Zmanipulujte dotace, přeje si to hejtman, naléhali na úředníka

  3:01aktualizováno  3:01
MF DNES zmapovala případ jihočeského úředníka, který čelil nátlaku kvůli rozdělování dotací z EU. Peníze měl přihrávat známým hejtmana Jiřího Zimoly a firmám spřízněným s politiky z ČSSD. Tvrdí, že to odmítl. Kdyby neměl tajnou nahrávku, nikdo by mu nevěřil.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Nátlak na šéfa úřadu pro rozdělování evropských dotací Jiřího Trnku vyvíjel náměstek českobudějovického primátora a vlivný politik ČSSD Petr Podhola. Chtěl po něm, aby zvýhodnil 20 uchazečů o evropské dotace.

Stalo se to před dvěma lety, když byl Podhola tajemníkem jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD). Při nátlaku se dnes devětadvacetiletý Podhola odvolával na to, že je to přímý zájem hejtmana. Případ se opírá i o nahrávku z jednání s tajemníkem Podholou, kterou si Trnka tajně pořídil.

Sám Trnka se půl roku poté ocitl ve vazbě za údajné manipulace. A tvrdí, že je stíhán právě proto, že odmítl zvýhodňovat kamarády politiků. Na MF DNES se obrátil až nyní proto, že se už půl roku marně snaží upozornit policii, aby v jeho kauze prošetřila i roli hejtmana Zimoly a jeho muže.

Jak nátlak probíhal? Nejdříve předal Podhola Trnkovi seznam projektů, pro něž firmy žádaly evropské dotace. "Tuto první schůzku nahranou nemám. Ale Podhola mi na ní v červenci 2009 předložil seznam projektů a u dvaceti z nich udělal tečky. A řekl, že zatečkované projekty by měly na přání hejtmana projít," říká Trnka. Za označenými projekty stáli podle Trnky lidé z ČSSD nebo hejtmanovi blízcí podnikatelé. Seznam si vzal, ale odmítl s ním něco dělat.

Úředník musel na kobereček, schůzku si nahrál

Protože však výběrová komise 15 ze zatečkovaných projektů nedoporučila ke schválení pro nesplnění základních podmínek, pozval si Podhola Trnku na kobereček. Tuto schůzku si už Jiří Trnka nahrával. Odehrála se 20. srpna 2009.

"Předpokládal jsem, že když jste dostal nějaké informace, tak jste je nedostal jenom proto, abyste je strčil někam do šuplíku," spustil na Trnku tajemník Podhola. A o pár minut později zdůraznil, že zatečkované projekty byly zájmem hejtmana. "Náš (minulý) rozhovor na vás nezanechal vůbec žádnou stopu a nějaká přání, která měl pan hejtman, tak jsou vám jedno," říká Podhola na skryté nahrávce, kterou má nyní MF DNES k dispozici.

Trnka podle záznamu odpověděl: "Panu hejtmanovi jsem říkal, že je to proces, do kterého nemohu ani nehodlám zasahovat."

Hejtman Zimola v úterý řekl, že takové pokyny nedával. "Nevěděl jsem o tom. A pokud by se to stalo, nesouhlasím s tím," uvedl. Podhola vydal jen krátké prohlášení: "Nebudu se k tomu vyjadřovat. Ale s policií jsem připraven na vyšetření spolupracovat."


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Internet se baví na účet ministryně za výrok o mobilních datech a wifi

Šéfka Svazu obchodu Marta Nováková.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na sebe upozornila výrokem, že mobilní data jsou drahá i proto, že lidé...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Najdete na iDNES.cz