Zemřel chlapec, jehož rodina žalovala nemocnici kvůli zpackanému porodu

  11:17aktualizováno  11:17
Těžce postižený pětiletý Vojtěch Vázler, jehož porod nezvládla vinohradská nemocnice, minulý týden zemřel. Rodina se v srpnu dohodla na mimosoudním vyrovnání, podle kterého po nemocnici a pojišťovně požaduje odškodnění zhruba 20 milionů korun.
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (ilustrační snímek)

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

O úmrtí chlapce informoval server Novinky.cz. Rodina se s malým Vojtou chtěla rozloučit důstojně a v soukromí minulý týden.

Vázlerovy narození Vojty semklo. Od začátku věděli, že o chlapce se chtějí...

Jak se paní Vázlerová starala o svého chlapce, si přečtěte zde.

„Jako první jsme o jeho smrti informovali protistranu soudního sporu, tedy Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a pojišťovnu Kooperativa, protože nám to přišlo etické. Ti vyslovili upřímnou soustrast,“ řekl iDNES.cz rodinný advokát Antonín Tunkl.

Na mimosoudní dohodě, jejíž podrobnosti zůstávají důvěrné, se podle něj nic nemění. Rodina nebude i přes tragický konec sporu požadovat nic jiného, než co bylo dohodnuto.

„Pro nás všechny byla Vojtova smrt velká rána. Přišlo to velmi náhle, rodiče právě koupili nový kočárek a vše vypadalo na dobré cestě. Jeho maminka, která se o něj předtím nepřetržitě starala, teď ten šok sama odnáší fyzicky,“ dodal Tunkl.

Nejvyšší odškodnění v historii

Vinohradské nemocnici soud v červenci nařídil vyplatit odškodné 30 milionů korun. Vedení nemocnice se částka zdála přemrštěná, proto se odvolalo s odkazem na fakt, že obvykle se odškodné za úplně zmařený život pohybuje kolem deseti miliónů korun.

Tragický porod

Vojta se narodil 25. srpna 2009. Eva Vázlerová neměla žádné komplikace před porodem, podle advokáta rodiny Antonína Tunkla ale lékaři chybovali hned na začátku, když nenaplánovali porod císařským řezem. Podle Tunkla se tak mělo stát na základě čtyř indicií - předchozí spontánní potrat, 40letá prvorodička, úzká pánev matky a plod s váhou kolem čtyř kilogramů.

Lékaři Fakultní nemocnice Královské Vinohrady se nakonec rozhodli, že Eva Vázlerová bude rodit běžnou cestou. Nic na tom nezměnil ani fakt, že ozvy plodu naznačovaly komplikace.

Vojta měl po komplikovaném příchodu na svět trvale poškozený mozek. Kvůli tomu neviděl, neslyšel, nedokázal polykat a nevyvíjely se mu ani svaly na rukou a nohou.

Neatestovaný lékař Daniel Brandejs, který porod začal vést, od soudu odešel bez trestu (více čtěte zde). Před soud se nikdo jiný z personálu nemocnice nedostal. Tedy ani lékařka, jež dítě porodila s pomocí kleští.

Nakonec se rodina, nemocnice i pojišťovna dohodly na mimosoudním vyrovnání, jehož podrobnosti zůstávají důvěrné. Ředitel nemocnice ale už před uzavřením dohody předeslal, že půjde o zhruba 20 milionů korun. To je zatím nejvyšší částka, kterou kdo v České republice vysoudil za bolest a ztížené životní uplatnění (více čtěte zde).

Po úmrtí chlapce nebude nemocnice vyplacení odškodného napadat a peníze už leží v notářské úschovně. Pět procent z částky platí nemocnice a zbytek uhradí pojišťovna.

„Spor je vysouzený, opatrovnický soud rozhodl před smrtí chlapce kladně, že schvaluje smlouvu mezi nemocnicí a rodinou Vázlerových. Peníze rodině samozřejmě náleží, budou předmětem dědického řízení a my to nijak nebudeme zpochybňovat,“ řekl ČTK ředitel vinohradské nemocnice Marek Zeman.

Nemocnice propustila oba lékaře, kteří se na porodu podíleli. Potrestala je i Česká lékařská komora zrušením rozhodnutí revizní komise o nevině obou lékařů. Oba uznala vinnými a uložila jim odpovídající disciplinární opatření.

Podívejte se na reportáž o tom, jak rodina pečovala o Vojtu:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jarní teploty vystřídá v půlce týdne déšť, o víkendu se sluníčko vrátí

Ilustrační foto

Slunečné a teplé počasí bude pokračovat i na začátku nového týdne, jen v některých oblastech se objeví mlha. Teploty i...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Kožešinové farmy budou žalovat stát o miliony, překazil jim výnosný obchod

V následujících týdnech farmu zakonzervuje a uzavře. Pokud od státu nedostane...

Na kožešinové farmě ve Velkém Ratmírově u Jindřichova Hradce jsou tisíce prázdných klecí v šestatřiceti halách. Ještě...

Najdete na iDNES.cz