Čeští židé kritizují izraelskou vládu za násilnou politiku vůči Palestině

  15:15aktualizováno  17:22
Významné české židovské osobnosti se rozhodly poslat otevřený dopis izraelské vládě, v němž vyjadřují nesouhlas s její politikou. Vadí jim například, že se legitimizuje stupňující útlak lidí na palestinském území, a chtějí, aby skončily masakry na společných hranicích. Velvyslanci Danielu Meronovi přijdou jejich slova příliš tvrdá a ptá se, co tedy navrhují.

NEPOKOJE NA HRANICI. Palestinští demonstranti v Pásmu Gazy spěchají do úkrytu před izraelskou střelbou a slzným plynem během protestů na hranici s Izraelem proti přesunu americké ambasády do Jeruzaléma. | foto: Ibraheem Abu MustafaReuters

„Je nutné, aby bylo okamžitě zabráněno masakrům na izraelsko-palestinských hranicích a aby se Izrael vrátil k politice, o kterou již v lepších časech usiloval: zastavil výstavbu židovských osad na palestinských územích a motivoval stávající osadníky k návratu na území Izraele,“ píší v otevřeném dopise  členové iniciativy Židé za spravedlivý mír.

Jeho autoři proto vyzývají k tlaku izraelské, palestinské i mezinárodní veřejnosti na izraelskou vládu, aby tyto kroky učinila.

Tvůrci dopisu z řad filozofů, umělců, překladatelů i historiků připomínají, že konflikt mezi Izraelí a Palestinou přetrvává desetiletí. Proto jim vadí, že současná izraelská politika zneužívá obav tamějšího obyvatelstva z teroristických útoků a násilí a hájí se tvrzením, že se přestane chovat násilně ve chvíli, kdy Palestinci přestanou být hrozbou. Podle nich je to alibismus v době, kdy útlak a násilí vhání Palestince do náručí extremistů.

„Svým prohlášením chceme připomenout, že izraelská vláda nemluví jménem všech židů. Rádi bychom také otevřeli kritičtější diskuzi o tématu mezi českými židy. Jedná se nám o lidskou důstojnost a je nám lhostejné, zda je pošlapávána v případě Palestinců, Židů či kohokoli jiného. Vystupujeme jako lidé odlišných názorů a různého vztahu k židovství,“ shrnují dále s tím, že díky rodičům a prarodičům, kteří jim vyprávěli zážitky z koncentračních táborů, se naučili ctít lidská práva.

Fotogalerie

V závěru dopisu pak brojí proti zneužívání pojmu antisemitismus, když se toto slovo podle nich používá při obraně jakékoli kritiky izraelské vlády. Upozorňují na to, že dochází k devalvaci významu slova.

Pod dopisem je podepsaná umělkyně a aktivistka Tamara Moyzes, historik Matěj Spurný, novinářka a básnířka Markéta Hrbková nebo ředitelka Multikulturního centra Praha Zuzana Schreiberová.

Znění dopisu zaskočilo izraelského velvyslance Meron. Serveru IDNES.cz sdělil, že se nejedná o prohlášení celé židovské komunity, ale pouze několika jedinců. „Byl jsem překvapený tím, co napsali a dokonce i zklamaný, když mluvili o mém státu a použili slovo masakr. Jsem trochu rozčílený, že tak mluví o Izraeli, o státu, který se hájí před teroristickou organizací Hamás, tlačící lidi k odporu vůči Izraeli a k prolomení hranici,“ uvedl Meron.

Vadí mu, že zatímco Izrael se musí jenom bránit před násilnými útoky, lidé jí za to odsuzují. „Co tedy ti lidé navrhují? Chtějí, abychom otevřeli hranice a požádali útočníky, aby k nám přišli a páchali u nás násilí? Nemáme tedy bránit svoje lidi? Nechápu, co navrhují,“ uzavřel.

Dopis Zemanův názor nezměnil

Podporovatelem izraelské politiky vůči Palestině je i prezident Miloš Zeman. Před časem navrhl, aby se česká ambasáda v Izraeli přesunula z Tel Avivu do Jeruzaléma, stejně jako tak učinila americká. Česko zatím v Jeruzalémě pouze otevřelo honorární konzulát. Jak iDNES.cz sdělil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, Zeman si za svými názory stojí a je stále plně solidární s vládou státu Izrael. 

Zeman v úterý vystoupí na galavečeři Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC). Slavnostní akce hlavní proizraelské lobbistické skupiny ve Spojených státech se uskuteční na Pražském hradě. 

Na hranicích se čekají další protesty

Na dnešek a hlavně na pátek jsou ohlášeny nové protesty k výročí šestidenní války z roku 1967, za níž Izrael obsadil Západní břeh Jordánu, Pásmo Gazy, východní Jeruzalém a Golany. Organizátoři na odpoledne pozvali k hranici tisíce Palestinců z Pásma Gazy, ale izraelská vojenská rozvědka počítá s tím, že hlavní protest se bude konat v pátek. 

Kolem hranice zaujali pozice vojáci a v předních řadách jsou odstřelovači. Mají rozkaz střílet na ty, kdo se přiblíží k plotu a budou se snažit ho překonat. Od března při izraelské palbě padlo podle Haarecu na 130 Palestinců.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Další z rubriky

Demonstrace jsou proti výsledku svobodných voleb, vláda vydrží, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Vysočiny

Lidé, kteří demonstrují proti premiéru Andreji Babišovi, podle prezidenta Miloše Zemana demonstrují proti výsledku...

Ředitel Horské služby Hadáček končí k poslednímu červnu ve funkci

Horská služba a zdravotníci zasahovali u zraněného horolezce v Hnědých skalách...

Ředitel Horské služby ČR František Hadáček skončí k poslednímu červnu ve funkci. Podal výpověď, řekl ČTK, své...

Unikátní loď zatím nemůže vozit výletníky na Hartě, čeká na osvědčení

Slezská Harta má novou elektroloď. A kromě ní také velké plány na svůj...

Ačkoliv o objednávky není nouze a každý den se na vyhlídkovou plavbu po přehradě Slezská Harta ptají další zájemci,...

Najdete na iDNES.cz