Na cestě je bude doprovázet český člen záložního oddílu astronautů Evropské kosmické agentury major Aleš Svoboda a umělec Yemi A.D., zakladatel globální platformy Moonshot, která podporuje mladé inovátory a momentálně v jejím rámci spolupracuje dohromady 112 zemí.
Na tiskové konferenci promluvil v pátek ministr dopravy Martin Kupka, pod jehož resort vesmírné aktivity spadají, a Jan Spratek, který měl na starosti výběr Zero-G posádky. Panelovou diskuzí provázel Simon Klinga, vedoucí středoškolského týmu LASAR.
Český astronaut dokončil první trénink. Výcvik začne v půlce roku![]() |
Z původních 861 uchazečů se výběr zúžil na 50. Od úterý bude probíhat předposlední fáze, kdy se žáci zúčastní ústních pohovorů a 25 z nich postoupí do finální „survival“ fáze.
30. března se na třetím terminálu pražského letiště uskuteční let ve speciálně upraveném Airbusu A310, který si dvacet výherců vyzkouší. Potrvá tři hodiny, během kterých bude letadlo provádět parabolické manévry, které na palubě vytvoří stav beztíže.
Výběrové řízení simulovalo skutečný proces výběru astronautů. Mělo za cíl posílit týmovou spolupráci a odolnost vůči stresu, nezbytné dovednosti pro úspěch vesmírné mise. Probíhalo od podzimu loňského roku a zahrnovalo několik etap testování.
Kadeti postupně postoupili testy zaměřené na komunikační schopnosti i schopnost motivovat ostatní, v další fázi si otestovali svou angličtinu, paměť, rychlost reakce i prostorové uvažování nebo rozpoznávání emocí. V neposlední řadě je čekala výzva v podobě testování fyzické kondice. Porota hodnotila sílu, koordinaci a celkovou kardiovaskulární kapacitu.
„Komplexností se to velmi podobá,“ sděluje Svoboda.
Podpoříme vyslání Čecha do vesmíru, řekl Fiala. Letět by mohl do pěti let![]() |
„Výběr mladých vesmírných ambasadorů byl komplexní a náročný. Účastníci přesto podávali skvělé výkony a mimo to prokázali také obrovské odhodlání a schopnost pracovat pod tlakem. Věřím, že si z každé etapy odnesli cenné zkušenosti, které ještě v budoucnu zužitkují,“ dodává Spratek.
Podle Indexu prosperity se Česká republika nachází mezi Evropskými zeměmi na 9. místě. Jednou z největších brzd je nedostatek vysoké přidané hodnoty. „Příležitosti vesmírného programu ji pomohou odbrzdit,“ uvádí Kupka a klade důraz na větší spolupráci s vědeckými institucemi, soukromými firmami, ale také studenty.
Český astronaut dokončil první trénink. Výcvik začne v půlce roku![]() |
„Let v prostředí mikrogravitace je jedinečná zkušenost, která studentům přiblíží, jaké to je být opravdovým astronautem. Pevně věřím, že je tento zážitek inspiruje k hlubšímu zájmu o vědu, techniku a pomůže jim najít cestu do světa kosmického výzkumu,“ říká Svoboda.
„Je unikátní, že se nám podařilo to letadlo dotáhnout sem do České republiky. V Evropě je základna ve Francii, ve Spojených státech na Floridě, a není úplně běžné, že každý stát dává svým studentům příležitost zažít něco podobného,“ dodává.
Studenti budou létat ve skupinkách. Ze čtyř sekcí bude mít každá vlastního velitele. Svoboda bude dohlížet na celé seskupení a Spratek, Yemi a Klinga si vezmou na starost další tři. Čtvrtá sekce svého velitele hledá. Podle Klingy bude posledním velitelem žena.
„Je to teď tady takový boy band,“ komentuje Klinga s úsměvem.
Yemi A.D. se projektu účastní především proto, aby podpořil Svobodu v projektu Česká cesta do vesmíru, jejímž cílem je poslat Svobodu na ISS. Sám se měl účastnit vesmírné mise dearMoon, ke které nakonec nedošlo. Důraz dává na spolupráci a sebevědomý přístup. „Ta sebedůvěra nám často chybí,“ přiznává.
Parabolický let
Letoun Airbus přechází ze strmého stoupání (kolem 45 stupňů) do strmého klesání (znovu kolem 45 stupňů), v podstatě se po balistické křivce pohybuje téměř volným pádem, kdy dochází k téměř nulovému přetížení, které se zkušená posádka snaží udržet co nejdéle. Stav beztíže pak může trvat dvacet až pětadvacet sekund. Celý manévr se poté opakuje podle počtu parabol, který je pro let předem naplánován.
„Když stoupáte, vaše tělo má tendenci letět dál, je to na umění pilotů vás udržet v tom stavu, kdy ani nepadáte k zemi, ani se nebouchnete o strop,“ vysvětluje Spratek.