Zločin a trest. Seriál iDNES.cz ukázal svět, kam nikdo příčetný nechce

  14:05aktualizováno  14:05
Jak vypadá každodenní život vězňů? Jaká muka prožívají jejich oběti, ale i rodiny odsouzenců? Za jaké delikty se zde v minulosti popravovalo? Tyto i mnohé další otázky jsme se pokusili v předchozích pěti týdnech zodpovědět v seriálu Zločin a trest. Pokud vám některý z dílů unikl, najdete jej v tomto přehledu.

Seriál iDNES.cz Zločin a trest | foto: iDNES.cz

Exkluzivní průzkumČeši chtějí tvrdší tresty, popravili by i nevinného

Seriál jsme zahájili exkluzivním průzkumem o bezpečnosti, vězeňství a kriminalitě, který pro iDNES.cz vypracovala agentura Median. Sonda ukázala, že byť se lidé v Česku cítí bezpečně, požadují tvrdší tresty. Pro mnohé z nich je přijatelnější popravit čtyři vrahy a omylem i jednoho nevinného než neodsoudit nikoho.

ZLOČIN A TREST: Exkluzivní průzkum pro iDNES.cz

RozstřelTrest smrti je barbarství, doživotí stačí, řekl Pelikán

Zjištění z průzkumu okomentoval v Rozstřelu ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Odstranění trestu smrti označil za znak vyspělosti civilizace. „Doživotí také plní ochranu společnosti,“ uvedl. K volání lidu po přísnějších postizích podotkl, že se již v posledních letech - zejména kvůli novému trestnímu zákoníku - tresty zvýšily.

Den s dozorcem„Problémy dělají feťáci i ženy, nejslušnější jsou vrazi“

V dalším dílu jsme vyrazili do terénu. Reportér Čeněk Třeček strávil s dozorcem liberecké vazební věznice Mírou jeho dvanáctihodinovou směnu, během které našlapal víc než devět kilometrů. Co všechno prožil a co se dozvěděl, si přečtěte v on-line reportáži.

Zamykání jedné z cel.
Nástěnka na jednom z oddílů.
Pyžama a ložní prádlo na výměnu.

Nedávno zveřejněné statistiky Rady Evropy také ukázaly, že čeští dozorci mají na starost v průměru několikanásobně víc vězňů než většina jejich kolegů v zahraničí (více čtěte v článku Přesilovka počesku: jeden dozorce hlídá 11 vězňů. Severní Ir jen jednoho).

RozhovorZlé lidi kriminál nezmění, na fajnovosti tam není prostor, říká propuštěný

Každodennost za mřížemi, vztahy mezi vězni i šok ze ztráty svobody také poutavě vylíčil muž, který v kriminálu strávil za hospodářský delikt tři a půl roku. „Musíte zlikvidovat to, na co jste zvyklí. Já jsem třeba chtěl pořád pouštět bachaře do dveří před sebou. Ale to nesmíte. Musí být za vámi, musí vás mít pořád na očích,“ popsal v rozhovoru jedno z mnoha pravidel.

KvízKdyž ervín nařachne pampelišku. Rozumíte vězeňskému slangu?

Lehčí tón do vážného tématu jsme se snažili vnést testem znalostí vězeňského slangu. Za zdmi kriminálů kvete velmi vynalézavá a syrově poetická hantýrka - bohatý rezervoár jazykové kreativity nejen pro bohemisty, ale i každého, kdo má rád češtinu. Kvíz z argotu si vyzkoušejte zde.

StigmaDomy, kde se vraždilo, jsou levnější až o třetinu. Stigma časem slábne

Zločin nemá dopad jen na oběť a pachatele, ale leckdy i na místo, kde se odehrál. Prodat za slušnou cenu dům s tragickou minulostí bývá někdy velmi náročné. „Hodně záleží na tom, jak moc je událost mediálně propíraná. Třeba v Brně šly přes nás dva případy, u nichž tohle mělo na cenu nemovitosti velký vliv - šla dolů až o třicet procent,“ říká realitní makléřka z firmy Remax Kamila Buráňová.

Dlouho nechtěl dům v Ivanovicích, kde vrah zmasakroval čtyřčlennou rodinu,...
Brněnské arboretum, v němž byla v březnu 2016 zavražděna studentka Mendelovy...
Památník obětem letošního tragického útoku v Uherském Brodě.

Trest smrtiČechy krásné, Čechy krvavé. Smrtí se trestalo smilstvo i krádež medu

Trocha dějepisu také nikdy neuškodí. Obzvlášť když se týká natolik ožehavého tématu, jakým je trest smrti. V textu o historii poprav na českém území jsme popsali způsoby provedení, snahy absolutní trest zrušit i řadu konkrétních odsouzenců. Víte například, jakému zločinci se připisuje největší počet loupežných vražd?

OběťZnásilnění je hanba, říká napadená. Pomohla jí i konfrontace s útočníkem

Chtěli jsme přiblížit i situaci oběti zločinu. Se svým příběhem se nám svěřila žena, která byla před několika lety znásilněna. Negativní zkušenost ji nakonec vedla k tomu, že dnes na svém webu radí jiným znásilněným ženám nebo pořádá přednášky na školách.

RozhovorZákladka ve vězení? Lepší než na svobodě, říká nejmladší vězeň v Česku

Redaktor při rozhovoru s patnáctiletým Josefem ve věznic ve Všehrdech.

Podařilo se nám také mluvit s nejmladším tuzemským odsouzencem. Patnáctiletý Josef si ve Všehrdech na Chomutovsku odpykává patnáctiměsíční trest za loupežné přepadení. Zda bude pro něj vězeňská zkušenost dostatečné ponaučení do budoucnosti, se teprve uvidí. Jeho odpovědi však jistou naději skýtají - to už však posuďte sami.

Rozstřel speciálV přeplněných věznicích roste agresivita, šikanu vězni tají

V rámci seriálu jsme odvysílali i speciální relaci pořadu Rozstřel. Do studia iDNES.tv dorazili například hlavní kaplan Vězeňské služby Pavel Kočnar, analytik Medianu Daniel Prokop či Rudolf Semanský, starosta středočeského Mukařova, kde se stala trojnásobná vražda.

Jeden z hostů pořadu - vedoucí správy sbírek Muzea Policie ČR Radek Galaš - ve vysílání informoval o velmi zajímavé novince. Historici zřejmě již brzy vyřeší jednu z největších záhad historie české kriminalistiky (více čtěte v článku Jsme blízko objasnění vraždy Otýlie Vranské, říká policejní historik).

O chodu jedné z nejproslulejších věznic hovořil v Rozstřelu ředitel plzeňských Borů Petr Vlk, svou práci popsala i tamní psycholožka Božena Pylypovová (podrobnosti najdete v článku Odsouzenci z Borů budou on-line, vězení jim povolí vybrané weby).

Rodiny vězňůTrestem trpí i rodiče vězňů. Kolik šancí dát někomu, kdo opět zklamal?

Poměrně opomíjenou skupinou jsou příbuzní vězňů. Největší dopad má tíživá situace pochopitelně na rodiče odsouzenců. V našem textu popsali dilemata, která musí řešit: Byť si se svými dětmi prožili mnohá zklamání, nechtějí je zatratit a zpřetrhat poslední pouta.

DoživotíZa zvěrstva ve vězení až do smrti. Kdo dostal v ČR doživotí

Ve vězeních aktuálně sedí i čtyřicet devět lidí, kteří si u soudu vyslechli nejvyšší možný trest - doživotí. V článku jsme popsali případy jedenácti z nich. Byť se každý něčím odlišuje, pachatele spojuje brutalita a nelidská zrůdnost jejich činů.

Manželé Dana a Jaroslav Stodolovi před zahájením odvolacího slyšení u Vrchního...
Příslušník vězeňské stráže přivádí Miloslava Širůčka k pražskému vrchnímu...
Dušan Kazda obžalovaný z vraždy faráře v Dubu nad Moravou poslouchá rozsudek...

Za zdmi vězniceVirtuální prohlídka iDNES.cz ukazuje život „za katrem“

Neobvyklou tečku obstarala virtuální prohlídka, která vás prostřednictvím snímků fotografa iDNES.cz Petra Topiče provádí všemi kouty českých věznic. Takže žádné zbraně, žádné předsudky, přibalte špetku kuráže a můžete vstoupit.

Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

Rošády v Loučné. Odvolaného starostu nahradila dříve sesazená starostka

Starostování v Loučné nad Desnou na Šumpersku není v tomto volebním období právě nejstabilnější práce. Petra Harazímová...

Redaktoři ČT nesmí být očividně nositeli politických postojů, řekl Zaorálek

Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD řekl, že za spory o výroční zprávy České televize se ve skutečnosti skrývá něco...

Hladina podzemních vod se oproti loňsku zvedla, stále je však pod normálem

Stav podzemních vod v ČR byl v září oproti loňskému roku příznivější. Na čtvrtině území se podle Českého...

Benzinka slouží jako překladiště pacientů, podle starostů je to nedůstojné

S jedním přestupem, nebo přesněji řečeno s přeložením ze sanitky do sanitky na benzinové pumpě na výpadovce z Chřibské,...

Najdete na iDNES.cz