Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Diskuse k článku

Zlínského děkana usvědčili z plagiátorství, titul mu ale zůstane

Bývalý děkan zlínské Univerzity Tomáše Bati opsal většinu své docentské práce ze své dříve vypracované doktorské práce. To je závěr etické komise, která případ tři měsíce šetřila. Docentský titul ale Jaroslavu Světlíkovi zůstane, pro odebrání totiž neexistují zákonné prostředky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Mikeee

To snad ani není možné....

To se mi snad zdá, kdyby veškerý výzkum probíhal podle autora tohoto článku, byli bychom nejspíš sto let za opicemi. Vyplývá z něho totiž, že by nikdo nesměl použít materiály ze svých dřívějších výzkumů. Je snad úplně normální, že se provede výzkum na nějaké téma-může trvat několik let, a pak se sepíše nová publikace, kde se doplní výsledky za několik dalších let a celkově se zhodnotí v delším časovém horizontu, nehledě na možnost citací z cizích publikací - a pokud bude potřeba tak klidně celé věty nebo odstavce - pokud bude vše správně uvedeno (tedy původní autor, název původní publikace atd.)

0/0
14.7.2008 17:50

mous007

Habilitace...

Habilitaci je možné získat třemi způsoby: 1. sepsat komentovaný soubor publikační činnosti, 2. sepsat habilitační práci, 3. sepsat monografickou publikaci. Ke každé z těchto prací se musí dále dodat přehled vědecko-výzkumné a pedagogické činnosti na několik desítek stran, který obsahuje vydané publikace, stáže, řešené granty, garantované obory a předměty na VŠ, vedené diplomové a disertační práce apod., apod..

Habilitační práce je shrnutím dosavadní vědecko-výzkumné činnosti.

Obvinění, že někdo obsal část své doktorské práce do habilitační není možné, protože doktorská práce je součástí vědecké práce autora a je možné ji v habilitační práci použít (není možné, aby se někdo kvůli habilitaci začal věnovat jinému oboru a vymyslel a napsal něco úplně jiného než doposud.).

Otázkou je, zda v habilitační práci správně odcitoval práci doktorskou. Pokud ne, tak by se to dalo pokládat za podvod.

0/0
11.7.2008 16:22

UTB FMK

Poznámka k podstatě plagiátorství

Drahý hmm, jde o to, že už ze selké logiky věci člověk nemůže být sám sobě plagiátorem, opsat něco a vydávat něco za své, může člověk jen od někoho třetího. Pokud někdo rozvine své vlastní myšlenky a prohloubí je, těžko může být plagiátorem. A skutečně netuším, komu by doc. Světlík svými tezemi o multikulturním marketingu mohl ublížit. Ve svém oboru je kapacitou a přednášel a přednáší na řadě konferencí po celém světě a právě jeho úspěchy a jeho obliba a uznání u studentů FMK jsou trnem v oku jeho oponentům v čele s vedením univerzity.

0/0
9.7.2008 15:02

iuos

hmm

jestli jsem pochopil dobře, tak se vlastně vůbec nic nestalo, nikomu neublížil a nikoho neokradl...

btw jsou plagiátoři všichni, co vydávají pokračování svých děl? Co třeba roulingová a její hery potr? ;-D

0/0
9.7.2008 14:46

UTB FMK

Jak se věci na zlínské "Sorboně" mají...

Článek pana Dvořáka je snůškou nesmyslů, ba zhovadilostí, a je postaven na vyjádření jedné strany sporu, bývalého aparátčíka a nyní rektora zlínské "Sorbony", pana Hozy. Je smutné, že si váš internetový plátek není s to najít relevantní témata a nějaký letní brigádník píše plky o kauze, která se táhne několik měsíců a dosud nebylo relevantním způsobem uzavřeno trestní oznámení docenta Světlíka. Závěry etické komise, která je celá složena z odpůrců docenta Světlka, jsou směšné. Jestli někdo může posoudit, zda nějaká práce je či není plagiátem, tak pouze znalec z oboru autorské právo, kterému není cizí problematika obsažená ve vědeckých pracech docenta Světlíka. A hovořit o tom, že bylo pošpiněno dobré jméno UTB? Každý ze Zlína ví, co je ta škola zač a že na ni jdou jen ti, kteří se nedostanou jinam. Ten, kdo se fakuluy multimediálních komunikací pokusil někam povznést, byl právě Světlík, a ne pánové Hoza, Dostál, Škarka, Skaunic atd. To vše ale bude předmětem dalšího vyšetřování

0/0
9.7.2008 14:40

illuminated

Re: Jak se věci na zlínské "Sorboně" mají...

trochu bych snad nesouhlasil s tím, že do zlína jdou jen ti, kteří se nedostanou jinam. fakulta technologická je ve svém oboru velmi prestižní ústav a také třeba obor marketingové komunikace stále v celém česku nemá plnohodnotnou konkurenci. jinak nezbývá než souhlasit, pan dvořák píše o něčem, o čem nemá ani páru, a vystopení pana hozy, o jehož publikační činnosti již zde také byla řeč a jehož zatím největším akademickým výkonem byla společná fotka s "filmovou hvězdou" mahulenou bočanovou na titulní stránce univerzitního časopisu, je prostě trapné a neomluvitelné (zvláště když podle rektorátní vyhlášky o dění na univerzitě nesmí mluvit navenek nikdo jiný než on a kancléřka, o kompetentnosti obou by šlo s úspěchem polemizovat...). někteří lidé v nejvyšších patrech univerzity by se nad sebou měli hluboce zamyslet.

0/0
9.7.2008 17:04

Nocka

44% není většina

Dle jiného deníku, který o kauze informuje, se habilitační práce shoduje s disertační ze 44 %, což rozhodně není většina a pořád je to navíc 44% vlastních myšlenek, které jsou z dalších 56% rozvinuty o nové vlastní teorie.

0/0
9.7.2008 11:54

illuminated

slovník pojmů

tak předně, když někdo opíše sám sebe, není to plagiátorství. bylo by dobré, kdyby si páni novináři ujasnili pojmy. za druhé, to, že někdo napíše disertaci, pak na základě toho zpracuje knihu, kterou vydá prestižní nakladatelství (grada) a pak na základě toho zpracuje habilitaci, kde svůj text (sice ne disertačku, ale tu knihu) řádně cituje, tak to není nic až tak nemorálního. je jasné, že to doc. světlík neukaučoval, protože i když člověk vychází ze svých textů, je rozumné je průběžně doplňovat o další poznatky a případně přeformulovat věci, které zastarávají, zvláště závěry práce zcela jistě měly vyznívat jinak, nebo být minimálně aktualizovány. ale ani tak to nemusí být tragédie. zvláště zarážející je to, co řekl pan rektor, pokud opravdu řekl to, co se tady píše. nadřízený, který takto mluví o člověku, který toho pro univerzitu nevykonal nijak málo, by se měl sám co nejrychleji odebrat do věčných akademických lovišt (nebo zpět na vojenskou školu, tam mu to jistě bude slušet víc).

0/0
9.7.2008 11:33

escobar

Re: slovník pojmů

No sláva, konečně někdo, kdo problém správně zařadil.  R^J ak můžu plagiovat sám sebe, to mi taky hlava nebrala. No ale je o čem psát, no ne?

0/0
9.7.2008 11:36

VLDX

Zavedl bych nový zákon pro odebírání titulů

Vše se dá anulovat, proto bych zavedl nový zákon pro odebírání akademických titulů, právě z důvodu plagiátorství. Doufám, že někdo podá návrh ve sněmovně!

0/0
9.7.2008 11:02

Nocka

Re: Zavedl bych nový zákon pro odebírání titulů

A když je někdo nařknut neopodstatněně?

0/0
9.7.2008 11:04

AC

Světlík je ve Zlíně

Pan Světlík se včera procházel jako nic po zlínském náměstí, ten člověk má ale žaludek... Takže v Chorvatsku není rozhodně :-) :-©

0/0
9.7.2008 10:00

Nocka

Re: Světlík je ve Zlíně

A co ma podle tebe delat? Zavrti se na mesic doma a brecet do polstare, ze proti nemu nekdo vykonstruoval naprosto nesmyslnou kauzu?

0/0
9.7.2008 10:03

drevak_patlak

Re: Re: Světlík je ve Zlíně

Proč nesmzslnou? Docentský titul se dává za vědecký přínos shrnutý do habilitační práce. Pokud za dobu mezi dončením Ph.D. a habilitací nezmohl na nic dalšího a musel jí opsat, pak mu titul Doc. nenáleží, byť pro fakultu mohl jinak lecos dobrého udělat (např. finančně).

0/0
9.7.2008 10:29

Nocka

Re: Re: Re: Světlík je ve Zlíně

A kde ses dočet, že se nezmohl na nic dalšího? Vycházel ze své vlastní disertační práce, kterou rozšířil o další poznatky. Jak se píše v jiném deníku, shoduje se ze 44% - a pořád jde o vlastní teorii, kterou sám vymyslel a zpracoval. Proč se nikde na idnes nepíše o druhém, obsahově hodnotícím posudku, která považuje práci za velmi kvalitní?

0/0
9.7.2008 10:39

lutorek

Re: Re: Re: Re: Světlík je ve Zlíně

Presne tak, nevidim nic divneho na rozvadeni svych vlastnich teorii. Pripada mi padle na hlavu chtit vymyslet porad nove a nove veci a starsi pohrbit bez povsimnuti... 

0/0
9.7.2008 11:03

Pikot

Takových je víc

Projdete parlamentem...

0/0
9.7.2008 9:39

_m-

aspoň

že toi opsal ze své vlastní práce. Jsou tu tací co opisují z cizích prací:-©

0/0
9.7.2008 9:16

Freddie33

Re: aspoň

taky bych to nevidel tak hrozne..

0/0
9.7.2008 9:47

První z posledních

tak teď ještě křišťálový Standa

a Véna Kyčel Pružinskyj a máme ty falešné profesory z krku ;-D:-P;-D[>-]Rv

0/0
9.7.2008 9:12

Hufner

Re: tak teď ještě křišťálový Standa

....s krku....;-D;-D;-D

0/0
9.7.2008 9:36

Englishman

Re: tak teď ještě křišťálový Standa

Ty jsi ale blb. Tolik nesmyslů v jedné větě, absolvent pomocné školy se v tobě vážně nezapře.

1) Nejednalo se o profesuru ale o docenturu, 2) Gross opisoval u doktorské práce, 3) Nesmysl s Pružinským ani nebusu komentovat 4) Profesorský titul se neudílí na základě nějakého textu. (Y)

0/0
9.7.2008 9:47

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...