Zemřel známý sexuolog a psychiatr Miroslav Plzák

  8:12aktualizováno  11:51
Ve věku 85 let zemřel přední český sexuolog a psychiatr Miroslav Plzák. Skonal v noci ve svém bytě v centru Prahy. Plzák se věnoval hlavně problematice manželství a partnerských vztahů. Známý je také jako zakladatel Linky důvěry.

Ve věku 85 let zemřel 13. listopadu v Praze známý psychiatr a sexuolog Miroslav Plzák (na archivním snímku z roku 2005). | foto: ČTK

Podle informací iDNES.cz přijela v noci na sobotu do Plzákova pražského bytu záchranná služba. Lékař už mu ale nedokázal pomoci.

Plzák byl vyhledávaným odborníkem na vztahy. Často se objevoval v televizních pořadech nebo rozhlase, kde s typickým humorem lidem radil, jak zvládat manželské a partnerské roztržky.

Základní pravidlo partnerství

K Plzákově nejznámějším teoriím a základním kamenům partnerství patří pravidlo tří "S" - soucit, stesk a starost (strach). Za největší rozvraceče vztahů naopak považoval výčitky, osočování a výhrůžky.

Vedle desítek populárních a odborných publikací psal také televizní inscenace a divadelní hry. Nejznámější z nich - Záviš kontra Březinová se v Semaforu hrála tři roky.

Klinicky se Plzák mimo jiné zabýval depresemi. Mezi jeho pacienty patřila řada známých osobností a herců. Odborníka na manželství z něj udělal příkaz zabránit rostoucímu počtu sebevražd, které se začaly množit začátkem šedesátých let. Plzák se proto rozhodl založit Linku důvěry, k níž se inspiroval u britských samaritánů. Linka slouží od roku 1964 dodnes. Většina klientů se na něj obracela s manželskými konflikty, proto Plzák vytvořil samostatný vědní obor zabývající se manželstvím - matrimoniologii.

Podívejte se na humor Miroslava Plzáka v televizních vystoupeních

Lítost nad ztrátou kolegy a přítele vyjádřili psychiatr Jan Cimický a sexuolog Radim Uzel. Vyzdvihli především Plzákovu zásluhu na vzniku a rozvoji manželských poraden.

"Svým odborným přístupem a tím, že také mnoho manželských poradců vyškolil, zachránil mnoho manželství. Takže jistě vyoral brázdu hlubokou, co se týče spokojenosti partnerských vztahů," řekl Uzel. "Byl nesmírně přátelský a kamarádský," dodal a připomněl i Plzákův smysl pro humor.

Čtěte blog

Díky, pane doktore

Některé Plzákovy výroky zlidověly. Například je mu přisuzováno autorství rady určené nevěrníkům a nevěrnicím: "Zatloukat, zatloukat, zatloukat, a když se na to přijde, zase zatloukat."

"Mirek Plzák - to je vlastně jeden z těch posledních bardů psychiatrie, kteří odcházejí. Z našich učitelů...," řekl Cimický.

Ve svých názorech Plzák promítal své profesní a životní zkušenosti. Pět manželek, jak se traduje, ale neměl. Rozvedl se jen jednou a s druhou, o 24 let mladší, manželkou Emou žil skoro 40 let. Musel se vyrovnat s tragédií, které ani jako psychiatr nedokázal zabránit. Jeho syn si vzal život těsně před maturitou. Z prvního manželství má dceru Renatu, která je také lékařkou.

Miroslav Plzák

Narodil se 25. srpna 1925 v Libušíně u Kladna, ale dětství prožil v Praze. Odmaturoval rok před koncem války a poté byl totálně nasazen. Po válce absolvoval medicínu na Karlově univerzitě a už po druhém ročníku ho přitáhla psychiatrie. Po praxi v několika léčebnách nastoupil v roce 1959 na pražskou psychiatrickou kliniku Fakulty všeobecného lékařství Univerzity Karlovy, kde působil až do roku 1989, kdy odešel do důchodu.

Ve své profesi se věnoval hlavně problematice manželství a partnerských vztahů. Byl prvním, kdo napsal vysokoškolskou učebnici o poruchách manželského soužití. Celkem vydal přes 70 vědeckých a populárně-naučných publikací, přes dvacet z nich se týkalo žárlivosti. Tu Plzák považoval za jeden z největších problémů manželství a milostných vztahů.Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

V Česku opět přituhlo, v Krkonoších klesly teploty až k minus 15 stupňům

Sněžení komplikovalo dopravu na Vysočině u Větrného Jeníkova. (4. února 2019)

Počasí trápí řidiče na několika místech republiky. Situace na D1 se už uklidnila, ale sníh leží na silnicích v...

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz