Žloutenka řádí, mnozí prodavači přesto nedbají na hygienu

  10:32aktualizováno  10:32
Žloutenka, tedy "nemoc špinavých rukou", stále nabírá na síle. A lidé přesto na mytí rukou příliš nedbají. A co hůř – v největším ohnisku nákazy, v Praze, jsou mezi nimi i prodavači potravin.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Malý průzkum MF DNES ukázal, že mnozí z nich běžně sahají holýma rukama na nebalené zboží a pak přijímají peníze. Nedbají na to, že mohly předtím projít rukama desítek lidí, z nichž někdo mohl být nakažený hepatitidou.

Jednoho "provinilce" zastihla reportérka na pražském Smíchově v řeznictví, na jehož dveřích je uvedený jako odpovědný vedoucí František Čistín.

Řezník vzal peníze a pak sáhl po kusu čerstvého masa
"O výskytu žloutenky vím," řekl urostlý řezník poté, co stejnou rukou jednomu zákazníkovi nabral jehněčí klobásy, pak od něj vzal peníze a vzápětí sáhl jiné zákaznici pro kus čerstvého masa.

"Myslím, že se nikdo nenakazí, vždyť si to každý nejdřív tepelně upraví," míní prodavač. Zatím si podle něj na tento přístup žádný zákazník nestěžoval.

Zákaznici, která si maso kupovala, prodavačův přístup skutečně nevadil. Pětapadesátiletá tmavovláska odpověděla před prodejnou na dotaz MF DNES, že tam nakupuje pravidelně a je spokojená. "To, co koupím, vždycky důkladně operu pod tekoucí vodou, než to dám vařit," zdůraznila.

U inspekce by to řezníkovi neprošlo
Ovšem u Státní zemědělské a potravinářské inspekce by to řezníkovi neprošlo. "Není to v pořádku. Buď musí mít rukavice, nebo to musí nabírat kleštičkami určenými jen pro jeden konkrétní druh potraviny," řekla mluvčí Inspekce Martina Šmídtová.

Správné podle ní není ani to, když prodavačka napíchne vidličkou štos koleček salámu a přidrží si ho prstem, aby nesklouzl, než ho donese na váhu. "Kdybychom podobné chyby zjistili, vyzvali bychom provozovatele k nápravě a pak bychom s ním zahájili správní řízení, ve kterém se rozhoduje o výši sankce," popsala postup inspektorů.

Kolik obchod zaplatí, záleží na velikosti provozovny, na způsobu prodeje i na míře ohrožení. Když inspekce přijde na stejnou chybu opakovaně, uloží mnohem vyšší pokutu.

Nikde však není přímo napsáno, že tentýž prodavač nesmí sahat na peníze i na nebalené potraviny. Podle platné evropské normy obchodník "musí zajistit takové podmínky prodeje, aby nedocházelo ke kontaminaci potravin".

"Jakým způsobem to zajistí, záleží jen na provozovateli," uvedl hlavní hygienik Michael Vít. V posledních dnech opakovaně vyzval inspekci, která má prodej potravin v kompetenci, aby se právě nyní více zaměřila právě na to, zda prodavači nesahají stejnýma rukama na nebalené zboží i na peníze.

Sonda MF DNES také ukázala, že prodavači v pražských obchodech s pečivem jsou čistotnější než v masnách a uzenářstvích. Na pečivo obvykle sahají jen rukama v mikrotenových sáčcích či rukavicích.

Stejný přístup jsme viděli i v řeznictví a uzenářství v Mostě a Litvínově. V jednom menším obchodě si šla prodavačka umýt ruce, než obsloužila zákazníka. V dalším obchůdku právě myli kliky u vstupních dveří dezinfekcí.

"O žloutence se teď pořád mluví a já si nemůžu dovolit, aby se mezi lidmi říkalo, že to mají od nás. To by mohlo obchod položit. Mám pořád v ruce peníze, tak si je raději často myji," řekla Markéta Jandusová, vedoucí Uzenářství Ježek.

"Nedovolila bych si nabrat něco holou rukou. To je nemyslitelné. Vše jen v rukavicích nebo s pomocí čistých vidliček či lžic," řekla prodavačka z mostecké Rybárničky a lahůdek u Petra. "Často vytíráme a myjeme kliky," dodala.

Zákazníci si ruce nemyjí
Ovšem zákazníci na hygienu příliš nedbají. Reportérka MF DNES zjistila ve třech pražských restauracích rychlého občerstvení, že ani jeden z několika desítek zákazníků, kteří si v KFC nebo u Mc Donald’s, popřípadě "v lidové" jídelně koupili něco k snědku, si nešel umýt ruce, než se pustil do jídla.

A všichni sahali buď na hranolky, nebo na smažená křidýlka, na chléb, který přikusovali k ovaru nebo polévce. "Osobní hygiena pořád velice vázne," posteskla si epidemioložka Renata Vaverková z jihomoravské hygienické správy.

Pražští hygienici přitom mají podezření, že za šířením infekce může být právě nedostatečná hygiena strávníků v provozovnách rychlého občerstvení.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

Pacienti mění léčbu kvůli nedostatku léků. Problém má celá Evropa

léky

Problémy s nedostatkem léků čelí Česko téměř každý den, zjistila MF DNES. Chybí jak nenahraditelné léky, tak...

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

Najdete na iDNES.cz