Zraněné dítě skončilo v nemocnici. Redakci iDNES to potvrdil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník. „Dopoledne jsme převáželi nejdříve do děčínské nemocnice a následně do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem dítě v batolecím věku s podezřením na závažné poranění. Požilo chemický prostředek,“ řekl Voleník s tím, že nemůže sdělit podrobnější informace.
Mluvčí dodal, že podobné případy řeší bohužel každý rok. „Stává se, že malé děti objevují svět a dostanou se k louhu, tabletám do myčky či jiným chemikáliím na čištění odpadů nebo úklid domácnosti, které je zlákají. Zranění dětí, které se chemikálií buď polijí, posypou nebo ji spolknou, bývají velmi vážná. Proto opakovaně apelujeme na rodiče, aby louh a podobné nebezpečné přípravky umístili tam, kde na ně děti nedosáhnou. A když s chemikáliemi zrovna pracují, aby je měli stále pod dohledem,“ říká Voleník.
Policie řeší těžké zranění dítěte, údajně se napilo žíraviny |
Stejná situace je i v jiných krajích. „Také vyjíždíme každý rok k několika dětem, které vypily či snědly chemický přípravek, nebo si to jejich rodiče myslí. Méně časté jsou případy, kdy si děti poleptají kůži na těle. I letos v létě se batole dostalo k tekutému přípravku na čištění odpadů a napilo se. Takové chemikálie by rodiče měli vždy uložit na bezpečné místo. A pokud s nimi v přítomnosti malých dětí pracují, nemají je nikdy pouštět z očí. Stačí pár vteřin a je velký problém,“ líčí mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.
Pokud se něco takového stane, záchranáři doporučují okamžitě volat tísňovou linku 155 a současně poskytnout první pomoc.
Pomoci může studená voda
„Pokud je poleptaná kůže, podobá se to popálení. Základem je omývat poraněné místo studenou vodou, která kůži očistí a současně ochladí,“ doporučuje Lukáš Humpl.
Pokud ale dítě chemikálii vypije či spolkne, záleží na jeho věku. „Pokud se dá s dítětem domluvit, je vhodné vypláchnou ústa studenou vodou. Tu pak ale musí bezpodmínečně vyplivnout, nesmí ji polknout. A rozhodně není vhodné vyvolávat u dítěte zvracení. Hrozilo by, že částečně zasažená trávicí trubice by se při zvracení mohla poleptat celá,“ dodává Prokop Voleník.
Policie navrhla obžalovat rodiče z Tlučné za poleptání batolete |
Statistiku takových případů záchranky nevedou, o většině případů ani běžně neinformují. Mnohé ale řeší policie. Například v roce 2009 vyměřil plzeňský soud podmínečné tresty za ublížení na zdraví rodičům, jejichž osmnáctiměsíční chlapec si ublížil, když si doma hrál s rozsypanou chemikálií na čištění potrubí. Žíravina mu poleptala některé části těla, hlavně nohy. Hoch ji měl totiž na těle celou noc i následující den. Pomoci od rodičů se nedočkal. Matka odjela pryč, otec šel do hospody. Podle soudkyně i přesto, že věděli o stavu syna.
Dítěti pomohl až soused z ubytovny, za nímž chlapec spolu se svými staršími bratry přišel. Muž zavolal záchranáře, kteří chlapce převezli do pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Tam se strávil asi měsíc a podrobil se plastické operaci. Poté byl umístěn i se sourozenci do dětského domova.