Stát chystá velkou změnu kontrol u živnostníků. Pětkrát a dost

  13:52aktualizováno  18:52
Různí inspektoři a kontroly z úřadů mohou ztěžovat život živnostníkům. Za týden jich může přijít i několik. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje podle informací MF DNES změnu, na základě které by kontrol mohlo být nanejvýš pět za rok a navíc by se nemohly opakovat dřív než jednou za dva měsíce.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za týden k vám může přijít i několik kontrol. Je toho spousta, hygienou počínaje, přes bezpečnost práce, potravinářskou a jinou inspekci. I když máte vše v pořádku, jen veškerá administrativa s tím spojená vám bere čas a prodražuje to provoz,“ říká pražský podnikatel v gastronomii Dušan Kazda.

A v menších městech, kde jsou úředníci méně vytížení, kontrol může být ještě víc. Často i kvůli udání od konkurence, která jen zkouší, zda by se na příslušné živnostníky dalo něco „najít“. A pak už to přichází: kontrola z České obchodní inspekce, živnostenského úřadu, hygienické stanice, Státní zemědělské a potravinářské inspekce… Jednotliví inspektoři přitom o sobě mnohdy ani nevědí.

Vláda teď slibuje nápravu. „Je to vládní priorita a hodlám se tomu opravdu věnovat, musíme to zvládnout do roku 2021,“ tvrdí premiér Andrej Babiš. Návrh je součástí programu, kterým chce nejsilnější koaliční hnutí ANO oslovit i malé a střední podnikatele. Těm se, jak v nedávném rozhovoru pro MF DNES připustil i místopředseda hnutí Petr Vokřál, ANO v poslední době příliš nevěnovalo. 

Návrh vítá i opoziční ODS, i když poznamenává, že je otázkou, nakolik ho Babiš myslí vážně. „Byl to právě on, kdo tady několik let režíroval třídní boj s našimi živnostníky. A neustálé kontroly byly toho součástí. Na druhou stranu nás těší, že od nás už podruhé hnutí ANO opisuje a inspiruje se v našem předvolebním programu z roku 2017, kde byl právě návrh na snížení počtu kontrol z různých úřadů a institucí představen,“ říká šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.Novinka, která má být klíčem ke změně, je takzvaný elektronický diář.

Úředníci o sobě budou vědět

„Jde o přehled, ve kterém budou zaznamenány veškeré kontroly. Už nebude docházet k tomu, že jednou přijde na kontrolu Franta, podruhé Pavel, potřetí někdo jiný a nikdo to ani neví,“ přibližuje šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček, který se podílí na přípravě změny.

„Úředník bude mít za povinnost podívat se na příslušnou firmu a zjistit si, kolikrát už letos byla kontrolovaná. A pokud uvidí, že už pětkrát, bude mít smůlu, bude tam moci až příští rok. Zůstane samozřejmě možnost nějakých mimořádných případů, ale to bude muset kontrolor řádně zdůvodnit, rozhodně nebude moci otravovat jen tak několikrát do měsíce,“ ujišťuje Havlíček.

Změna má být součástí balíčku, který živnostníkům usnadní jejich podnikání už od začátku.

„Dělali jsme si jen modelový příklad, jaké povinnosti vůči státu musí splnit člověk, který chce začít podnikat a založit si cukrárnu s malou výrobou. Bylo to získání skoro dvaceti různých razítek,“ líčí Havlíček a hned některá z nich vyjmenovává. Od zdravotního průkazu přes stanoviska hygienické stanice, odboru výživy i práce, vyjádřit se musí odbor památkové péče, životního prostředí či Hasičský záchranný sbor, živnostník prochází také kolečkem přihlašování k dani z příjmů, DPH nebo silniční dani.

Konec běhání po úřadech

Nově by živnostníkovi mělo stačit navštívit jeden úřad: a úředníci by pak zisk příslušných stanovisek opatřili za něho.

„Odkoukali jsme to z USA, kde to skvěle funguje. Svoji žádost tam dáte prvnímu kompetentnímu úředníkovi, ten ji orazítkuje a všechno pak oběhá. Úředník navíc ví, že to musí stihnout do nějakého termínu. V současnosti jsou veškeré povinnosti na straně živnostníka a minimální na straně úřadu, to bychom chtěli změnit,“ říká Havlíček.

Tato změna má být zase součástí nového stavebního zákona, na kterém pracuje ministerstvo pro místní rozvoj. Ministryně Klára Dostálová už dříve řekla, že úředníci budou mít povinnost vyjádřit se při stavebním řízení do dvou měsíců. A pokud tak neučiní, bude to automaticky znamenat jejich souhlas.

Dostálová má nový stavební zákon předložit na podzim, i tato novinka má platit od roku 2021.

Současný stavební zákon si však o změnu říká už léta, Česko je totiž co do délky a složitosti získání stavebního povolení podle průzkumu Světové banky na ostudném 156. místě ze 190 zemí a v Evropě jsou za ním jen tři státy – Bosna a Hercegovina, Chorvatsko a Moldávie.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Internet se baví na účet ministryně za výrok o mobilních datech a wifi

Šéfka Svazu obchodu Marta Nováková.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na sebe upozornila výrokem, že mobilní data jsou drahá i proto, že lidé...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz