Zeman v neděli označil Vystrčilovu cestu za urážku jeho kolegů ústavních činitelů, kteří mu cestu nedoporučili.
Šéf Senátu uznává, že mu ústavní činitelé doporučili, aby na Tchaj-wan nejel. Na setkání ústavních činitelů se ale hlasovalo nikoli o jeho cestě, ale o tom, jestli se má Číně doporučit, aby vyměnila svého velvyslance v Praze.
To byla podle Vystrčila další Zemanova lež vedle toho, že ho prezident nařkl, že šéf Senátu označil při cestě Tchaj-wan za samostatný stát.
Babišovi vadí Vystrčilova slova o Milionu chvilek
Premiér Andrej Babiš na Primě řekl, že neodsuzuje, že Vystrčil na Tchaj-wan jel. Později ale prohlásil, že Vystrčil jako první český ústavní činitel porušil to, že česká zahraniční politika respektuje linii jedné Číny.
Předseda vlády řekl, že mu nejvíc vadí, že Vystrčil na Tchaj-wanu mluvil o Milionu chvilek pro demokracii. Toto hnutí organizuje protesty proti Babišově vládě ANO a ČSSD tolerované komunisty.
"Nelibí se mi, že pan předseda na Tchaj-wanu pomlouval ústavní činitele. On kálí do našeho hnízda, do České republiky," podivil se Babiš s odkazem na ptáka ve znaku Vystrčilovy ODS.
„My u nás v Česku máme skupinu mladých lidí s názvem Milion chvilek pro demokracii, kterým není jedno, že u nás dochází k pro demokracii a svobodu velmi nebezpečnému propojení moci ekonomické, politické a mediální,“ říkal Vystrčil v projevu na Národní univerzitě Chengchi na Tchaj-wanu. „U vás na Tchaj-wanu zase studentské slunečnicové hnutí 318 nedávno upozornilo na netransparentní vyjednávání o obchodních dohodách s Čínskou lidovou republikou. Dobře vy mladí, díky za to!“ prohlásil doslova.
Vystrčil v neděli svá slova hájil jako projev, který měl na akademické půdě.
Už v pátek Babiš odmítl výzvu komunistů, aby se od Vystrčilovy cesty distancoval. Připomněl ale, že cestu Vystrčilovi nedoporučili jak on, tak Miloš Zeman, lídr ČSSD Jan Hamáček ani šéf diplomacie Tomáš Petříček z ČSSD.
Zeman: Poškodí to české firmy. Babiš: Věřím, že ne
Prezident řekl, že má pochopení pro výhrady Číny k cestě. Podle Zemana to logicky pocítí české firmy, které podle něj na čínském trhu ochotně nahradí německé, francouzské a britské firmy.
„Věřím, že to nepoškodí české firmy,“ řekl naopak Babiš. On i vicepremiér Karel Havlíček budou s Vystrčilem mluvit o ekonomických efektech jeho cesty, o jejím dopadu na české firmy a jejich možnostech obchodovat s Tchaj-wanem.
Ačkoli prezident Zeman plánoval, že vyznamená bývalého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu, který před cestou na Tchaj-wan náhle zemřel, neudělá to. Reagoval tak na vyjádření vdovy po Kuberovi, která řekla, že by vyznamenání od současného prezidenta Miloše Zemana stejně nepřevzala.
Debata Vystrčila s Babišem na Primě se konala jen den po návratu Vystrčila z Tchaj-wanu, kde byl s delegací, v níž byli i další senátoři a zhruba čtyřicet podnikatelů. Před letiště v Praze Kbelích přišla Vystrčila přivítat a poděkovat mu více než stovka lidí. Vystrčil jim řekl, že jel na Tchaj-wan kvůli tomu, aby si Češi narovnali záda a aby bylo vidět, že jim nejde jen o žaludky.
Babiš se několikrát podivil Vystrčilovým slovům o „narovnávání páteře“ a mluvil o tom, že jen minimum států, které jsou v OSN, uznává Tchaj-wan jako stát.