Zlobí už jen Labe a Cidlina

  10:51aktualizováno  10:51
Většina českých a moravských řek se po několika dramatických dnech pomalu vrací k normálu. Pouze řeky dolního Labe a Cidlina kulminují, jinde je klid. Hladiny ostatních toků v povodí Labe, Ohře, Morava i Odra jdou dolů. Nejvyšší stupeň povodňové aktivity, stav ohrožení, stále platí na Labi v Němčicích na Pardubicku a v Ústí nad Labem a na Cidlině v Sánech na Nymbursku. Maximální průtok zde vodohospodáři očekávají v pátek odpoledne.
Vichřice na Plzeňsku - padající střecha zničila auta

Vichřice na Plzeňsku - padající střecha zničila auta - Vichr, který se přehnal přes Plzeňsko napáchal mnohamilionové škody. Plné ruce práce mají hasiči v Nýřanech, kde poryv větru strhl polovinu střechy hlavní budovy železničního nádraží. (27.2.2002) | foto: Jiří PirníkMF DNES

Podle hradeckého dispečinku Povodí Labe platí střední povodňový stupeň, pohotovost, na Labi v Přelouči a Brandýse, na Orlici v Týništi na Rychnovsku a na Cidlině v Novém Bydžově na Hradecku. Nejnižší stupeň, bdělost, platí v šesti úsecích povodí.

Po celém Labi je stále zastavena lodní doprava. Vodohospodáři, kteří také vypouštějí přehrady, ale vzhledem k předpovědi počasí další stoupání hladin neočekávají.

V Ústí už Labe klesá
I v Ústí nad Labem stále platí třetí stupeň povodňové aktivity: ohrožení. Řeka ale již začala klesat. Podle pracovníků střekovských zdymadel, kde je ústecký vodočet, kulminovala hladina Labe ve čtvrtek odpoledne na 627 centimetrech. Od čtvrteční desáté hodiny večer se stále drží na 615 centimetrech, řekl v devět hodin ráno pracovník zdymadel.

Letos platí třetí povodňový stupeň v Ústí už potřetí. Průměrná výška hladiny ve městě je dva metry. Zatím nejvýše dosáhla hladina Labe v Ústí v roce 1845, kdy vystoupila do výše 12,35 metru.

Voda zaplavila i silnice
Od středečního večera je v Ústí zaplavena část silnice u Benešova mostu, která je součástí hlavního silničního tahu Praha-Ústí nad Labem-Děčín. Místní řidiči objíždějí zaplavený úsek přes centrum, nákladní dopravu policisté odklánějí už před městem.

Od čtvrtka je těžké dostat se i do místních částí Děčína - Dolního Žlebu a

POČASÍ V SOBOTU

V sobotu bude oblačno, místy přeháňky, na horách přeháňky deště se sněhem. Noční teploty 4 až 0°C, nejvyšší denní teploty 6 až 10°C. Vát bude jihozápadní vítr o rychlosti 4 až 8 m/s.

Kde se zvedly hladiny řek
Prostředního Žlebu.

Bdělost trvá na 4 místech Ohře
I hladiny potoků a řek na území Povodí Ohře klesají. První stupeň povodňové aktivity platí na čtyřech místech.

Bdělost platí na odtoku Ohře z vodního díla Horka na hranici okresů Cheb a Sokolov, z vodního díla Skalka v Chebu, z Nechranické přehrady na Chomutovsku a na Ohři v Lounech. Klid už je na odtoku Bouřlivého potoka z vodního díla Všechlapy na Teplicku.

I na Odře v Bartošovicích platí stav bdělosti
První stupeň povodňové aktivity, bdělost, stále platí na Odře v Bartošovicích na Novojičínsku. Průtoky však stále klesají, řekl vedoucí vodohospodářského dispečinku Jiří Pagáč.

Během uplynulých 24 hodin pršelo jen málo. Na území regionu tak spadlo od dvou do čtyř milimetrů srážek. Nejhorší situace byla v Beskydech. V sobotu už ale vodohospodáři srážky neočekávají.

I na Olomoucku jdou hladiny dolů
Také vodohospodáři v Olomouckém kraji zaznamenali výrazný pokles hladiny řeky Moravy, kterou v uplynulých dnech znovu zvedly deště a tání. V Moravičanech na jihu Šumperska ráno odvolali druhý povodňový stupeň.

Voda klesá i v přítocích Moravy, tvrdí vedoucí olomoucké pobočky Povodí Moravy Antonín Kurfürst. "V Olomouci Morava kulminovala o půlnoci a od té doby poklesla o devět centimetrů. Prudký pokles je také v Moravičanech, kudy proti čtvrtku protéká o dvacet metrů krychlových méně," dodal šéf pobočky.

Podle pracovníků povodí voda klesá i v horských přítocích Moravy v Moravské Sázavě a v Desné. Hladina se ustálila také na Bečvě na Přerovsku. Žádné potíže nezaznamenali ani pracovníci Povodí Odry, pod které spadá Jesenicko.

Hladina Moravy se letos zvedla již potřetí. Ve všech případech na některých místech zaplavila pouze lužní lesy a nivní louky.

Vichr utrhl střechu a převrátil přívěs

Silný vítr převrátil přívěs kamionu
Silný vítr převrátil ve středu po poledni na dálnici D2 ve směru z Brna do Břeclavi za jízdy přívěs za nákladním autem. Nehoda se stala u Modřic na Brněnsku.

Řidič jel v levém jízdním pruhu, když jej překvapil silný boční vítr. Ten náhle převrátil přívěs za vozem na bok, kamion zůstal stát. Levý jízdní pruh je proto neprůjezdný. "Řídíme zde dopravu. Na místo byla vyslána těžká technika, která postaví přívěs znovu na kola," uvedla policejní mluvčí Dagmar Bartoníková.

Padající střecha demolovala auta
V Nýřanech vítr odfoukl část střechy na nádražní budově. "Udělali jsme taková opatření, aby nádraží fungovalo dál, i když jsme museli uzavřít prostor před hlavní budovou. Strážníci dávají pozor, aby tam cestující nechodili," řekl přednosta nýřanské stanice Ivan Bořík.

Trosky střechy navíc zdemolovaly tři vozidla, která stála za nádražím. "V první patře jsou byty. Proto s pomocí hasičů upevníme na místo střechy plachtu, aby tam nepršelo," dodal přednosta.

V Křimicích u Plzně zase hasiči zápolili se střechou, která visela z jednoho z domů na sídlišti. "Drží jen na hromosvodu. Navíc byla narušena i zeď pod ní. Snažíme se ji rozebrat a potom po částech sundat," sdělil velitel zásahu plzeňských hasičů Miloslav Auterský.

Obyvatelé družstevního domu, který si postavili svépomocí, nemají s větrem problémy poprvé. "Za posledních pět let je to už třetí zničená střecha. Naposledy ji vítr celou smetl až k nedaleké mateřské školce," řekl jeden z obyvatel, který sledoval hasiče při rozebírání střechy.

Vyvrácený sloup, spadlé stromy
Vítr vyvrátil i sloup telefonního vedení v Újezdu pod Přimdou na Tachovsku. Spadlé
stromy hasiči odstraňovali na silnici například na Rokycansku v Mirošově a Veselé, u obce Losiná na jihu Plzeňska. Vítr, jehož rychlost v nárazech odpovídá silné vichřici, foukal dnes opět v Krušných horách. Meteorologové tam na hřebenech naměřili rychlost větru 108 kilometrů v hodině.

Výpadek elektřiny uvěznil lidi v lanovce
Na východě Čech vítr nejvíce sužoval zřejmě Hradecko, kde jeho rychlost přesahovala 100 kilometrů za hodinu. Dispečink Východočeské energetiky zaznamenal během dne i krátkodobé výpadky v dodávkách elektřiny na Náchodsku a Trutnovsku. Obyvatele Krkonoš překvapila bouřka, která není pro zimní období příliš typická. Na Trutnovsku padaly kroupy, místy silný vítr lámal stromy.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Babiš se setká v Bruselu s Junckerem, audit bude už ale řešit příští komise

Český premiér Andrej Babiš na summitu EU v Bruselu (28. června 2018)

Premiér Andrej Babiš se ve čtvrtek na summitu EU v Bruselu setká s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem....

Klaus byl a je ruský agent, napsal Kalousek. Hulákání hňupa, vzkazuje mluvčí

Exprezident Václav Klaus při rozhovoru pro MF DNES (16. ledna 2019)

Exprezident Václav Klaus byl a je ruský agent, aktivovaný po roce 2010. S takovým vyjádřením přišel na Facebooku...

Obavy o život Tchajwanců jsou na místě, říká odbornice. Verdikt budí rozpaky

zadržený Tchajwanec Hsu-Lin Cheng

Jako nepřijatelné označil závěr tuzemských soudů ve věci o Tchajwancích senátor Pavel Fischer. Podle Českého...

Najdete na iDNES.cz