Méně bodů, vyšší pokuty. Ministr Ťok představil změny bodového systému

  13:22aktualizováno  13:22
Řidiče zřejmě čekají změny. Za přestupky obdrží většinou o něco méně bodů, ale mnohem citelnější budou uložené pokuty. V případě, kdy řidič zaviní vážnou nehodu, ho sankce přijde až na sto tisíc korun. Navrhuje to ministr dopravy Dan Ťok, který představil novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích. Ještě o ní však bude rozhodovat vláda a pak především poslanci.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Přestupky, za které hrozí řidičům získání bodu, mají být nově rozděleny do tří sazeb. Nejzávažnější budou oceněny šesti body, méně závažné čtyřmi a poslední kategorie bude dvoubodová.

Do první kategorie budou patřit především přestupky, za které nyní řidiči dostávají sedm bodů. Jedná se například o řízení v opilosti, odmítnutí testu na alkohol či drogy, způsobení vážné dopravní nehody, jízda v protisměru a další. Za většinu z nich bude také nadále možné na místě zadržet řidičský průkaz.

Mezi nejvíce bodově hodnocené přestupky už nebude patřit ujetí nebo nezatavení u nehody, jízda se zadrženým řidičským průkazem, které budou nově hodnoceny čtyřmi body. Zcela bez bodu bude neposkytnutí pomoci řidičem, který nebyl účastníkem nehody, což je dosud sedmibodový přestupek.

Podrobná tabulka dopravních přestupků

Ministerstvo dopravy naopak nově navrhuje zařadit mezi nejzávažnější přestupky překročení rychlosti o více než 40 kilometrů v hodině v obci a o 50 mimo obec, jízdu na červenou a ohrožení chodce na přechodu. Naopak nezastavení před přechodem už nemá být trestáno přidělením bodů.

Křišťálová Lupa 2016

Ministr Ťok požaduje, aby řidiči dostali body i za prohřešky, které dosud do seznamu nepatřily. Dva body tak zřejmě budou hrozit za nepoužití blinkru. Cizincům, kteří vyjedou bez platného práva k řízení v Česku bude hrozit čtyřbodový přírůstek.

Řidič může nově zažádat, aby byl informován o každé změně svého bodového účtu. Příslušný úřad tak učiní, pošle SMS, e-mail nebo zprávu do datové schránky. Záleží na řidiči, jakou formu zvolí.

Za jízdu přes zákaz řízení pokuta až 75 tisíc korun

Zatímco u bodů je navrženo převážně snížení, u pokut je tomu přesně naopak. Nejvyšší pokuty v sazbě od 25 do 75 tisíc korun může dostat ten, kdo řídil, ačkoliv nikdy nezískal řidičský průkaz, nebo mu byl vysloven zákaz řízení. A také řidič, jenž odmítl zkouškou na alkohol či omamné látky. Stejná pokuta hrozí i v případě, že řídí auto bez osvědčení o registraci a nemá ani protokol o technické prohlídce.

Změny jsou třeba

Ministerstvo dopravy novelu, která přichází po deseti letech fungování bodového systému, obhajuje s tím, že je třeba přehlednější a účinnější systém.

„Cílem je účinně postihovat závažné a vědomé přestupky, které ohrožují ostatní účastníky silničního provozu a naopak nešikanovat slušné řidiče za bagatelní přestupky,“ říká (více na webu ministerstva).

Pokuty v sazbě od sedmi do pětadvaceti tisíc korun mají nově hrozit například za vysoké překročení rychlosti, předjíždění v zákazu, otáčení se, couvání nebo jízdu v protisměru na dálnici či za vjetí na železniční přejezd, když je to zakázáno.

Sazba od čtyř do deseti tisíc korun je za přestupky jako je nedání přednosti v jízdě, ohrožení chodce, telefonování za jízdy či neohlášení dopravní nehody. Nejnižší sazba 2 000 až 5 000 korun má nově hrozit za mírné překročení maximální rychlosti nebo za nepřipoutání se bezpečnostními pásy.

Novinkou je také navyšování sazeb pokut na dvojnásobek, pokud byla spácháním přestupku způsobena dopravní nehoda. V případě nejvyšších sazeb je však maximální výše pokuty omezena na 100 tisíc korun.

„V jednotlivých pásmech dochází ke zvýšení zejména horních hranic sazeb. Dochází tím k rozšíření jednotlivých pásem tak, aby bylo v případě potřeby vzhledem k okolnostem spáchání přestupku možno uložit tvrdší pokutu než dnes,“ stojí v důvodové zprávě.

Neodevzdání řidičáku nepomůže

Návrh novely zákona se snaží zamezit některým nešvarům, které se v současnosti objevují. Jedním z nich je, že dotyčný na místě neodevzdá po nehodě řidičský průkaz. Řekne, že ho nemá a později znovu řídí. Takto postupoval například Roman Janoušek a nedávno i bývalý policista Karel Kadlec (více čtěte zde).

Řidičák na dobu určitou

ÚAMK vyjádřilo nesouhlas s jiným záměrem ministerstva dopravy a to zavedením řidičských průkazů na zkoušku. Poukazuje na to, že mladý řidič se po dobu zkušební dvouleté lhůty nedopustí přestupku třeba jen proto, že vůbec nebude řídit. Například nemá k dispozici auto. I tak však získá řádný řidičský průkaz.

Proto navrhuje řidičské průkazy na dobu určitou, během níž má nový řidič povinnost účastnit se kurzů, které zdokonalí jeho řidičské schopností a dovednosti při zvládnutí krizových situací. Pokud je neabsolvuje, o řidičák přijde (více na webu ÚAMK zde).

Ministr Ťok počítá s tím, že půjde zadržet řidičský průkaz, i pokud ho řidič nemá u sebe. Řidiči bude mít povinnost jej do pěti dnů odevzdat úřadu. „Ale již od okamžiku tohoto úkonu je na něj nahlíženo, jako by mu byl řidičský průkaz fakticky zadržen, to znamená nesmí řídit motorové vozidlo,“ uvádí zpráva.

Novela se zaměřuje i na recidivisty. Pokud má někdo opakovaně problémy s alkoholem či omamnými látkami za volantem, bude k navrácení řidičského průkazu nově potřebovat vyšetření lékaře, který má zaměření na závislosti na návykových látkách.

Řidičům, kteří se v průběhu šesti let dvakrát vybodují, jsou určeny rehabilitační kurzy. Ministerstvo tvrdí, že u takových řidičů je zřejmé, že se represe míjí účinkem. „Navrhuje se proto s takovým řidičem pracovat hlouběji, zjistit příčinu jeho závadného (mnohdy agresivního) chování, ukázat mu jiné (lepší) způsoby řešení dopravních situací, než které má zafixovány a pomoct mu odstranit nevhodné řidičské návyky,“ vysvětluje ministerstvo.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

SPD vyloučila z poslaneckého klubu bývalé členy Volného, Bojka a Nevludovou

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura a šéf poslaneckého klubu Radim Fiala. (13....

Hnutí SPD vyloučilo ze svého poslaneckého klubu poslance Lubomíra Volného, Mariana Bojka a Ivanu Nevludovou. Všichni...

Hnutí List nezaložil Jaromír Soukup, ale tři boxeři. Do eurovoleb nejde

Jaromír Soukup

Mezi zakládajícími členy nového politického hnutí List Jaromíra Soukupa není mediální magnát Jaromír Soukup. Redakce...

Do europarlamentu kandiduje čtyřicet uskupení, Okamura nakonec ne

Předseda SPD Tomio Okamura při tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně. (15....

Stranám skončila možnost podat kandidátku do Evropských voleb. Přihlásilo se do nich 40 uskupení, o jedno více než při...

Najdete na iDNES.cz