Změna tarifů sníží platy víc, než vláda plánuje, namítali odboráři Nečasovi

  22:40aktualizováno  22:40
Jednání premiéra Petra Nečase a odborářů o změně platových tarifů státních zaměstnanců výsledek nepřineslo. Odbory se bojí, že vládní plán na přeměnu tabulek nebude znamenat snížení mezd o deset, ale až o čtyřicet procent. Následovat tak budou další schůzky, na kterých odboráři podají vlastní návrh, který by stávající systém zachoval.

Premiér Petr Nečas a předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. | foto: ČTK

Ministerská předloha Jaromíra Drábka počítá se zrušením mzdy podle odpracované praxe. Odboráři tuto změnu zásadně odmítají, trvají na zachování současného tabulkového systému a plánují demonstraci.

DEMONSTRACE

Odboráři vyrazí krátce před polednem z pražské Letné. Cestou projdou kolem ministerstva vnitra a Úřadu vlády. Cílem pochodu bude náměstí Jana Palacha, kde má oficiálně demonstrace začít ve 13 hodin.

Odborářům sice vadí desetiprocentní snížení platů, ale větším zlem je pro ně změna dosavadního systému ohodnocování. (více o systému ohodnocování čtěte zde)

Plánovaná změna tabulkového systému by podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila znamenala, že by někteří zaměstnanci mohli přijít až o 40 procent platu.

Dnešní neúspěšné večerní jednání neznamená konec hledání shody. "Jednání budou pokračovat, vláda se bude záležitostí zabývat na svém nejbližším zasedání, tedy 8. září," řekl Petr Nečas.

Zdravotníci se se svým ministrem nedohodli

Zdravotnické odbory jednaly o ústupcích ve změnách tarifu už během dopolední schůzky se šéfem resortu zdravotnictví Leošem Hegerem. K dohodě však nedošlo.

"V tuto chvíli žádné ústupky ze strany ministerstva zdravotnictví nejsou, protože žádný definitivní návrh, který by zcela jistě určoval, jak to bude, není ještě připraven," řekl ČTK po jednání novinářům Heger. "Návrh, který ruší zvýhodnění zaměstnanců za počet odpracovaných let, vyžaduje změny v zákoníku práce," dodal.

Předmětem jednání byla změna odměňování pracovníků a platových tarifů ve zdravotnictví. Ty se podobně jako v celé veřejné správě sníží o deset procent, jak předpokládá program vlády. Kompenzací mají být vyšší odměny, které jim vyměří jejich nadřízený. (více o platových změnách čtěte zde)

Podle odborářů způsobí se škrty zásadně dotknout zdravotnictví a způsobí odliv kvalitních lékařů do zahraničí a sester mimo obor. Zkušení lékaři mohou podle nich přijít až o 40 procent tarifní složky.

Ministr Heger s tím nesouhlasí a naopak argumentuje, že navrhovaný způsob odměňování má výhody pro mladé zdravotníky nastupující do práce. (více o argumentech ministra Hegera a odborářů čtěte zde)

Nová tabulka by se netýkala zaměstnanců ve školství a úředníků krajů, měst a obcí. Do budoucna by měli mít vlastní tarify.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Konec hledání trubek. Digitální mapa stavbařům ukáže, co je pod povrchem

Kdo staví, musí si zjistit, zda pod jeho pozemkem nevedou kabely.

Ve čtyřtisícových Dolních Břežanech kousek za Prahou právě staví mateřskou školu. Nedávno se jim ale stalo, že bagrista...

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

ilustrační snímek

Ministerstvo životního prostředí dopsalo dlouho očekávaný zákon o odpadech. Mezi chystané novinky patří dražší...

Hamáčka podpořili poslanci, ČSSD nebude blokovat jednání o žalobě na Zemana

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání ČSSD o setrvání ve vládě. (15.07.2019)

Poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil podporu šéfovi strany Janu Hamáčkovi. „Po jednání mám jistotu, že je nás...

Najdete na iDNES.cz