Rathovy „žlutě pěkné penízky“ byly zlato, podle policie ilegální

  1:09aktualizováno  1:09
Žlutě pěkné penízky Davida Ratha, zdá se, nejsou parafrází z knihy Pán prstenů, jak exhejtman tvrdil. Podle policejních odposlechů uvedených ve vyšetřovacím spise mluvil o skutečných zlatých mincích, do kterých radil spolupracovnici Pancové "přetavit" štosy nahromaděných bankovek.

David Rath přichází ve Sněmovně na jednání mandátového a imunitního výboru. (3. září 2012) | foto:  David Neff, MAFRA

Podle nově dostupných přepisů rozhovorů, které jsou součástí vyšetřovacího spisu a do nichž MF DNES nahlédla, navštívil Rath na začátku května svou spolupracovnici a nyní také spoluobviněnou Kateřinu Pancovou v jejím domě v Rudné u Prahy.

Probírali řadu krajských zakázek; na opravu zámku Buštěhrad, rekonstrukci gymnázia v Hostivici či dodávky zařízení pro středočeské nemocnice.

Pancová se poté svěřila Rathovi, že si chce postavit rezidenci se stájemi pro koně. Řeší však problém, jak majetek "schovat", aby se lidé nezačali ptát, kde na něj vzala. Pancová v odposleších přemítá, zda by nebylo lepší, aby si pořídila menší dům, který by pomalu a nenápadně uvnitř zvelebovala.

Rath jí však navrhl jiné řešení. "Hele, zvaž ještě jednu věc. Samozřejmě je to drahý, jo. Ale je to jistota, jo. Já mám možnosti koupit třeba firmu ve Švýcarsku, kde vůbec nikdo neví, kdo je majitel," radí Rath Pancové.

Tu však trápila ještě jedna věc. Co s miliony, které společně s partnerem Petrem Kottem v hotovosti skladovali na regálu ve sklepě domu v Rudné. Paklíky bankovek měli vzorně vyrovnané jeden vedle druhého. Celkem přes 32 milionů.

Pancová se proto s Rathem bavila o možnosti uložení peněz v Lichtenštejnsku, Lucembursku či na Seychelách. Hejtman navrhoval investovat do zlata.

Vše o kauze Davida Ratha čtěte zde

"Já jsem schopen ti sehnat třeba zlato. Za dobrou cenu. Bez DPH, dokonce že ti ho přivezou i sem. Je menší jako, rozumíš, jako menší objem," vysvětluje Rath s tím, že nejlepší by bylo zvolit zlaté mince.

Spis naznačuje, že nákup zlata měl být 'načerno'. "Dále se Rath s Pancovou baví o možnosti koupi zlata. Rath sděluje, že má tuto možnost, ale musí sdělit prodejcům, kteří toto prodávají jako neevidované obchody, a tudíž bez odvedení DPH, za kolik požaduje Pancová nakoupit. Prodejci požadují platbu v eurech, ale zase jsou schopni dovézt zlato načerno, jak zmínil Rath, tedy bez DPH," stojí v něm.

To ovšem zní divně, protože nákup investičního zlata je od placení daně z přidané hodnoty osvobozen (čtěte článek o investování do zlata). Podle webu České mincovny jsou od daně osvobozeny investiční slitky, investiční mince a smart mince. Naopak zatížené daní z přidané hodnoty jsou investiční medaile, které mají i uměleckou a sběratelskou hodnotu a jejichž autory jsou renomovaní čeští umělci.

Žádný Tolkienův Glum

Známá pasáž z odposlechů, kdy Rath s Pancovou debatuje o "takových hezkých penízcích, lesklých, žlutě pěkných", tak dostává zcela jinou podobu. Rath tuto část odposlechů před Sněmovnou ospravedlňoval tím, že nemluvil o úplatcích, ale jen žertoval.

"To byla debata o něčem úplně jiném. Kdyby se nad tím někdo trošku zamyslel, tak zjistí, že je to parafráze z Tolkienova Pána prstenů, parafráze Gluma, který se neustále radoval, že má v kapsičce něco pěkného, žlutého," tvrdil při svém prvním vystoupení ve Sněmovně poslancům.

Nově dostupné přepisy rozhovorů tak uvedly na pravou míru další otazník ze stovek stran odposlechů z kauzy Davida Ratha. Ten s Pancovou, i přes sérii jeho ubezpečení, že tomu tak nebylo, mluvil o skutečném zlatu v podobě zlatých investičních mincí.

Autor:

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Babiš vyhrál eurovolby, ale s vráskami na čele

Předseda ANO Andrej Babiš komentuje na tiskové konferenci úspěch hnutí ve...

Vyhrál volby, o polovinu zvýšil zisk z těch předchozích, ale důvod k bouřlivé oslavě Andrej Babiš nemá. Hnutí ANO...

Dostala doživotí, od soudu odcházela s úsměvem. Krutý výslech ji nezlomil

Politická vězenkyně a dlouholetá funkcionářka Svazu junáků - skautů ČR Dagmar...

Obětovala se pro ostatní. Před sedmdesáti lety, v polovině května 1949, se měl uskutečnit třetí pokus o...

Z pastvin mizí hmyz rozkládající trus dobytka. Brouky hubí antiparazitika

Svinka (Armadillidium)

Z pastvin v Beskydech mizí hmyz a další živočichové, kteří rozkládají trus hospodářských zvířat. Ten tam pak zůstává...

Najdete na iDNES.cz