Židé chtějí po Langerovi důkazy o hrozbě

  17:31aktualizováno  17:31
Zástupci tří židovských organizací vyzvali prostřednictvím inzerátu v deníku Právo ministra vnitra Ivana Langera, aby předložil hodnověrné důkazy, že židovské komunitě v Praze hrozil teroristický útok. S takovými informacemi v září přišly tajné služby. Vláda proto přijala mimořádná opatření.

Hrozilo pražským Židům nebezpečí? Někteří z nich pochybují... | foto: Michal ŠulaMF DNES

Policie i specializované útvary od té doby střežily desítky objektů. Zesílená opatření prý měla útočníky odradit, někteří odborníci je ale kritizovali. Vláda už opatření omezila.

Trojice signatářů výzvy se domnívá, že šlo o "politickou mediální hru", která měla odvést pozornost od skandálů českých politických špiček. Zároveň muži vyjádřili názor, že tvůrce kampaně prokázal, že má o židovském světě "méně informací, než by si opatřili případní teroristé".

Langer o výzvě nic neví, zatím ji nečetl, a proto ji nekomentoval. Uvedl, že se k ní vyjádří v pondělí odpoledne.

Za výzvou stojí František Fendrych z Židovské liberální unie, která je jednou z deseti organizací přidružených k Federaci židovských obcí, Petr Pechan, zaštiťující se konzervativním hnutím Masorti, a Rostislav Yichak Rod spojující své jméno s Anti-Defamation League - americkou organizací, která ve světě monitoruje antisemitské aktivity, ale v Česku nemá oficiální odbočku.

Rod je znám jako autor knihy Odstřelte premiéra! zabývající se kauzou kolem koupě bytu bývalého předsedy vlády Stanislava Grosse. Tento bývalý novinář a podnikatel loni tvrdil, že to byl on, kdo půjčil 1,2 milionu korun Grossovu strýci Františku Vikovi.

Pražská židovská obec se k výzvě přidat nehodlá. Podle svého předsedy Františka Bányaie policii věří. "Předpokládáme, že vnitro ví, co dělá, spoléháme na to," řekl.

Autor komentáře na serveru eretz.cz, přinášejícím zprávy z Izraele, s trojicí nedůvěřivých zástupců židovské komunity polemizuje. Důkazy podle něj předloženy být nemohou nikdy - ani kdyby opatření byla zcela důvodná a nezbytná. V takovém případě by totiž podkladem pro ně byly zprávy zpravodajských služeb obsahující utajené skutečnosti a odvolávající se na utajované zdroje.

Iniciátoři výzvy proto podle serveru eretz.cz požadují "předložení nezvratných důkazů" buď z nevědomosti, nebo proto, že se jejich sdružení stala součástí ve výzvě tolik odsuzovaných "mediálních her".

"Pane Rode, jak to bylo se směnkou strejdy Vika? To byla taky zpravodajská hra...," píše jeden z diskutujících na serveru ceskamedia.cz v reakci na výzvu adresovanou Langrovi.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Najdete na iDNES.cz