Žideničtí připravují síť cyklostezek

  18:37aktualizováno  18:37
Brno - Příznivci cyklistiky z Brna a okolí se mají na co těšit. Alepoň v tom případě, když se představitelům židenické radnice podaří sehnat peníze a vybudovat ve čtvrti a v jejím okolí nové cyklostezky. "Bude to jedinečná příležitost umožnit cyklistům, pěším, in-line bruslařům nebo maminkám s kočárky využívat bezpečné stezky pro pohyb ve městě, z města nebo pro příměstskou rekreaci," řekl Juraj Flamik, který má v ekologické nadaci Partnerství na starosti projekt Greenways-Zelené stezky.

V celém Brně je nyní necelých čtrnáct kilometrů cyklostezek. Netvoří ale ucelenou síť, jsou to čtyři souvislejší úseky, které nejsou vzájemně propojené. Vedení židenické radnice připravuje projekt nazvaný Židenická stezka pro všechna kolečka, který počítá s propojením oddychových míst a sportovišť v této části Brna.

"Tato stezka by měla v budoucnu sloužit jako výchozí nebo cílový bod již nyní fungující dálkové cyklotrasy Brno-Vídeň," vysvětlil Flamik.

Součástí trasy je i připravovaný projekt na vybudování cyklistické stezky podél řeky Svitavy až do Bílovic, na kterém spolupracují starostové zainteresovaných obcí a brněnských městských částí.

"Břehy mají patřit občanům a nejen fabrikám vlastnícím pozemky. Je výborné, že jak v Židenicích, tak Maloměřicích, Obřanech a Bílovicích nad Svitavou jsou starostové schopni spojit své síly," řekl Flamik.

Žideničtí radní chtějí do roku 2010 vybudovat celkem pět kilometrů tras, jejichž součástí by měl být i úsek od mostu v Zábrdovicích k ulici Pastrnkova. "To je v podstatě samostatný projekt zahrnující celkovou úpravu levého břehu řeky v tomto úseku. Vyšší než dvacetiletá voda by totiž zalila Židenice a tak se tam musí postavit val. A na něm bude cyklistická stezka," řekl manažer židenického projektu Integrovaný přístup k bydlení Jaroslav Suchý. Val se stezkou bude podle něj stát asi pět milionů korun.

Na úpravu levého břehu řeky Svitavy byla již zpracována studie, v současné době je před dokončením technicko-ekonomické zadání. "Význam tohoto úseku spočívá v jeho přímém napojení na cyklistickou trasu Brno-Vídeň. Cyklistům, kteří se v tomto úseku rozhodnou odbočit do Židenic, by postupná výstavba dalších úseků stezky měla umožnit snadnou cestu k významným místům v městské části, například na židovský hřbitov, Bílou horu a podobně," uvedl Suchý. Stezka by vedla také k plánovanému skate parku.

Možná podoba okruhu městskou částí je nastíněna ve studii Židenická stezka pro všechna kolečka, kterou vypracovala mezinárodní skupina studentů Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity.

Městská část Brno-Židenice nyní také požádala brněnský magistrát společně s částí Brno-Líšeň o technické prověření možnosti výstavby cyklistické stezky od ulice Nezamyslova, přes ulici Pod sídlištěm, kolem Stránské skály do Líšně, Mariánského údolí a na Slavkovské bojiště.

"Stezka by umožnila i méně zdatným cyklistům snadnou cestu z centra města do významné rekreační oblasti a naopak. Veškeré plánované cyklistické stezky v Židenicích mají díky přímému napojení na trasu Brno-Vídeň a možnosti propojení například se Slavkovským bojištěm rovněž celoměstský, regionální i mezinárodní význam," upozornil manažer Suchý.

Plánovaná cyklostezka je vyznačena červenou barvou

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Najdete na iDNES.cz