Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Hodnotit zkoušku podle výsledků fotbalu. Jak vnímají studenti ústní zkoušky

  17:57
Některým nevadí, jiní je nenávidí - ústní zkoušení. V Česku není student, který by se s ústním zkoušením nikdy nesetkal. A zatímco na základní a středních školách probíhá před celou třídou, na vysoké se často odehrává za zavřenými dveřmi. „Většina zkoušek probíhá ve formátu 1:1, další pedagog u zkoušek není zvykem,“ popsal mluvčí Masarykovy univerzity Vladan Dokoupil.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

„Diskutovali jsme o nahrávání zkoušek, ale k tomu i univerzita zaujala dosti negativní stanovisko. Být to na mě, já bych ústní zkoušky zrušil. Právě kvůli různým námitkám o neférovosti, které se těžko posuzují,“ prohlásil v červnu děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Kuklík pro Seznam Zprávy. Poté, co školou otřásla kauza exposlance Dominika Feriho.

Zažili jste obtěžování? Fakulta se ptá studentů na nevhodné chování

Fakulta se kvůli kauze následně rozhodla zmapovat situaci a případy sexuálního obtěžování nebo nevhodného chování a rozjela dotazníkové šetření. To například ukázalo na problémovost ústních zkoušek.

Jak mají ústní zkoušky probíhat a zda vlastně v dnešní době mají smysl, je otázka, která možná trápí nejednu vysokou školu. Rozhodně však otázka ústních zkoušek trápí každoročně několik tisíc studentů. A to nejen ze strachu z případného propadnutí v předmětu. 

„Fascinuje mě, jak se řeší jen skrze Feriho - chlapa - ústní zkoušky. Ale že nás ponižovaly ženy, docentky a profesorky a chodily jsme ke zkouškám jako strašidla, abychom je náhodou nenaštvaly vzhledem, to už nikdo nikdy řešit nebude. Ženy by si taky měly zamést před vlastním prahem,“ napsala nedávno na svůj Twitter uživatelka Karolína Drbohlavová.

V hlavní roli: nervozita a stres

Redakce iDNES.cz oslovila v rámci anonymního dotazníku studenty vysokých škol a ptala se jich na to, jakým způsobem u nich probíhaly ústní zkoušky a zda s nimi mají spojené nepříjemné zkušenosti. 

Většina studentů a studentek uvedla, že během ústní zkoušky byl přítomen jen sám vyučující. Menší část z nich pak sdělila, že ústní zkoušky byly prováděny ve větším počtu lidí, tedy společně s dalšími spolužáky, případně s kolegy z dané vysoké školy.

„Většinou jsme se všichni sešli v daný den před učebnou, přičemž pořadí bylo dáno podle toho, kdo dřív přišel. Následně si nás učitel jednotlivě volal do učebny. Každá zkouška pak probíhala jinak. V některých případech bylo zkoušení po skupinách,“ popsala třiadvacetiletá Adéla J.

Osobně má raději písemný test, ústní zkoušky jsou jí nepříjemné. „Občas se mi stane, že jsem až příliš nervózní a zapomenu tak to, na co bych si během písemné zkoušky vzpomněla,“ dodává. 

Jiní studenti naopak uvádí, že jim ústní zkoušení nevadí. „Záleží na profesorovi. Ústní zkouška může člověka jak potopit, tak zachránit. Tak či onak si myslím, že ústní zkouška donutí žáka se připravit lépe,“ uvedla třiadvacetiletá Barbora S., studentka žurnalistiky a politologie. 

Od sexistických komentářů až po fotbal

A jak je to s chováním vyučujících? Hana R., studentka výtvarné výchovy a vizuální tvorby se zaměřením na vzdělání, přiznala, že se během zkoušení setkala se sexistickými komentáři ze strany vyučujícího. Problém ale nikam nehlásila. „Nepřišlo mi to tak závažné,“ uvedla. 

Dvaadvacetiletá Martina přiznala, že se jí stalo, že se vyučující během zkoušky mstil na studentech. O zkušenosti však mlčela. „Nemá to smysl, ani nebyly pořádné důkazy, jen slovo proti slovu,“ uvedla. A například stejnou zkušenost, jako měla Karolína Drbohlavová, uvedly i další studentky. „Vyučující dávala jasně najevo, že ženy nemá ráda,“ popsala třiadvacetiletá Kateřina. 

Testy, léky, psychiatři. Studenty akademické prostředí stresuje

Jiná studentka, Miroslava Š., uvedla, že vyučující se řídil při udílení známek podle výsledku sportovních utkání. „Otázku samotnou i doplňující otázky vybíral vyučující. Zároveň se řídil v hodnocení podle své nálady, kterážto se odvíjela od výsledků fotbalu. Jeden den dával A-C, další den dával C-F,“ uvedla. Dodala, že případ dotyčného vedení školy řešilo, ale bez řádného výsledku.

A nejde jen o samotné zkoušení, na osobní názory vyučujících studenti naráží například i s ohledem na přijímací řízení. „Někteří, kteří se na náš výtvarný obor dostali díky vysokému percentilu v rámci Testů studijních předpokladů a nikoli díky dobrému portfoliu, často v prvním ročníku slýchávali nehezké věci od jednoho našeho vyučujícího, který jejich ‚nekvalitu‘ výkonu neustále shazoval a de facto jim tím říkal, že tu nemají co dělat,“ uvedla Alena Z., studentka Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. 

Patricie N. naopak zažila nemístné chování své vedoucí bakalářské práce. „Zažila jsem nepříjemnou šikanu. Vadilo jí, že mám v průběhu studia i brigádu a křičela na mne tak, až jsem se rozplakala,“ popsala. Chování učitelky ovšem dále neřešila.

Studenti si stěžují minimálně

Na vysokých školách mohou probíhat testy klasicky písemně, nebo i na počítači v případě, že je to vhodné či nezbytné z hlediska charakteru předmětu. Ústní zkoušky pak podle vedoucího oddělení komunikace Masarykovy univerzity Vladana Dokoupila probíhají formou rozhovoru. 

Zahraniční praxe

Americké univerzity mají téměř bez výjimek zkoušky písemné. Současně jsou udělané tak, aby byly anonymní a nebylo z nich poznat, kdo je autorem práce. Označují se tak kódem místo jména. Zadání je také shodné pro celý kurs a zkoušku skládají všichni zapsaní studenti ve stejném termínu. Konečné výsledky vyvěsí vyučující na nástěnku s kódy i známkami. 

„Většina zkoušek probíhá ve formátu 1:1, dle zvyklostí vyučujícího a charakteru předmětu může být přítomen další student, který vypracovává svou písemnou přípravu na zkoušku. Další pedagog u běžných zkoušek není zvykem,“ popsal pro iDNES.cz Dokoupil. 

Studenti si v minulosti stěžovali například na nejednoznačnost zkouškových otázek, nebo když student nesouhlasí s uděleným hodnocením. Podrobnosti jednotlivých případů studijní odbor neeviduje.

„Řešení jednotlivých případů závisí na faktech zjištěných v konkrétních kauzách. Obecně může student požádat o revizi hodnocení. Je-li zjištěno závažné pochybení ze strany vyučujícího, udělené hodnocení může být zrušeno a následuje komisionální přezkoušení,“ dodal Dokoupil. 

Například Etická komise Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v loňském akademickém roce neřešila podle prorektorky pro studium Aleny Chvátalové žádnou takovou stížnost. U zkoušek bývá více studentů, ale opravné termíny jsou individuální. 

„Při dílčí zkoušce je přítomen zpravidla pouze jeden akademický pracovník, při komisionální zkoušce je přítomna nejméně tříčlenná komise,“ doplnila Chvátalová.

Na Univerzitě Palackého v Olomouci je organizace samotné zkoušky převážně na vyučujících a vedle ústního zkoušení využívají všechny varianty. Během koronavirové epidemie, kdy byly uzavřené i vysoké školy, se častěji zkoušelo ve formě online testů. 

„U konkrétních předmětů jsou podmínky přizpůsobeny podle počtu uchazečů, způsobu ukončování předmětu, zda jsou tu další navazující předměty, zda se jedná o praktické předměty, teoretické předměty nebo praxe. V tuto chvíli se většinou už realizují první a druhé opravné termíny zkoušek, které jsou ve formě shodné s řádnými termíny,“ popisuje mluvčí univerzity Egon Havrlant. 

Averze k počítačům a chybějící vazby. Na univerzity míří „covidová generace“

V rámci zkoušky si studenti obvykle vylosují jednu z předem zveřejněných otázek, mají čas na písemnou přípravu a pak ústně vyučujícímu otázku zodpoví, případně zodpoví doplňující otázky. U zkoušek bývají aspoň dva studenti. Jednoho vyučující zkouší, další se připravuje. 

„Navíc zkoušky jsou ze zákona veřejné, přítomno tedy může být tolik lidí, aby to nebylo v rozporu s aktuálními doporučeními. V případě ústních zkoušek prezenční formou ale v předcházejícím období byli často studenti zváni spíše individuálně na určenou dobu,“ dodává Havrlant s tím, že další vyučující je u zkoušky jen tehdy, pokud mají předmět dělený. 

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Maláčová: Zabraňme destruktivní koalici ANO s ODS, nechceme privatizaci Česka

  • Nejčtenější

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

Feri potají sundal kondom, pak řekl, že už je to jedno. Vyšetřují ho jiní

Vyšetřování bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, který je podezřelý ze sexuálního násilí, se protahuje. Policie se...

Bydlíme u Okamury. Dům má zvláštní, s lidmi se nedruží, říkají sousedé

Bydlí v netradičním obydlí, v sousedství se příliš neprojevuje a před domem ho obléhají novináři. Tak vidí sousedé...

Zeman opustil nemocnici, při setkání v Lánech s Fialou už měl víno

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, kde byl hospitalizován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bartoš: S muslimskou Evropou problém mám, Francie mi změnila názor

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve středu řekl, že s muslimskou Evropou má problém, protože se ukázalo například ve...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

V sobotu přibylo 409 případů covidu, zhruba o stovku víc než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo,...

Vláda chce dát energetické šeky 800 tisícům rodin. Bude to stát miliardy

Vláda chce pomocí energetických šeků pomoci 800 tisícům nízkopříjmových rodin. Chce jim zaplatit asi polovinu částky za...

Stanjura čeká neschválení rozpočtu a provizorium, Schillerová před tím varuje

„Velmi bych varovala před rozpočtovým provizoriem. Nejde ani o procenta výdajů, ale je tam zákaz čerpání těch...

Malostranský zápisník: S kým by šel dnes do koalice V. I. Lenin?

Premium Kdy se NKÚ přejmenuje na NOVP – Nejvyšší odkladiště vysloužilých politiků? Které komunisty stále děsí buržoa Babiš?...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...