Stovky Romů z celé Evropy míří do Ostravy na pohřeb romského krále

  17:21aktualizováno  22:36
Romové truchlí. Velmi uznávaný romský král Jan Lipa v pondělí ve věku 72 let náhle zemřel v ostravské fakultní nemocnici. Selhalo mu srdce. Jan Lipa byl olašškým králem jedenáct let. Pohřeb se uskuteční ve čtvrtek v ostravské katedrále.

Stovky olašských Romů se sešly v Zámečku v Ostravě-Porubě na tryzně za zesnulého krále Jana Lipu. (16. října 2012) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Měl slabé srdce, léčil se. V pondělí dopoledne mu bylo doma moc špatně. Odjel proto do nemocnice, ale tam kolem sedmé hodiny večer zemřel. Selhalo mu srdíčko," říká smutným hlasem Lipův synovec Josef Stojka.

Podle něj se hned v pondělí večer sešli v Lipově vile na Rudné ulici v Ostravě-Vítkovicích jeho nejbližší. "Bylo nás asi dvě stě až dvě stě padesát," odhaduje Stojka.

V úterý večer se na dvě stě příbuzných plánovalo sejít v porubském zámečku, aby při hostině společně truchlili, vyprávěli a vzpomínali na zesnulého. "Byl to náš soudce, velitel, král. Romsky jirešo anglo rom, což znamená velmi vážený vůdce. V naší hierarchii to byl premiér. Pocházel z váženého královského rodu Danišovců," líčí Josef Stojka.

Ve středu se má v Ostravě sejít na počest zesnulého Jana Lipy až pět set Romů. Podle Stojky se sjedou z celé Evropy a zúčastní se pohřbu, který se bude konat ve čtvrtek v 10 hodin dopoledne v Katedrále Božského spasitele v Moravské Ostravě.

"Krále pak pohřbíme do rodinné hrobky ve Slezské Ostravě," dodal Josef Stojka.

Korunovaci Lipy neuznali všichni

Jan Lipa, původním příjmením Daniš, se narodil v roce 1940 ve slovenské Beluši v okrese Považská Bystrica. Olašským králem se stal před jedenácti lety, tedy až rok po smrti svého předchůdce Josefa Smolky, který měl pohřeb v Opavě.

Jenže jeho triumfální korunovaci tehdy neuznali všichni. Po týdnu se v Brně sešlo celorepublikové shromáždění olašských Romů, které prohlásilo Lipovu volbu za neplatnou a králem zvolilo Jana Horvátka. Až do Lipovy smrti tak v podstatě vládli dva olašští králové.

Tryzna za zemřelého krále

Jak to bude dál, to zatím není jasné. Romové o tom nemluví.

Podle Stojky nyní olašští Romové truchlí, proto považují za nevhodné mluvit o volbě svého nového krále, natož o tom, že dosud jim fakticky vládli králové dva.

Jan Horvátko je o tři roky starší než Jan Lipa. Narodil se v Ostravě v roce 1937. Jeho otec stejně jako otec Lipy obchodoval s koňmi. Také on tvrdí, že pochází z panovnické rodiny. Oba králové toho ale měli společného ještě víc. Oba strávili část svého života v emigraci, nejdřív ve Francii, kde byli obchodními partnery, pak v USA. Oba žili v New Yorku. Podle Horvátka byli tehdy dobrými přáteli. To se ale po sporné korunovaci dvou králů zcela změnilo.

"Na to se neptejte. Nemluvíme o tom, je to moc citlivá záležitost," reagoval Josef Stojka.

Za velmi předčasnou až neslušnou považují v této chvíli olašští Romové i debatu o tom, koho uznají za následovníka Jana Lipy.

"Teď na to nemyslíme. Chystáme sál, kde budeme vartovat. Jan Lipa byl osobnost známá po celém světě," dodal Josef Stojka.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Češi nejvíce poškozují životní prostředí elektrárnami a chovem prasat

Ilustrační snímek

Ani plastová brčka a igelitové tašky, ani automobilismus, ale vytápění, velká spotřeba elektřiny a nadměrná konzumace...

Najdete na iDNES.cz