„Zeveta byla založena v roce 1936, prošla celou řadou proměn, ale chemický a zbrojní průmysl zde hrál vždy prim. Od dodávek pro tehdejší Československou lidovou armádu, až po současnost. Naše výrobky používají domácí bezpečnostní sbory, ale jsme i významným vývozcem do světa,“ říká na úvod ředitel firmy Radoslav Moravec.
Nejdřív vznikne mrak, pak ohnivá koule. Armáda si na testy pořídila novou zbraň |
Rozsáhlý, dobře střežený areál, který se nachází ve Zlínském kraji nedaleko od hranic se Slovenskem, dává práci 500 zaměstnancům. Češi, kteří zde pracují, jsou často druhou, nebo třetí generací spjatou s firmou, která si prakticky vše vyrábí pod jednou střechou, čímž je v Česku unikátní.
Kompletní výroba a vývoj v Bojkovicích
„Když se podíváte na granáty, ale i výbušky, nebo třeba vojenské dýmovnice a signalizační prostředky, to vše tu děláme od píky. Jen granátové obaly si necháváme vyrábět u partnerské firmy, ale gró, tedy výbušné slože, zápalný mechanismus, pojistky, či termobarické náplně, to vše je naše práce,“ ukazuje Moravec na vystavené granáty. Posledně zmiňované, tedy termobarické nedávno objednala i česká armáda.
„Jde o novou a velmi moderní zbraň, kterou může využít pěchota pro různé účely. Například pro boj v městské zástavbě, při čištění zákopů či likvidaci menších opevněných postavení nepřítele,“ vyjmenoval výhody Moravec. V případě termobarických hlavic použitých na protitankových střelách pak dovedou vyřadit i těžkou, obrněnou techniku.
Ve výrobních halách se mísí výroba dílů protitankových granátů RPG-75M, respektive dílů pro kompletaci výmetného obalu s automotive výrobou. „Některé naše výrobky a výlisky najdete prakticky po celém světě. Dodáváme díly a filtry do kamionů, ale i stavební techniky všech významných výrobců světa,“ poukázal na význam továrny ředitel, který je v čele podniku téměř čtvrt století.
Přesné obrábění
Některé části připomínají zprvu spíše potrubí, ale jde o dokonale obrobené části protitankového granátu. Použitý hliník musí dosahovat nejvyšší kvality, vše se bedlivě kontroluje a kus za kusem prochází zkouškou, kdy testovací přístroj vyvine tlak téměř dvě stě atmosfér. Právě takové zatížení je ve výmetné části této nebezpečné a účinné zbraně, když její hrdlo opouští při rychlosti skoro dvě stě metrů za sekundu vystřelený protitankový granát.
„Tato erpégéčka dodáváme do řady armád světa, stejně jako naše granáty. Můžu jmenovat například Polsko, rozsáhlé dodávky putují samozřejmě i na Ukrajinu,“ přiblížil uživatele této smrtící a ničivé techniky ředitel firmy. Ukrajinská armáda v boji s Ruskem používá granáty, které jsou vysoce účinné.
Šest kilo „strouhanky“ v náboji. Jak to chodí v české výrobě velkorážné munice |
Významně pomáhají na Ukrajině
To potvrzují i vojáci na Ukrajině. „Díky nim si dokážeme držet nepřítele od těla. Hodíš s ním kolem třiceti čtyřiceti metrů. Výbuch a ohnivá koule mají i demoralizační účinek,“ řekl redakci iDNES.cz kaplan Michajlo Arsenovič, kterého redaktoři navštívili při dvouletém výročí války přímo na bojové linii v Záporoží. Tamní vojáci používají mimo jiné granáty ze Zevety, typy URG-86 ve více verzích, ale také starší typy F-1.
Cesta od hliníkové trubky po zeleně nabarvenou zbraň s mířidly, která je určena na jednorázové použití, je dlouhá. Vyžaduje se absolutní spolehlivost a výrobní přesnost. Mexická námořní pěchota je významným zákazníkem, který RPG-75M používá. Často v bojích s drogovými kartely. „Při vojenské přehlídce budilo naše erpégéčko na ramenou vojáků respekt. Kartely vědí, jak je zbraň účinná,“ dodal tajemně Moravec bez bližších podrobností.
Unikátní výroba pod jednou střechou znamenala pro firmu nejen investici do technologií, ale především pak do zaměstnanců, kteří jsou odborníci v řadě dovedností. S ohledem na bezpečnost nebyl nikdo při práci vyfocen tak, aby byla odhalena identita. Důvodem je válka na Ukrajině.
„Umíme vyrobit zápalníky, všechny třaskaviny, výbušné slože, termobarické náplně, ale nezapomínáme ani na vývoj, ale ten nemohu z bezpečnostních důvodů příliš komentovat. Pro zákazníky umíme granáty přizpůsobit, měnit dobu zpoždění výbuchu od vytažení pojistky až po účinek,“ naznačil ředitel Moravec.
Výroba za přísných bezpečnostních podmínek
Jednotlivé haly vyrábí různé komponenty, některé připomínají spíše laboratoře, než továrnu. V nich se míchají chemické látky, ze kterých se vyrábí to, co je základem zbraní. Výbušné slože, zápalníky a tak podobně. Pohyb zde je omezený, dovnitř můžeme nahlédnout jen v okamžiku, kdy výroba stojí a není zde připravována žádná nebezpečná látka.
Výbušný dárek pro Putina. Akce Robert ďábel dostala na frontu 10 tun trhaviny |
I nepatrná chyba může zapříčinit tragédii. Zaměstnanci zde nosí speciální antistatické oděvy, při míchání a sušení směsí po vždy předem umytých podlahách spíše kloužou, než chodí. „Při tření krystalků látek by mohlo dojít k explozi. Panují zde přísná opatření,“ vysvětluje jeden z expertů, který chystá látky podle aktuální výrobní potřeby, nikdy do zásoby.
Kousek od této přísně střežené budovy, která je za vysokým plotem z ostnatého drátu a pod bedlivým dohledem kamerového systému, je obora, kde podnik chová desítky jelenů, ale i obhospodařuje včelstva a úly. Tento kontrast k výrobě granátů vysvětluje ředitel v zálibě v přírodě, zvěři, ale i využití rozsáhlých lesů a zeleně v okolí a útrobách areálu.
Granáty, dýmovnice, ale i klamné cíle
Na polygonu, který spíše připomíná louku s mysliveckým posedem, je možné si vyzkoušet hod granátem – atrapou, ale i řadou dalších výrobků, například dýmovými granáty, zásahovými granáty, které používají ozbrojené složky ve věznicích, ale i například při řádění fotbalových fanoušků. Nechybí ani vystřelování světlic. Ty kupují armády v tisících kusech. Kapacity výroby klasických granátů a RPG může továrna přizpůsobit požadavkům zákazníků. Tisícikusové série jsou zcela běžné, ale přesnější čísla nelze uvést.
Zeveta Bojkovice je jeden z mála podniků v České republice, který je prakticky plně soběstačný. Jako jediní vyrábí granáty od A do Z a v případě nenadálých událostí jsou schopni výrazně navýšit výrobu třeba pro potřeby české armády. Ta je sice významným zákazníkem, ale spoléhá se v nemalé míře i na zahraniční dodávky, třeba u takzvaných flérů – klamných cílů, které používá vojenské letectvo. I ty ale v Bojkovicích vyrábí a dodávají například pro stíhačky F-16. Stejný typ nově používá Slovensko pro ochranu svého vzdušného prostoru.