Pátek 7. května 2021, svátek má Stanislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 7. května 2021 Stanislav

Židé opouštěli Plzeň, většina navždy

  22:29
Před šestašedesáti lety byli z Plzně deportováni první Židé do koncentračních táborů. Na osmnáct set mužů, žen a dětí se odtud nikdy nevrátilo. U příležitosti výročí se má v Plzni uskutečnit pochod pravicových radikálů. Město ho na poslední chvíli zakázalo.

15. března 1940 se u příležitosti prvního výročí vzniku protektorátu uskutečnila slavnostní vojenská přehlídka jednotek Velkoněmecké říše v Plzni. | foto: Archiv

Patnáctého března 1940, k prvnímu výročí "začlenění zbylého území Čech a Moravy do Velkoněmecké říše", uspořádala nacistická okupační správa v Plzni slavnostní vojenskou přehlídku.

Tehdejší jednotky německé armády pochodovaly od kasáren kdysi slavného Pětatřicátého pěšího pluku po Klatovské třídě kolem Velké synagogy a divadla. Na nerušený průběh akce dohlížela česká protektorátní policie.
 
O necelé dva roky později zorganizovala okupační správa v Plzni jiné pochody. Od budovy Sokola Plzeň 1 ve dnech 18., 22., a 26. ledna 1942 odváděly ozbrojené strážní oddíly - tentokrát ovšem bez bubnů a píšťal - skupiny mužů, žen a dětí na nákladové nádraží k připraveným zvláštním vlakům.

Ve třech hromadných transportech tak byly z Plzně a okolí odvezeny téměř všechny osoby, označené norimberskými rasovými zákony za Židy. V Plzni zůstalo s odloženým termínem odjezdu jen několik jednotlivců - partnerů nebo dětí ve smíšených manželstvích a úředníků, dokončujících inventarizaci zabaveného židovského majetku.

Deportace

1 800 plzeňských Židů zahynulo v koncentrácích
Cílem transportů byl Terezín, město vybrané zastupujícím říšským protektorem Reinhardem Heydrichem. Všichni protektorátní a někteří další "říšští" Židé zde měli společně žít a pracovat pro blaho Velkoněmecké říše. Byla to však jen přetvářka - Terezín sloužil pro postupně přivážené osoby jen jako přestupní stanice.
 
Hlavní úřad říšské bezpečnosti, jehož šéfem byl právě Heydrich, už od 9. ledna 1942 organizoval odjezdy hromadných transportů Židů z Terezína dál na východ. Plzeňští židé se do Terezína dostali mezi prvními a mezi prvními ho také opouštěli. Hromadné transporty v první polovině roku 1942 směřovaly většinou do ghett v lublinské oblasti východního Polska.
 
Tak například do dvou transportů vypravených 11. a 18. března 1942 do ghetta v městečku Izbica odjelo 621 mužů, žen a dětí z plzeňských lednových transportů, do ghetta v Zamošči 28. a 30. dubna jich odjelo 437. Další byli v průběhu roku 1942 zařazeni do transportů vypravených do ghett ve Varšavě, Rize, Piaskách, Rejowieci, koncentračních táborů Majdanek a Trawniky, do vyhlazovacích táborů Sobibor, Treblinka a Malý Trostinec.
 
Dva transporty byly zlikvidovány na předem vybraném a zajištěném místě s připravenými popravčími oddíly a vykopanými hromadnými hroby - 3. srpna poblíž železniční stanice Baranoviči v Bělorusku a 6. září na planině Kalevi Liiva u městečka Raasiku v Estonsku.
 
Do konce roku 1942 byla v rámci akce Reinhard zlikvidována téměř všechna ghetta ve východním Polsku a jejich zbylí obyvatelé až na výjimky usmrceni v plynových komorách v táborech Belžec a Sobibor. Téměř všech 43 tisíc mužů, žen a dětí, deportovaných v průběhu roku 1942 z Terezína dál, zahynulo. Mezi nimi více než 1800 osob odvezených do Terezína z Plzně v lednu 1942.
 
26. října 1942 odjel z Terezína první transport do Osvětimi. Vyhlazovací tábor Osvětim II.-Březinka byl cílem všech dalších 24 transportů, vypravených z Terezína v průběhu následujících dvou let. Z Plzeňska bylo do Osvětimi z Terezína deportováno 779 mužů, žen a dětí - přežilo 102 dospělých, většinou v některých pobočných pracovních táborech. Z dětí mladších 15 let přežilo jedno děvče, osvobozené v dubnu 1945 v Bergen Belsenu.

Seřadiště

Neonacisté soustavně hanobí oběti holocaustu
Zítra se chystají neonacisté po Klatovské pochodovat znovu, tentokrát ale opačným směrem a bez vojenských uniforem. Radnice jim to ale ve čtvrtek "na poslední chvíli" zakázala.

Neonacisté na svých internetových stránkách soustavně hanobí oběti holocaustu, lživě zkreslují historii, vůči Židům vymýšlejí scestné až patologicky urážlivé konstrukce. Holocaust označují za největší podvod v dějinách lidstva, popírají existenci plynových komor v Osvětimi-Březince i jinde.

Oslavují nacistické válečné zločince, nacistickou okupaci českých zemí 15. března 1939 označují za "vstup ochránců českého lidu do pražských ulic", kdy "říšská sociální jistota nahradila vratkost demokratického a spekulačního hospodaření".

Udržují velmi přátelské kontakty s neonacisty z Německa. Vůbec jim při tom nevadí, že vycházejí z idejí hitlerovského nacionálního socialismu, který s českým národem jako partnerem rozhodně nepočítal.

V tomto světle se jeví poněkud paradoxní skutečnost, že čeští neonacisté sami sebe nazývají nacionalisty. Uvedené skutečnosti svědčí o tom, že jimi proklamované prosazování českých národních zájmů je jenom zástěrkou až chorobného antisemitismu a obecné xenofobie, jimiž je řada článků na jejich stránkách prodchnuta a jimiž porušují hned několik paragrafů trestního zákona.

Před šesti lety, 18. ledna 2002, byla na sokolovně ve Štruncových sadech, odkud byly hromadné transporty do Terezína v lednu 1942 vypraveny, odhalena pamětní deska, kterou - jak je na ní napsáno - k uctění památky nacisty zavražděných Židů věnovalo město Plzeň.

Je pro mě nepochopitelné a jako občana města Plzně ostudné a morálně nepřijatelné, že ÚMO Plzeň 3 nevyužil všech svých možností, aby konání pochodu neonacistů Plzní a kolem Velké synagogy zabránil. Naštěstí pro občany i pro kredit města Plzně nakonec zvítězil zdravý rozum.

Neznamená to, že by neonacisté do Plzně nepřijeli. Jen nebudou moci "spořádaně" pochodovat ulicemi Plzně a nebudou mít policejní ochranu. Policie bude moci chránit obyvatele města před nimi.

Plzeňská židovská obec pořádá v sobotu od 14 hodin před Velkou synagogou pietní veřejné shromáždění k uctění památky svých více než dvou a půl tisíce nacisty zavražděných členů. Nebyli to ale "jen" členové židovské náboženské obce. Byli to také plzeňští občané. A je věcí cti současných plzeňských občanů, aby se morálně postavili na stranu obětí a svou osobní účastí židovskou obec podpořili. 

Autoři:

Zaorálek: Jsem přesvědčen, že Jan Hamáček měl na mysli dobro lidí v České republice

  • Nejčtenější

Dítě spolykalo syrové fazole a po výplachu žaludku zemřelo, lékaře stíhají

Státní zastupitelství podalo obžalobu na lékaře pro usmrcení z nedbalosti. Podle vyšetřovatelů je odpovědný za smrt...

Do boje o Hrad se hlásí další osobnosti. Eben ani Hašek kandidovat nebudou

Premium Již za necelé dva roky bude mít Česko nového prezidenta. Kandidaturu více či méně oznámili čtyři uchazeči, další svou...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Lidé mohou od 10. 5. venku odložit roušku. Otevřou obchody i další služby

Rozvolňování protikoronavirových opatření pokračuje. Lidé budou moci od 10. května venku odložit roušku a kromě obchodů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do škol se vrací druhý stupeň v sedmi krajích, obchody se otevřou 10. května

Na mimořádném jednání vláda rozhodla, že celkem v sedmi krajích se budou moci od pondělí 3. května vrátit do škol žáci...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Imex podal další oznámení na Švejdara, teď kvůli schůzce u Hamáčka

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního...

Do sněmovny budou volit i lidé v karanténě, způsoby zůstanou stejné

Při říjnových volbách do Poslanecké sněmovny budou opět moci volit, stejně jako loni, i lidé v karanténě. Ministerstvo...

KOMENTÁŘ: Ideální český národní pták? A co takhle národní obojživelník?

Premium Alexandr Vondra protlačil do volebního programu ODS a koalice Spolu, že bychom měli zvolit „národního ptáka“. Jako má...

Vysílací rada pokárala pořad Newsroom ČT24, byl podle ní neobjektivní

Tomio Okamura, Lubomír Volný nebo Janek Ledecký. Tato a další jména zazněla na začátku dubna v pořadu Newsroom ČT24...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Absolonová oznámila rozchod s Hornou. Bohužel i to je život, vzkázala

Monika Absolonová (44) na sociálních sítích oznámila, že se rozešla s partnerem Tomášem Hornou (40). Důvodů podle ní...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...