Karolína Peake se při hlasování zorientovala správně, koalice jako celek ale chybovala. Blamáž odvrátil premiér Petr Nečas zpochybněním hlasování.

Karolína Peake se při hlasování zorientovala správně, koalice jako celek ale chybovala. Blamáž odvrátil premiér Petr Nečas zpochybněním hlasování. | foto: Stanislav Peška, ČTK

Zmátla nás Němcová a dirigenti, tvrdí poslanci o popleteném hlasování

  • 149
Úterní zmatek ve Sněmovně, kdy koaliční poslanci málem zamítli vlastní novelu zákona o soudních poplatcích, dal nahlédnout pod pokličku sněmovních mechanismů. Připomněl, jak lze retušovat chyby zpochybněním hlasování - a co se stane, když některé straně selže hlasovací "dirigent".

Poslanci ODS a TOP 09 v úterý zazmatkovali. Když se hlasovalo o Senátem vráceném návrhu zákona o soudních poplatcích, pro přehlasování horní komory bylo třeba hlasovat "ano". Jenže napoprvé tak učinilo jen 34 zákonodárců, potřeba bylo 101 (o hlasování "napodruhé" čtěte zde).

Kdo hlasoval podruhé opačně

TOP 09: 37 ze 38 *
ODS: 32 ze 48 *
VV: 2 z 18 *
ČSSD: 6 z 52 *
KSČM: 0 z 22 *

* ) počet přihlášených poslanců

"V onom momentě se zazmatkovalo a nevědělo se, jestli chceme zamítnout senátní usnesení, nebo hlasovat pro poslanecký návrh. Kolegové si zřejmě mysleli, že hlasujeme o zamítnutí," řekla iDNES.cz Patricie Kotalíková, jediná poslankyně TOP 09, která i napoprvé hlasovala "ano" a která své kolegy marně upozorňovala, že se chystají hlasovat obráceně.

Poslanec František Sivera (ODS) dodal, že čtení návrhu na usnesení zřejmě nebylo "správně formulováno a vznikl určitý zmatek".

Stenozáznam ale dokládá, že Miroslava Němcová, která schůzi předsedala, přečetla návrh usnesení přesně, i když poněkud stroze. "Poslanecká sněmovna schvaluje návrh zákona, kterým se mění zákon číslo 549/1991 Sbírky, o soudních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, podle sněmovního tisku 269/3," pronesla šéfka Sněmovny.

Jak zpochybnit hlasování

Podle jednacího řádu Sněmovny může každý poslanec vznést při nebo hned po hlasování námitku proti jeho průběhu či výsledku. Uzná-li Sněmovna námitku, musí se hlasovat znovu.

Tradiční technika stran z levé i pravé části spektra je zpochybnit hlasování tvrzením, že na "sjetině" je jiný výsledek, než jak poslanec údajně hlasoval. V úterý takto postupoval premiér Petr Nečas. Obvykle se přitom do role obětí, kterým "selhalo" hlasovací zařízení, hlásí méně výrazní poslanci.

Nečas svým zásahem dokázal výsledek hlasování zcela zvrátit. Často se ale tento manévr nasazuje kvůli pouhému zdržování.

Předloni "selhalo" zařízení deseti členům ČSSD za jediný den.

To odpovídalo původnímu poslaneckému návrhu - Senátem vrácený dokument měl za lomítkem místo trojky čtyřku. "Záleží to i na tom, jak podrobně čtete 'přípravu'. Já jsem ji měl u sebe a řídil jsem se víc jí, než tím, co se dělo kolem," konstatoval Sivera, který také hlasoval "ano" už napoprvé.

Koaliční dirigenti neudrželi pozornost

Co myslel tím, "co se dělo kolem"? Sociální demokrat František Bublan si je jist, že koaličním stranám selhali takzvaní dirigenti, tedy poslanci, kteří pomáhají kolegům v orientaci, pokud mívají zákony hodně pozměňovacích návrhů, hlasuje se o jejich částech odděleně a podobně.

Dirigenty mají všechny strany, ty koaliční se na ně ale v tomto případě spolehly až příliš. "Byla to chyba dirigenta, to je jednoznačné. Koalice se řídí podle ODS, podle toho, kdo tam zavelí, tak všichni hlasují stejně. Nepřemýšlí o tom, je to signál, že nemají vlastní názor a svědomí," řekl poslanec ČSSD František Bublan. Připustil, že jednání bylo nabité a poslanci spěchali.

"Viděla jsem, že je nastavené kvórum 101, tedy že musíme mít sto jeden hlas 'ano', abychom Senát přehlasovali. Kolegům jsem to říkala," popsala poslankyně TOP 09 Kotalíková marný pokus upozornit své kolegy na chybu.

Dirigenty zpravidla bývají předsedové poslaneckých klubů. Z těch koaličních zůstala pozorná jen šéfka poslanců VV Karolína Peake, která svým kolegům signalizovala, že pro přehlasování Senátu je třeba hlasovat "ano". Předsedy klubů ODS a TOP 09 Zbyňka Stanjuru a Petra Gazdíka se iDNES.cz nepodařilo zastihnout.

"Trochu mě to zmátlo taky. Byla to drobná chyba paní předsedkyně, že kolegové nevěděli, jestli hlasují o návrhu, který přišel ze Senátu, nebo o tom původním," naznačila Peake, že Němcová mohla pro méně pozorné poslance ještě doplnit návrh usnesení slovní vysvětlivkou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video