Do Sněmovny míří Petr Benda, bohatý paroubkovec s nálepkou veksláka

  19:13aktualizováno  19:13
Petr Benda, který nejspíš ve Sněmovně nahradí Jiřího Šlégra, má v Teplicích, odkud pochází, pověst veksláka, který za komunistů postával před místním Tuzexem. Benda to vždy odmítal jako mýtus, který vznikl poté, co v roce 1997 budovu Tuzexu koupil. Minulost má ale dost pestrou i bez toho.

Petr Benda a Jiří Paroubek | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

"Je to celé jedna velká snůška výmyslů. Přiznávám, že některé ty lidi jsem znal a s některými se znám dodnes. Ale že bych já sám denně otáčel nějaké velké množství peněz na ulici, to je naprostý nesmysl," řekl o své nálepce předrevolučního veksláka v jednom z vyjádření pro MF DNES.

Šlégr odstoupil. Chce zpět do čistého prostředí sportu

Benda si od poloviny devadesátých let vydělává obchodováním s nemovitostmi. Sám uvedl, že začínal jako stánkař v rekreačním areálu u jezera Barbora. Kapitál pro podnikání v nemovitostech prý získal z úvěrů a také z provozování dvou diskoték v Teplicích.

V roce 1994 vstoupil do ČSSD a v roce 2002 se dostal k první skutečné moci. Stal náměstkem teplického primátora a brzy získal pověst muže, se kterým se vyplatí být zadobře.

"Když budeš kamarád s Bendou, můžeš v Teplicích skoro všechno. Kdybys chtěl třeba postavit uprostřed teplického náměstí mrakodrap, tak právě Benda ti to zajistí," řekl o něm tehdy jeden z jeho obchodních partnerů.

Nejsem kmotr, odmítal Benda a soudil se

Benda se začal rychle orientovat ve vnitrostranické politice. V lednu 2005 se stal krajským předsedou ČSSD a ve funkci se udržel šest let. Byl krajským radním, předsedou představenstva Krajské zdravotní, která spravuje pět největších severočeských nemocnic, seděl ve výboru Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad, která rozděluje evropské dotace.

Petr Benda

Petr Benda se narodil roku 1971. Vystudoval střední průmyslovou školu hornickou. V červnu 2009 získal na soukromé vysoké škole Bankovní institut titul Ing.

V 90. letech provozoval v Teplicích diskotéky a kupoval nemovitosti.

Do ČSSD vstoupil v roce 1994, v lednu 2005 se stal krajským předsedou strany a byl jím až do ledna 2011.

Nyní je krajským šéfem strany NS-LEV 21 Jiřího Paroubka.

A také byl asistentem expředsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

"V Ústeckém kraji se mně podřízení smějí v tom, že management Ředitelství silnic a dálnic řídí Oulický s Bendou, což jsou slavní kmotři ODS a sociální demokracie, a nikoli ministr dopravy," řekl o něm tehdejší ministr dopravy Vít Bárta z Věcí veřejných.

Benda se s ním kvůli tomu soudil (o soudu zde). Vždy se cítil dotčený, když o něm někdo říkal, že je Paroubkův kmotr.

Kmotrem ale prokazatelně byl v případě Paroubkovy dcery. Právě jeho si totiž Paroubkovi za kmotra vybrali, když v lednu supervolebního roku 2010 křtili malou Margaritu.

Bendův konec v ČSSD přišel s pádem Paroubka

To už se ale v ČSSD blížil pád silného tandemu. Benda například naštval spoustu zasloužilých spolustraníků, když na kandidátku před parlamentními volbami protlačil herečku Kateřinu Brožovou. A jeho kritici mu také nikdy neuvěřili, že si nechtěl svou pozici v ČSSD posílit náborem "černých duší" (jak nábor probíhal, zde).

V parlamentních volbách skončil těsně před branou sněmovny za Jiřím Šlégrem. Poté, co se nyní Šlégr vzdal mandátu poslance, by tak měl zasednout na jeho místo, přestože už jsou oba dávno v jiné straně.

S volebním výsledkem, který nestačil na sestavení vlády, se totiž po konci Jiřího Paroubka ze svých funkcí poroučel i Benda. V lednu 2011 už byla jeho pozice tak slabá, že svou kandidaturu na krajského předsedu raději sám stáhl.

Když pak Jiří Paroubek v létě přišel s projektem LEV 21, bylo nabíledni, že v něm velkou roli bude hrát i Benda. Stal se předsedou krajského sdružení LEV 21 v Ústeckém kraji a šéfem volební kampaně Paroubkovy strany.

Loni zaplavil ulice billboardy s Paroubkovou tváří, na které dal ze svého 12 milionů. V přepočtu na volební zisk to byla nejdražší kampaň. LEV 21 získal 0,49 procenta hlasů a Benda tak za každý hlas pro paroubkovce zaplatil tisíc korun.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

S handicapy se vypořádala na hřbetu koně, je nejlepší v republice

Dvanáctiletá Hana se „gymnastice na koni“ věnuje od sedmi let.

Na koni začala Hana Šimečková jezdit jako sedmiletá. Brala to jako terapii. Dnes je mistryní republiky v akrobacii. Ve...

Charanzová vede ANO do voleb. Jourovou chce Babiš opět jako eurokomisařku

Europoslankyně Dita Charanzová povede kandidáttku ANO do Evropského parlamentu.

Hnutí ANO povede do voleb do Evropského parlamentu Dita Charanzová. Na sněmu ANO to oznámil premiér a předseda vládního...

Kvůli chemii v zemědělství z české krajiny mizí některé druhy ptáků

VYLETÍ PTÁČEK. Afghánec drží v ruce skřivana a nabízí ho k prodeji na ptačím...

Z Česka mizí ve velkém luční i polní ptáci. Může za to hlavně chemie v zemědělství. Obrovské zemědělské lány dnes již...

Najdete na iDNES.cz