Žloutenky typu E přibylo, onemocněl i hygienik. Na vině je asi vepřové

  11:16aktualizováno  11:16
V Ústeckém kraji přibývá počet nemocných se žloutenkou typu E. Jen v letošním roce hygienici zaznamenali už 18 případů. Onemocnění, které má ze všech druhů hepatitidy nejtěžší průběh, zřejmě souvisí s konzumací vepřového masa. Hygienici proto radí před spotřebou maso řádně tepelně zpracovat.
V současnosti leží na infekčním oddělení nemocnice v Ústí nad Labem dva pacienti s hepatitidou typu E. (ilustrační snímek)

V současnosti leží na infekčním oddělení nemocnice v Ústí nad Labem dva pacienti s hepatitidou typu E. (ilustrační snímek)

"Je to velmi nepříjemné, na dlouhý čas mě to vyřadilo z běžného života, následuje několikaměsíční dieta," popisuje Josef Trmal zkušenosti s hepatitidou typu E, kterou nedávno prodělal.

Nová hrozba

Hepatitida typu E má potenciál stát se do budoucna jedním z nejčastějších druhů hepatitidy. Dříve byla tato choroba typická tím, že si ji lidé přivezli z dovolených v Asii, kde je poměrně běžná.

Pro aktuální výskyt viru u vepřů se zatím marně hledá vysvětlení. Ideální pro šíření viru jsou špatné hygienické podmínky při chovu prasat a následném zpracování masa.

Trmal je paradoxně šéfem Krajské hygienické stanice, která v současné době případů hepatitidy E zaznamenává více než kdykoliv předtím. "Stoupající počty výskytu této choroby jsou v poslední době patrné," říká Trmal.

Tato hepatitida (hepatitidu, tedy zánět jater, lidé zaměňují se žloutenkou, která je jen jejím příznakem) je v současnosti mezi ostatními typy na vzestupu. Za celý loňský rok lékaři v Ústeckém kraji evidovali 26 případů "éčka", letos už jich bylo 18.

"Ten nárůst nikdo neumí vysvětlit. Možnosti jsou dvě - možná je těch případů skutečně víc a tato choroba se zkrátka vyskytuje častěji, nebo se zlepšila diagnostika. Dnes jsou dostupnější testy než dříve," uvažuje primář infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý.

Léčba trvá týdny

Na jeho oddělení se léčí všichni pacienti z Ústeckého kraje s touto chorobou. V současné době leží na Dlouhého oddělení dva pacienti, kteří trpí "éčkem".

Hepatitida typu E přitom zaslouží pozornost. Nelze proti ní očkovat (stejně jako proti typu C, typům A a B lze předcházet očkováním), neexistuje na ni lék schopný virus zlikvidovat a ze všech druhů hepatitidy má nejtěžší průběh.

"Těžká nevolnost, zvracení, bolesti břicha, zvětšená játra, nechutenství," popisuje Dlouhý. Obtíže jsou stejné jako u ostatních typů, bývají však intenzivnější. Léčba navíc probíhá nejdéle, pacient tráví v nemocnici až šest týdnů. "Měli jsme tu ale pacienta, který tu byl tři měsíce," vzpomněl primář.

Proti narůstajícím výskytům hepatitidy E už chystá opatření Státní veterinární správa. Řada případů je totiž spojená s konzumací vepřového masa. "Minulý měsíc tu ležela pětičlenná rodina, která předtím snědla jitrnice," vysvětluje Dlouhý.

Vepřové raději opéct, radí hygienici

Spojitost "éčka" s vepřovým masem potvrzuje i šéf krajské veterinární správy Petr Pilous. "U několika prasat jsme zaznamenali přítomnost viru hepatitidy typu E," potvrdil Pilous.

"Začíná se hovořit o tom, že se vepřové maso začne hlídat. Bude třeba na tom spolupracovat s Výzkumným ústavem veterinárního lékařství v Brně," uvedl Pilous.
Kdy a zda se vůbec začne s plošným testováním vepřového masa před uvedením na trh, neuměl říci. "Je to opravdu nová věc," dodal k výskytu této infekce u vepřového masa.

Účinnou prevencí je řádná tepelná úprava masa. "Je jedno, jestli se maso bude grilovat, vařit nebo dusit, ale je třeba udělat to pořádně. To je stoprocentní prevence," říká Trmal.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Vyšší penze, nižší příspěvky na bydlení. Nový problém pro 43 tisíc seniorů

Ilustrační snímek

Sněmovna před několika dny přijala novelu, díky níž má v příštím roce průměrná penze vzrůst o 900 korun. Ke zvýšení ze...

Půjdu za Zemanem. Pokud to nevyřešíme teď, tak po prázdninách, řekl Babiš

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Pokud se situace na ministerstvu kultury nevyřeší na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 24. července, pravděpodobně...

Omluva nestačí. Rath trvá na 100 000 korunách od advokáta Pacovského

David Rath se Bývalý středočeský hejtman David Rath se v Hostivici vyjadřuje k...

David Rath podal ústavní stížnost ve sporu s advokátem Michalem Pacovským. Podle pravomocného verdiktu se Pacovský...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz