Stát chystá velkou změnu kontrol u živnostníků. Pětkrát a dost

  13:52aktualizováno  18:52
Různí inspektoři a kontroly z úřadů mohou ztěžovat život živnostníkům. Za týden jich může přijít i několik. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje podle informací MF DNES změnu, na základě které by kontrol mohlo být nanejvýš pět za rok a navíc by se nemohly opakovat dřív než jednou za dva měsíce.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za týden k vám může přijít i několik kontrol. Je toho spousta, hygienou počínaje, přes bezpečnost práce, potravinářskou a jinou inspekci. I když máte vše v pořádku, jen veškerá administrativa s tím spojená vám bere čas a prodražuje to provoz,“ říká pražský podnikatel v gastronomii Dušan Kazda.

A v menších městech, kde jsou úředníci méně vytížení, kontrol může být ještě víc. Často i kvůli udání od konkurence, která jen zkouší, zda by se na příslušné živnostníky dalo něco „najít“. A pak už to přichází: kontrola z České obchodní inspekce, živnostenského úřadu, hygienické stanice, Státní zemědělské a potravinářské inspekce… Jednotliví inspektoři přitom o sobě mnohdy ani nevědí.

Vláda teď slibuje nápravu. „Je to vládní priorita a hodlám se tomu opravdu věnovat, musíme to zvládnout do roku 2021,“ tvrdí premiér Andrej Babiš. Návrh je součástí programu, kterým chce nejsilnější koaliční hnutí ANO oslovit i malé a střední podnikatele. Těm se, jak v nedávném rozhovoru pro MF DNES připustil i místopředseda hnutí Petr Vokřál, ANO v poslední době příliš nevěnovalo. 

Návrh vítá i opoziční ODS, i když poznamenává, že je otázkou, nakolik ho Babiš myslí vážně. „Byl to právě on, kdo tady několik let režíroval třídní boj s našimi živnostníky. A neustálé kontroly byly toho součástí. Na druhou stranu nás těší, že od nás už podruhé hnutí ANO opisuje a inspiruje se v našem předvolebním programu z roku 2017, kde byl právě návrh na snížení počtu kontrol z různých úřadů a institucí představen,“ říká šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.Novinka, která má být klíčem ke změně, je takzvaný elektronický diář.

Úředníci o sobě budou vědět

„Jde o přehled, ve kterém budou zaznamenány veškeré kontroly. Už nebude docházet k tomu, že jednou přijde na kontrolu Franta, podruhé Pavel, potřetí někdo jiný a nikdo to ani neví,“ přibližuje šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček, který se podílí na přípravě změny.

„Úředník bude mít za povinnost podívat se na příslušnou firmu a zjistit si, kolikrát už letos byla kontrolovaná. A pokud uvidí, že už pětkrát, bude mít smůlu, bude tam moci až příští rok. Zůstane samozřejmě možnost nějakých mimořádných případů, ale to bude muset kontrolor řádně zdůvodnit, rozhodně nebude moci otravovat jen tak několikrát do měsíce,“ ujišťuje Havlíček.

Změna má být součástí balíčku, který živnostníkům usnadní jejich podnikání už od začátku.

„Dělali jsme si jen modelový příklad, jaké povinnosti vůči státu musí splnit člověk, který chce začít podnikat a založit si cukrárnu s malou výrobou. Bylo to získání skoro dvaceti různých razítek,“ líčí Havlíček a hned některá z nich vyjmenovává. Od zdravotního průkazu přes stanoviska hygienické stanice, odboru výživy i práce, vyjádřit se musí odbor památkové péče, životního prostředí či Hasičský záchranný sbor, živnostník prochází také kolečkem přihlašování k dani z příjmů, DPH nebo silniční dani.

Konec běhání po úřadech

Nově by živnostníkovi mělo stačit navštívit jeden úřad: a úředníci by pak zisk příslušných stanovisek opatřili za něho.

„Odkoukali jsme to z USA, kde to skvěle funguje. Svoji žádost tam dáte prvnímu kompetentnímu úředníkovi, ten ji orazítkuje a všechno pak oběhá. Úředník navíc ví, že to musí stihnout do nějakého termínu. V současnosti jsou veškeré povinnosti na straně živnostníka a minimální na straně úřadu, to bychom chtěli změnit,“ říká Havlíček.

Tato změna má být zase součástí nového stavebního zákona, na kterém pracuje ministerstvo pro místní rozvoj. Ministryně Klára Dostálová už dříve řekla, že úředníci budou mít povinnost vyjádřit se při stavebním řízení do dvou měsíců. A pokud tak neučiní, bude to automaticky znamenat jejich souhlas.

Dostálová má nový stavební zákon předložit na podzim, i tato novinka má platit od roku 2021.

Současný stavební zákon si však o změnu říká už léta, Česko je totiž co do délky a složitosti získání stavebního povolení podle průzkumu Světové banky na ostudném 156. místě ze 190 zemí a v Evropě jsou za ním jen tři státy – Bosna a Hercegovina, Chorvatsko a Moldávie.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Naslouchat lidem je činnost, která mi jde fakt dobře, říká spisovatel Formánek

Spisovatel Josef Formánek

Spisovatel Josef Formánek je jeden z posledních bohémů. Založil magazín Koktejl, a prošel i protialkoholní léčebnou....

Věřím, že je na Marsu život, důkaz bude brzy, říká astronaut Feustel

Astronaut Andrew Feustel (5. dubna 2019)

Vidět Zemi z vesmíru je jako pozorovat plameny ohně, nikdy vás to neomrzí, líčí v rozhovoru pro MF DNES astronaut...

Proměnlivé počasí přinese déšť i slunce. V závěru týdne nás čekají letní dny

Ilustrační snímek

Velikonoční pondělí bude prosluněné. Následující dny přinesou déšť, přeháňky a místy i bouřky. Odpolední teploty v...

Najdete na iDNES.cz