Zemřel ministr kultury Pavel Dostál

  9:06aktualizováno  9:06
Ministr kultury Pavel Dostál ráno zemřel. V 62 letech podlehl v onkologickém ústavu v Brně těžké nemoci. iDNES to potvrdila mluvčí vlády Lucie Orgoníková. Dostál trpěl rakovinou, bezprostřední příčinou smrti bylo podle lékařů selhání jaterních funkcí.

Ministr kultury Pavel Dostál. | foto: David NeffMF DNES

Poslední dny svého života strávil Pavel Dostál v péči lékařů onkologického ústavu. Ti uvedli, že léčbu snášel velmi dobře, ale po určitém zlepšení zdravotního stavu se jeho potíže v posledních třech dnech zhoršovaly. - více zde

"Dnes ráno ministr zemřel v kruhu rodiny," řekla podle ČTK primářka kliniky komplexní onkologické péče Katarína Petráková. Dodala, že rodinní příslušníci trávili s ministrem v posledních třech týdnech dny i noci.

Lékaři v září 2004 Dostálovi vyoperovali zhoubný nádor ze slinivky. Nemoc se ale po několika měsících vrátila a projevila se například metastázami v játrech.

Pavel Dostál: Umělec mezi ministry
"Pavel Dostál měl mimořádný vztah ke kultuře a k umělcům, rozuměl jim, byl jedním z nich. Bude nám všem chybět!" tlumočila mluvčí Orgoníková vyjádření premiéra Jiřího Paroubka.

Dostál byl nejdéle sloužícím ministrem kultury polistopadové éry. I přes dlouhá léta strávená na politických kolbištích ale stále patřil spíš do prostředí, ze kterého do politiky přišel. Pavel Dostál byl s nepostradatelnou šálou kolem krku častým hostem mezi umělci.

Polistopadoví ministři kultury

  • Milan Uhde (ministrem od 29. 6. 1990 do 2. 7. 1992)
  • Jindřich Kabát (od 2. 7. 1992 do 17. 1. 1994)
  • Pavel Tigrid (od 19. 1. 1994 do 4. 7. 1996)
  • Jaromír Talíř (od 4. 7. 1996 do 2. 1. 1998)
  • Martin Stropnický (od 2. 1. 1998 do 22. 7. 1998)
  • Pavel Dostál (od 22. 7. 1998)

Pavel Dostál byl ministrem ve všech vládách, ve kterých zasedla sociální demokracie. S prvním šéfem Milošem Zemanem ho pojilo přátelství i vzájemné oslovování "Bimbo". Dostál ministerskou funkci zastával i ve vládách Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse.

Životní pouť Pavla Dostála, kterou přetrhla vážná nemoc, začala 25. února 1943 v Olomouci. Vystudoval chemickou průmyslovku a začal pracovat jako technik. Od roku 1966 působil jako dramaturg a umělecký šéf Divadla experimentu v Olomouci. Byl divadelním režisérem a autorem, filmovým scénáristou, textařem a publicistou.

V roce 1968 se postavil proti vpádu cizích vojsk do Československa, podílel se na protiokupačním vysílání rozhlasu. O rok později vystoupil na protest proti nástupu Gustáva Husáka z KSČ, členem byl od roku 1962.

Až do konce komunistické vlády pak mohl Dostál pracovat jen v dělnických a technických profesích. Dělal například topiče, skladníka nebo jeřábníka. V 70. a 80. letech organizoval představení bytového divadla.

Výběr z tvůrčích počinů

Mezi Dostálovy nejvýraznější tvůrčí počiny patří hry Případ Gredwal či Hvězdy na smetišti. Svůj hudební talent zúročil na přelomu 60. a 70. let v muzikálech Výtečníci a Gaudeamus igitur. Jako režisér spolupracoval například s Miroslavem Horníčkem. Na divadelní prkna přivedl například Baladu z Hadrů. Pro televizi připravil dokument Diagnóza Komárek.

Do politiky přišel v roce 1990. Začínal jako poslanec Občanského fóra ve Sněmovně národů Federálního shromáždění. V roce 1991 vstoupil do ČSSD. Poslanecký mandát pak obhájil ve všech dalších volbách. Kromě kultury a médií se věnoval i problematice rasismu a lidských práv. Ministrem kultury byl od roku 1998.

I jako ministr se snažil být stále mezi "svými". I to možná přispělo k tomu, že ho napadla těžká nemoc - rakovina slinivky. "Možná se na mém zdraví podepsalo to, že se téměř každý večer potloukám po různých kulturních akcích a pak málo spím," řekl v rozhovoru s MF DNES.

Čtěte také:

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě. Redakce iDNES

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Letošní zima se podobá té v roce 2006, kdy Česko zasáhly povodně

Australský Queensland trápí rozsáhlé povodně.

Na každý metr čtvereční Česka teď připadá průměrně 45 litrů vody ve sněhu. Na českých a moravských horách leží okolo...

Smrt v protisměru. Nebezpečné české řidiče má zastavit nová značka

Auto náhle přejelo do protisměru, střetlo se s autobusem. (3. 1. 2019)

České dálnice již několik měsíců čekají na novou dopravní značku, která by řidiče před nájezdem varovala, že vjíždějí...

Únorové počasí trhá teplotní rekordy. Na Karvinsku naměřili až 17 stupňů

Ilustrační foto

Teplotní rekordy pro 16. únor v sobotu padly na 25 stanicích, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz