Zemřel policista, který šel po Mrázkovi i pochybném financování ČSSD

  15:38aktualizováno  15:38
Měl našlápnuto usvědčit z podvodů šéfa podsvětí Františka Mrázka a stejně odhodlaně se zajímal o financování tehdy vládní ČSSD. Ze dne na den ale v roce 1999 sesadili šéfa protikorupční policie Evžena Šírka z funkce. Muž, který byl u vyšetřování většiny zásadních kauz 90. let, zemřel o Velikonocích po dlouhé nemoci. Bylo mu 50 let.

Bývalý ředitel Služby pro odhalování korupce Evžen Šírek na jediné dostupné fotografii, kterou dovolil fotografovi MF DNES udělat. (11. srpna 2000) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Úmrtí známého šéfa ekonomické kontrarozvědky v 90. letech potvrdil serveru iDNES.cz jeden z jeho tehdejších spolupracovníků.

Šírek byl ve funkci do roku 2000, kdy mu Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) neudělil bezpečnostní prověrku. Tomu ale předcházelo jeho zatčení v únoru 1999 a, jak se později ukázalo, vykonstruované vyšetřování. Českem tehdy hýbal případ podvodu spojeného s Českou spořitelnou, v němž vedly nitky až k samotnému Mrázkovi. Vyšetřování vedl právě Šírek.

Šel po Mrázkovi

Šírek na případu se svým týmem dlouhou dobu pracoval a na 17. února 1999 plánoval zásah ve všech pobočkách banky, aby zajistili cenné důkazy. V celém případu stát údajně přišel nejméně o dvě miliardy korun. Ve stejný den však Šírka zadržela Inspekce ministra vnitra a vzápětí byl obviněn z trestného činu ohrožování utajovaných informací a celá akce byla odvolána, popsal události investigativní novinář Jaroslav Kmenta, který se o záležitost před lety zajímal.

Státní zástupce sice po třech měsících trestní stíhání Šírka pro neodůvodněnost a nezákonnost zrušil, vše ale skončilo právě tím, že v roce 2000 nezískal zmíněnou bezpečnostní prověrku a svůj post byl nucen opustit. Případ podvodů s Českou spořitelnou, do kterého byli podle policie zapleteni vysocí funkcionáři banky i několik podnikatelů, nebyl nikdy vyřešen.

S tím souvisí další možný důvod, proč musel v roce 2000 z útvaru odejít. Šéfem bezpečnostního odboru NBÚ, který o udělování bezpečnostních prověrek rozhoduje, byl v letech 1998 až 2001 bývalý příslušník Bezpečnostní informační služby (BIS) a klíčový spolupracovník Františka Mrázka Martin Hejl. Ten se se Šírkem 10. února 1999 sešel.

„Vzpomínám si na to, že když se šéf vrátil z této schůzky, byl rozezlen. Křičel na nás, že někdo musel prozradit, co chystáme 17. února, protože se ho na to ptal Hejl z NBÚ,“ uvedl v té době jeden z Šírkových spolupracovníků (více zde). Že by se jej ptal na plánovanou policejní akci na pobočkách České spořitelny, však Hejl popřel.

Hejl by však pro své údajné počínání měl motiv. Jeho přítel Mrázek totiž měl v České spořitelně spolu s dalším podnikatelem Miroslavem Provodem mnohasetmilionové úvěry, které dvojice neměla nikdy splatit a které byly s celou kauzou spojeny.

„O zadržení Šírka se podle zdrojů z policie rozhodlo právě v týdnu mezi 10. a 17. únorem 1999, tedy mezi schůzkou Hejla se Šírkem a připravovanou akcí na pobočky České spořitelny,“ uvádí ve svém textu Kmenta.

Hejl prověrku neudělil

V následujících měsících se situace uklidnila a v srpnu roku 1999 bylo trestní stíhání Šírka zastaveno. Nicméně v lednu roku 2000 celý případ nečekaně otevřel policejní prezident Jiří Kolář a Evžena Šírka kázeňsky potrestal. Proti tomu se Šírek sice odvolal, po několika měsících však trest potvrdil tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross (tehdy ČSSD).

K případu se v březnu 2000 ale vyjádřil také Miloš Zeman, který stál včele tehdejší vlády. Zeman v té době opakovaně upozorňoval na dle svých slov špatné vedení protikorupčního útvaru a útvaru pro boj s organizovaným zločinem. Podle deníku Právo se nechal slyšet, že oba jejich šéfové, tedy Evžen Šírek a Jan Kubice, nemají ve vedení těchto složek co dělat. V březnu také prohlásil, že by Šírek podle něj měl odstoupit.

NBÚ Šírkovi prověrku definitivně neudělil v létě. Posléze byl ze své funkce odstaven a vyšetřování zmíněných kauz již nemohl vést.

Nad důvody jeho nuceného odchodu se však dosud spekuluje. Jeden z blízkých spolupracovníků Zemanovy vlády „opoziční smlouvy“ se v té době například nechal slyšet, že za jeho propuštěním stojí případ nelegálního financování ČSSD, který jeho protikorupční tým v té době řešil. Stejně tak se Šírek tehdy zaměřoval na nekalé financování druhé vládní strany - ODS, kterou v té době vedl Václav Klaus.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz