Změňte Olši na Olzu, navrhuje místním ministr Kocáb

  13:30aktualizováno  13:30
Řeka Olše, která se kdysi jmenovala Olza, by se měla vrátit ke svému původnímu názvu. Jménem Rady pro národnostní menšiny, jejímž je předsedou, to po radních v obcích okolo řeky požaduje ministr Michael Kocáb. Starostům poslal dopis a některé také navštívil.

Na historické mapě z první poloviny 19. století se používal název Olsa. V horní části snímku je město Těšín (dnes Český Těšín). | foto: Mapy.cz

Rada vlády doporučila starostům měst a obcí, jejichž obvodem protéká řeka Olše, s ohledem na historické skutečnosti a Evropskou chartu regionálních či menšinových jazyků, aby uváděli názvy řeky na nápisech pokud možno vždy v původním tvaru Olza, nebo dvojjazyčně Olše - Olza.

Spor o název řeky, která rozděluje Českou a Polskou republiku mezi Českým Těšínem a Cieszynem a tvoří zde hranici, rozděluje také příznivce a odpůrce jejího přejmenování.

"Zbytečně rozdmýcháváte národnostní vášně. Češi a Poláci tady žijí v jednotě a klidu i bez dvojjazyčných nápisů a obnovování starých názvů," zní od kritiků Kocábových návrhů.

"Je to stejné, jako když komunisti přejmenovali Zlín na Gottwaldov. Řeka by měla dostat svůj původní název Olza, který s násilně vnucenou Olší navíc nemá vůbec nic společného," tvrdí zastánci přejmenování řeky Olše na Olzu.

Mezi odpůrci přejmenování řeky jsou například i někteří starostové. Kupříkladu starosta Bystřice Ladislav Olšar míní, že by takový krok přinesl jen zbytečné výdaje. "Řeka Olše je zanesena pod tímto názvem i v mezinárodních smlouvách jako je hranice mezi Českem a Polskem," podotkl.

Podle historiků a lingvistů je však název řeky Olše nesmyslem, který v roce 1961 úředně potvrdili komunisté. "Jméno Olza je odvozeno od kořene Oľga, který znamenal ´bohatá na vodu´. Jméno Olza se bez obtíží stalo součástí slovní zásoby obou slovanských etnik, tedy českého a polského," stojí ve stanovisku Rudolfa Šrámka z Katedry českého jazyka Masarykovy univerzity v Brně.

Jedna řeka, dva názvy

Spor o jméno není nový, hraniční řeka rozdělující Český Těšín a Cieszyn má různé názvy už někdy od 19. století. Pravdou ale je, že většina starších obyvatel obou měst ze dvou stran řeky používá spíše starší jméno Olza, zatímco ti mladší z české strany se ve škole už učili o Olši.

"Protože se jménu Olza významově nerozumělo a vědecký výklad jména tehdy nebyl znám, snadno vznikaly pokusy hledat ve jméně význam ´olše´. Tak se již roku 1850 objevuje v češtině i polštině jméno Olešnica, v sedmdesátých letech devatenáctého století Olše," uvádí ve své práci k problému Olza - Olše Rudolf Šrámek z Katedry českého jazyka Masarykovy univerzity v Brně.

Předseda Kongresu Poláků v České republice Józef Szymeczek si myslí, že navrácení původního názvu by nikdo neměl nařizovat. "Věřím, že řeka Olza se bude zase jmenovat jako kdysi. Bude to ale potřebovat čas, vždyť podle mého názoru jí většina lidí na české straně hranice stejně říká Olza," konstatoval Szymeczek.

Také podle Rudolfa Šrámka by se mohlo navrácení původního názvu obejít bez politizování celého problému. "Šlo by to bez zbytečného poukazování na pomyslnou českost nebo polskost jeho původu - ten toto starobylé jméno vůbec nemá a mít nemůže," uvedl.

Zda budou někteří starostové ochotni vyslyšet přání ministra Kocába a přejmenují řeku na cedulích, které mají ve své kompetenci, zatím není jasné. Jisté je jedno, oficiální přejmenování řeky v mapách České republiky se zatím nechystá.

Ministerstvo vnitra Kocábovi nevyhovělo

Rada vlády pro národnostní menšiny si vyžádala stanovisko ministerstva vnitra, které přejmenování řeky Olše na Olzu nedoporučilo.

"Náklady spojené se změnou názvu se nám jeví jako neúměrně a zbytečné," uvedl ve stanovisku ministerstva vedoucí odboru oddělení státních hranic Ladislav Heythum.

Podle ministerstva by si změna jména řeky vyžádala například opravu názvu ve všech státních mapách země, opravu názvu toku ve vyhláškách a změnit by se musela i českopolská smlouva o společných státních hranicích.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Omluva nestačí. Rath trvá na 100 000 korunách od advokáta Pacovského

David Rath se Bývalý středočeský hejtman David Rath se v Hostivici vyjadřuje k...

David Rath podal ústavní stížnost ve sporu s advokátem Michalem Pacovským. Podle pravomocného verdiktu se Pacovský...

Nejen Jourová. Vláda musí do eurokomise najít dva kandidáty, rozhodne v srpnu

Premiér Andrej Babiš a eurokomisařka Věra Jourová se zúčastnili v Černínském...

Českou vládu nejspíš čeká úkol najít dva vhodné kandidáty do nové Evropské komise, z nichž by si nová šéfka Evropské...

Půjdu za Zemanem. Pokud to nevyřešíme teď, tak po prázdninách, řekl Babiš

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Pokud se situace na ministerstvu kultury nevyřeší na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 24. července, pravděpodobně...

Najdete na iDNES.cz