluvčí Úřadu práce. Stále tak zbývá více než 18 tisíc lidí, kteří by měli dostat nový průkaz, ale ještě ho nemají.

K autům v depozitu se musí přihlásit majitelé

Poslední dny k návštěvě úřadů zbývají také lidem, kteří mají auto v depozitu. Takzvané dočasné vyřazení vozidla zrušila změna zákona platná od 1.ledna 2015. Auta, která nebyla schopná provozu, mohli dosud majitelé nechat dočasně vyřadit z provozu, když na úřadě odevzdali registrační značky a technický průkaz. To už není možné.

Lidé, kteří mají na konci roku 2015 auto v depozitu, musejí přijít na registr vozidel a nahlásit, kde auto je a jaký je účel jeho využití. Pokud to neudělají, hrozí jim v krajním případě zánik vozidla, to znamená trvalé vyřazení auta z evidence bez možnosti ho v budoucnu zase přihlásit. Pokud auto nechali dočasně vyřadit až v druhé polovině roku 2013 nebo později, vůz sice administrativně nezanikne, majitel ale může od úřadu dostat pokutu až 50 tisíc korun.

„Informace o umístění, tedy přesné adrese, a účelu využití vozidla aktuálně vyřazeného z provozu (například za účelem renovace, dlouhodobých oprav apod.), jsou důležitými údaji pro příslušný úřad, aby měl možnost zpětné kontroly tohoto typu vozidel. Tento kontrolní mechanismus by měl předejít jejich neekologické likvidaci,“ vysvětluje toto opatření Ministerstvo dopravy v tiskové zprávě.

Změny v roce 2016 se dotknou i občanských průkazů a pasů

Od ledna začnou obecní úřady vydávat seniorům občanské průkazy s prodlouženou platností. Dosavadní platnost je deset let bez ohledu na věk. Nově budou mít občanky pro lidi nad 70 let věku platnost 35 let. Další změnou je výrazné zdražení pasů vydávaných na přání žadatele expresně.

Expresní pasy budou výhradně se strojově čitelnými biometrickými údaji a nebudou mít omezenou půlroční platnost jako nyní. Cestovní doklady bez biometrických údajů se nebudou vydávat vůbec, kvůli jejich malému zabezpečení.

Lidé nově zaplatí za expresní pas 4 000 korun místo dosavadních 1 500 korun. Děti do 15 let budou mít „rychlý“ pas za 2 000 korun místo současné tisícikoruny. Vydání těchto dokladů potrvá nejvýše šest pracovních dní, dosud na to úřady měly 15 dní. Základní cena pasu, pro jehož vydání je měsíční lhůta, zůstane na 600 korunách. Změny přinese novela souboru příslušných zákonů.

Novinkou je také to, že lidé budou moci požádat o cestovní pas na jakémkoliv úřadu a tam si jej také budou moci vyzvednout. Nyní mohou žádat a dostat pas pouze tam, kde mají trvalé bydliště. Lidé si navíc budou moci pasy i občanské průkazy vyzvednout i na jiném úřadu, který uvedou v žádosti. Za takovou službu by ale připlatili stokorunu.

Předloha zavede také poplatek 200 korun za vydání nového občanského průkazu kvůli zápisu titulu nebo vědecké hodnosti, případně z jiných osobních důvodů. Někteří poslanci navrhovali vrátit do občanek jako povinné údaje rodinný stav a adresu trvalého bydliště. To ale Sněmovna neschválila. Trvalé bydliště se ale stane volitelným údajem od roku 2017.

Televize a rozhlas si ohlídají neplatiče

Další změny provedli legislativci v zákonu o evidenci obyvatel. Česká televize a Český rozhlas budou mít přístup do registru obyvatel kvůli evidenci poplatníků a vymáhání dlužných částek. Samotná výše poplatků se v roce 2016 nemění, za rozhlas se platí 45 korun měsíčně, za televizní přijímač 135 korun.

Obecní úřady budou muset umožnit lidem, kteří na nich mají hlášen trvalý pobyt, přebírat oznámení o uložení zásilky. Umožní to použití takzvané fikce doručení, kdy se na nevyzvednutou zásilku hledí po určité lhůtě tak, jako by doručena byla. Fikce doručení platí pro soudní a úřední listiny.

Zpoplatněno bude nově zrušení trvalého pobytu. Zavedením stokorunového poplatku chce ministerstvo vnitra zabránit jeho účelovému rušení, kterého lidé využívají hlavně v případech, kdy se skrývají před exekutory, soudy nebo policií.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video