Méně bodů, vyšší pokuty. Ministr Ťok představil změny bodového systému

  13:22aktualizováno  13:22
Řidiče zřejmě čekají změny. Za přestupky obdrží většinou o něco méně bodů, ale mnohem citelnější budou uložené pokuty. V případě, kdy řidič zaviní vážnou nehodu, ho sankce přijde až na sto tisíc korun. Navrhuje to ministr dopravy Dan Ťok, který představil novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích. Ještě o ní však bude rozhodovat vláda a pak především poslanci.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Přestupky, za které hrozí řidičům získání bodu, mají být nově rozděleny do tří sazeb. Nejzávažnější budou oceněny šesti body, méně závažné čtyřmi a poslední kategorie bude dvoubodová.

Do první kategorie budou patřit především přestupky, za které nyní řidiči dostávají sedm bodů. Jedná se například o řízení v opilosti, odmítnutí testu na alkohol či drogy, způsobení vážné dopravní nehody, jízda v protisměru a další. Za většinu z nich bude také nadále možné na místě zadržet řidičský průkaz.

Mezi nejvíce bodově hodnocené přestupky už nebude patřit ujetí nebo nezatavení u nehody, jízda se zadrženým řidičským průkazem, které budou nově hodnoceny čtyřmi body. Zcela bez bodu bude neposkytnutí pomoci řidičem, který nebyl účastníkem nehody, což je dosud sedmibodový přestupek.

Podrobná tabulka dopravních přestupků

Ministerstvo dopravy naopak nově navrhuje zařadit mezi nejzávažnější přestupky překročení rychlosti o více než 40 kilometrů v hodině v obci a o 50 mimo obec, jízdu na červenou a ohrožení chodce na přechodu. Naopak nezastavení před přechodem už nemá být trestáno přidělením bodů.

Křišťálová Lupa 2016

Ministr Ťok požaduje, aby řidiči dostali body i za prohřešky, které dosud do seznamu nepatřily. Dva body tak zřejmě budou hrozit za nepoužití blinkru. Cizincům, kteří vyjedou bez platného práva k řízení v Česku bude hrozit čtyřbodový přírůstek.

Řidič může nově zažádat, aby byl informován o každé změně svého bodového účtu. Příslušný úřad tak učiní, pošle SMS, e-mail nebo zprávu do datové schránky. Záleží na řidiči, jakou formu zvolí.

Za jízdu přes zákaz řízení pokuta až 75 tisíc korun

Zatímco u bodů je navrženo převážně snížení, u pokut je tomu přesně naopak. Nejvyšší pokuty v sazbě od 25 do 75 tisíc korun může dostat ten, kdo řídil, ačkoliv nikdy nezískal řidičský průkaz, nebo mu byl vysloven zákaz řízení. A také řidič, jenž odmítl zkouškou na alkohol či omamné látky. Stejná pokuta hrozí i v případě, že řídí auto bez osvědčení o registraci a nemá ani protokol o technické prohlídce.

Změny jsou třeba

Ministerstvo dopravy novelu, která přichází po deseti letech fungování bodového systému, obhajuje s tím, že je třeba přehlednější a účinnější systém.

„Cílem je účinně postihovat závažné a vědomé přestupky, které ohrožují ostatní účastníky silničního provozu a naopak nešikanovat slušné řidiče za bagatelní přestupky,“ říká (více na webu ministerstva).

Pokuty v sazbě od sedmi do pětadvaceti tisíc korun mají nově hrozit například za vysoké překročení rychlosti, předjíždění v zákazu, otáčení se, couvání nebo jízdu v protisměru na dálnici či za vjetí na železniční přejezd, když je to zakázáno.

Sazba od čtyř do deseti tisíc korun je za přestupky jako je nedání přednosti v jízdě, ohrožení chodce, telefonování za jízdy či neohlášení dopravní nehody. Nejnižší sazba 2 000 až 5 000 korun má nově hrozit za mírné překročení maximální rychlosti nebo za nepřipoutání se bezpečnostními pásy.

Novinkou je také navyšování sazeb pokut na dvojnásobek, pokud byla spácháním přestupku způsobena dopravní nehoda. V případě nejvyšších sazeb je však maximální výše pokuty omezena na 100 tisíc korun.

„V jednotlivých pásmech dochází ke zvýšení zejména horních hranic sazeb. Dochází tím k rozšíření jednotlivých pásem tak, aby bylo v případě potřeby vzhledem k okolnostem spáchání přestupku možno uložit tvrdší pokutu než dnes,“ stojí v důvodové zprávě.

Neodevzdání řidičáku nepomůže

Návrh novely zákona se snaží zamezit některým nešvarům, které se v současnosti objevují. Jedním z nich je, že dotyčný na místě neodevzdá po nehodě řidičský průkaz. Řekne, že ho nemá a později znovu řídí. Takto postupoval například Roman Janoušek a nedávno i bývalý policista Karel Kadlec (více čtěte zde).

Řidičák na dobu určitou

ÚAMK vyjádřilo nesouhlas s jiným záměrem ministerstva dopravy a to zavedením řidičských průkazů na zkoušku. Poukazuje na to, že mladý řidič se po dobu zkušební dvouleté lhůty nedopustí přestupku třeba jen proto, že vůbec nebude řídit. Například nemá k dispozici auto. I tak však získá řádný řidičský průkaz.

Proto navrhuje řidičské průkazy na dobu určitou, během níž má nový řidič povinnost účastnit se kurzů, které zdokonalí jeho řidičské schopností a dovednosti při zvládnutí krizových situací. Pokud je neabsolvuje, o řidičák přijde (více na webu ÚAMK zde).

Ministr Ťok počítá s tím, že půjde zadržet řidičský průkaz, i pokud ho řidič nemá u sebe. Řidiči bude mít povinnost jej do pěti dnů odevzdat úřadu. „Ale již od okamžiku tohoto úkonu je na něj nahlíženo, jako by mu byl řidičský průkaz fakticky zadržen, to znamená nesmí řídit motorové vozidlo,“ uvádí zpráva.

Novela se zaměřuje i na recidivisty. Pokud má někdo opakovaně problémy s alkoholem či omamnými látkami za volantem, bude k navrácení řidičského průkazu nově potřebovat vyšetření lékaře, který má zaměření na závislosti na návykových látkách.

Řidičům, kteří se v průběhu šesti let dvakrát vybodují, jsou určeny rehabilitační kurzy. Ministerstvo tvrdí, že u takových řidičů je zřejmé, že se represe míjí účinkem. „Navrhuje se proto s takovým řidičem pracovat hlouběji, zjistit příčinu jeho závadného (mnohdy agresivního) chování, ukázat mu jiné (lepší) způsoby řešení dopravních situací, než které má zafixovány a pomoct mu odstranit nevhodné řidičské návyky,“ vysvětluje ministerstvo.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Další z rubriky

Ujíždí nám vlak. Konkurenceschopnost Česka podle analýzy MPO neroste

Ekonomické fórum v Davosu.

Česko v posledních letech ustrnulo ve zvyšování konkurenceschopnosti. Ačkoli patří mezi nejkonkurenceschopnější...

VIDEO: Sochaři z osmi tun ledu vytesali katedrálu i hokejového brankáře

U brněnské nákupní Galerie Vaňkovka budou přibližně týden k vidění ledové sochy...

Až dva a půl metru do výšky se tyčí ledové sochy oslavující brněnské motivy, které se v pátek objevily u nákupní...

Mynář se podle exministra spravedlnosti mohl dopustit trestného činu

Krajskému lídrovi Zemanovců Vratislavu Mynářovi nepomohla do Sněmovny...

Jednáním hradního kancléře Vratislava Mynáře, který se scházel s některými soudci, by se podle exministra spravedlnosti...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz