Ve vězení sedí za druhý trestný čin, i když by nemusel. Čas si krátí během

  14:17aktualizováno  14:17
Pět set běžců se letos zapojí do běhu se stužkou Yellow Ribbon Run. Závod má upozornit na obtížnou zaměstnatelnost propuštěných vězňů. Běžci na sobě budou mít zlatou stuhu, kterou dají najevo, že podporují druhou šanci pro lidi s kriminální minulostí, kteří se chtějí vrátit do normálního života. Letošní čtvrtý ročník podpořila také ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová (vpravo) a generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal (vlevo) na tiskové konference k zahájení čtvrtého ročníku běhu se žlutou stužkou Yellow Ribbon Run. (14. květen 2019) | foto: ČTK

Dalibor sedí už šestým rokem v kuřimské věznici. Pětačtyřicetiletý muž skončil za mřížemi kvůli podvodům s daněmi. Jeho příběh se ale od ostatních věznů liší. Papírově je vedený jako recividista, i když by nemusel. Svůj první pětiletý trest si už odseděl. Následně se na 11 měsíců vrátil zpět do společnosti. Pak ho znovu zavřeli. 

„Pět roků mám odseděných celých. Pak mě propustili a musel jsem nastoupit na další trest na osm let. To je za trestnou činnost spáchanou před prvním výkonem trestu. Čekal jsem na to, abych si oba tresty mohl sloučit do jednoho a po uplynutí poloviny doby bych žádal o předčasné propuštění. Bohužel pět let nestačilo na to, aby se ten druhý trest stal pravomocným,“ popsal Dalibor. 

Musel se tak vrátit znovu do vězení a začít úplně znovu. Papírově je vedený jako recidivista. „Toho, čeho jsem dosáhl v prvním trestu, se zrušilo. Musel jsem začít úplně znova.“ 

Fotogalerie

Věznice v Kuřimi má atletický kroužek, ve kterém vězni běhají dvakrát týdně. Nedávno povolila, aby mohli trénovat ve městě na atletickém oválu. „Je nás sedm, co poběží Yellow Ribbon. Ještě předtím je závod v Blansku, kde je nás o něco více. Děláme alespoň něco,“ prozradil Dalibor. „Je to alespoň nějaká seberealizace. Myšlenka toho závodu se mi líbí. Sám mám zkušenosti a vím, že jsou ve vězení i slušní lidé, kteří si zaslouží druhou šanci.“

Dalibora nyní ve vězení čekají další tři roky. Pak si požádá o podmíněné propuštění. Zda mu bude vyhověno, neví. Chce ale udělat vše proto, aby se vrátil zpět k normálnímu životu. 

Žlutou stužku podporuje také ministerstvo

Záštitu nad letošním ročníkem Běhu se žlutou stužkou převzalo ministerstvo spravedlnosti v čele se staronovou ministryní Marií Benešovou. 

„Vrátit se po výkonu trestu do běžného života je velmi náročné. Důležitá je samozřejmě podpora rodiny a blízkého okolí, klíčové je však také pracovní uplatnění dotyčného. Snažíme se prohlubovat pracovní návyky vězňů již během výkonu trestu, je to důležité také proto, aby byli lidé se záznamem v trestním rejstříku kvalitní pracovní silou i po propuštění na svobodu,“ uvedla v úterý na tiskové konferenci. 

„Veřejnost obecně vnímá odsouzené jako jedince, kteří by měli být zavřeni v celách a izolováni od společnosti. To ale nelze. S lidmi, kteří selhali, se musí pracovat, protože jednou výkon trestu opustí a mohou se stát sousedy každého z nás,“ doplnil její slova generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal.

Z lidí propuštěných z vězení, kterých je každoročně kolem 10 tisíc, má tak podle Veroniky Friebové z centra RUBIKON šanci získat zaměstnání maximálně polovina. Situace se ale podle ní díky nedostatku pracovní síly lepší a zaměstnavatelé si tuto formu společenské odpovědnosti pochvalují.

Běh organizuje vězeňská služba společně s neziskovou organizací RUBIKON Centrum, RunCzech a Probační a mediační službou ČR. Na letošní Yellow Ribbon Run se přihlásilo bezmála 500 běžců. V minulém roce běželo hlavní štafetový závod 350 lidí. Na závod se letos připravuje 48 vězňů, v roce 2018 jich běželo 25. 

Kdy se poběží?

Štafetový závod se uskuteční 25. června na Výstavišti Praha Holešovice, v rámci třídenního závodu O2 pražská štafeta, který organizuje společnost RunCzech.

Každý z běžců ve štafetě musí uběhnout pět kilometrů a předat štafetový kolík dalšímu ze závodníků. Na znamení podpory a týmové spolupráce si jej budou předávat vězni, lidé s trestní minulostí, ředitelé a manažeři firem, zástupci státní správy, zástupci soudu, kanceláře ombudsmana, nevládních neziskových organizací, církví a široké veřejnosti.

Akci zahájí koncert vězeňské kapely Wsedě, která má motto „basa tvrdí muziku“. Za bubny usedne herec Petr Čtvrtníček, který aktivně podporuje myšlenku běhu i projekt Uteč předsudkům. Právě předsudky hrají při zaměstnávání propuštěných vězňů velkou roli, zaměstnavatelé totiž zájemce se záznamem v trestním rejstříku často odmítají.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Další z rubriky

Protestující proti Benešové vyzvali na Václavském náměstí Babiše k demisi

V Praze lidé už počtvrté demonstrují za nezávislost justice a za odvolání...

Výzvou k odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO) uzavřeli organizátoři úterní protest před zaplněným pražským...

Kubík dřeva za desetikorunu. Kvůli kůrovci KRNAP láká zájemce o těžbu

Ivo Hlávka z Vrchlabí těží nad Strážným vrcholové zlomy smrků (21. 5. 2019).

V Krkonoších je po zimě velké množství polámaných stromů. Ochranáři z Krkonošského národního parku je prodávají za...

Další pochybná smlouva stála Národní galerii o 700 tisíc víc, než měla

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

V Národní galerii minulý týden skončil audit z ministerstva kultury, na jehož základě ministr Antonín Staněk odvolal...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz