Gottova úmrtí litují Zeman i Jágr. Politici i osobnosti vyjadřují soustrast

  10:45aktualizováno  17:50
Úmrtí Karla Gotta je nesmírně zarmucující zpráva pro celou naši zemi. Prostřednictvím svého mluvčího to uvedl prezident Miloš Zeman. K úmrtí se vyjádřili politici, kardinál nebo fotbalové kluby. Gott zemřel v úterý před půlnocí ve věku 80 let.

Prezident republiky Miloš Zeman | foto: AP

„Karel Gott byl skutečný umělec, který se rozdával druhým. To je vyčerpávající, ale právě to činí umělce umělcem. Karel Gott daroval svůj život generacím, daroval se nám všem,” myslí si Miloš Zeman. 

02.října 2019 v 10:27, příspěvek archivován: 02.října 2019 v 11:10

“Nesmírně zarmucující zpráva pro celou naši zemi. Karel Gott byl skutečný Umělec, který se rozdával druhým. To je vyčerpávající, ale právě to činí umělce umělcem. Karel Gott daroval svůj život generacím, daroval se nám všem,” uvedl prezident republiky Miloš Zeman.

Státní vlajky na Pražském hradě a v Lánech byly staženy na půl žerdi. Bude tomu tak až do státního pohřbu Mistra Karla Gotta.

„Jeden z největších Čechů. Věřil jsem, že tu bude navždycky, je mi to nesmírně líto. Mistře, vážil jsem si vás. Víc, než dokážu říct,“ vyjádřil lítost premiér Andrej Babiš. Pro iDNES.cz dále sdělil, že pro Karla Gotta navrhne vládě státní pohřeb v Katedrále svatého Víta. 

Karel Gott (1939 - 2019)

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (za ČSSD) pro iDNES.cz uvedl, že státní pohřeb musí nejprve projednat s rodinou zesnulého zpěváka. 

„Mám ale informaci, že rodina Karla Gotta by o státní pohřeb stála. Budeme ale respektovat její rodiny,“ řekl Zaorálek pro Českou televizi. 

Podle něj přišla celá země o  „tolikrát o zlatem oceněný hlas“ Karla Gotta. „Byl mimořádnou osobností, která nás dokázala spojovat.“ V anketách Zlatý slavík a Český slavík získal Karel Gott celkem 42 ocenění.

Primátor Prahy Zdeněk Hřib za Piráty navrhne, aby Praha ocenila Gottův mimořádný přínos české kultuře. Uvedl to na svém Twitteru.

02.října 2019 v 11:42, příspěvek archivován: 02.října 2019 v 16:10

Karlu Gottovi se přezdívalo také Zlatý hlas Prahy. Určitě navrhnu, aby Praha významně ocenila Mistrův mimořádný přínos naší kultuře. Upřímnou soustrast rodině a blízkým.

Zemřel Karel Gott: Online reportáž

„Jeho hudba v nás bude žít dál“

Úmrtí Karla Gotta

„Když jsem byl dítě, byl tu Karel Gott. Když jsem byl teenager, jeho hudbou jsme se bavili. Když jsem byl dospělý, hrával jsem jeho písničky na kytaru. Byl tu i když jsem byl prezident. Neumím si představit, že už tu nebude,“ vyjádřil smutek bývalý slovenský prezident a předseda strany Za luďí Andrej Kiska. 

Čest památce Karla Gotta vyjádřil i ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (za ČSSD). Podle něj udělal málokdo tak dobré jméno v zahraničí jako právě Gott.

Podle ministryně financí za ANO se Česká republika probudila do světa chudšího o velkou ikonu novodobé české historie. „Uvnitř nás ale jeho hudba bude žít dál,“ dodala Alena Schillerová

02.října 2019 v 12:50, příspěvek archivován: 02.října 2019 v 16:07

Dnes ráno se Česká republika probudila do světa chudší o velkou ikonu české kultury. Uvnitř nás ale jeho hudba bude žít dál.

Mnohonásobný Zlatý slavík

„Dokázal svým talentem, pílí a profesionalitou zaujmout posluchače napříč generacemi nejen v České republice. Jeho úspěch v rámci české populární hudby byl jedinečný a těžko opakovatelný,“ napsal na Twitteru předseda ODS Petr Fiala

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila nás opustila jedna z největších postav české popkultury. „Dokázal svou hudbou zaujmout jako málokdo jiný,“ vyjádřil Pospíšil čest památce Karla Gotta. 

Zemřel Karel Gott. Legendární „Zlatý hlas z Prahy“ se prosadil i v cizině

„Opustila nás jedna z největších osobností naší kultury a naší vlasti. Jeho písničky zůstanou navždy s námi. Vyjadřuji hlubokou soustrast i rodině. Děkujeme vám za vše, mistře,“ reagoval předseda SPD Tomio Okamura

Ministr vnitra za ČSSD Jan Hamáček vyjádřil rodině Karla Gotta upřímnou soustrast. „Mnohonásobný Zlatý slavík bude všem moc chybět,“ uvedl Hamáček. 

02.října 2019 v 10:42, příspěvek archivován: 02.října 2019 v 10:58

Upřímnou soustrast rodině Karla Gotta. Celý život rozdával radost lidem po celém světě, jeho hlas milují miliony lidí. Mnohonásobný Zlatý slavík bude všem moc chybět.

„Celý život poslouchám jinou hudbu. Tak jsem Karla Gotta poznal coby ředitel školy jeho dcer jako nesmírně skromného a milého člověka. Přestože byl megahvězdou mezinárodního formátu. Přes všechny režimy. A zasloužil si tou hvězdou být. R.I.P.,“ komentoval Václav Klaus mladší, předseda nového hnutí Trikolóra.

Zármutek vyjádřil i předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. „Ta smutná zpráva doletěla i do Srbska, kde jsem na oficiální návštěvě. Dovolte mi vyjádřit hluboký zármutek nad odchodem jednoho z největších Čechů.“

„Někdy se ví, co Bůh chystá“

„Česká republika a celý hudební svět přišly o velkou osobnost. Karel Gott byl, je a zůstane legendou. Jeho písně mě provázejí celý život,“ napsal ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

02.října 2019 v 12:03, příspěvek archivován: 02.října 2019 v 16:25

Česká republika a celý hudební svět přišly o velkou osobnost. Karel Gott byl, je a zůstane legendou. Jeho písně mě provázejí celý život.

Upřímnou soustrast celé rodině Karla Gotta vyjádřil i člen Evropského parlamentu za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. „Někdy se ví, co Bůh chystá. Děkuji za vše, mistře,“ napsal na sociální sítě.

„Upřímnou soustrast všem blízkým. Karel Gott byl a zůstane velkou kulturní osobností naší země,“ reagoval na Twitteru předseda Starostů Vít Rakušan.

OBRAZEM: Hubeňour z Plzně, donchuán a elegán. Jak šel čas s Karlem Gottem

„Odešel člověk, který rozdával radost nám všem. Člověk, který do poslední chvíle miloval život a svou práci. Zpráva o úmrtí mistra Karla Gotta nás všechny hluboce zasáhla. Zůstane navždy symbolem, který nám všem přinášel mnoho krásných chvil,“ kondoloval předseda komunistů Vojtěch Filip.

„Smutná zpráva. Mistr nás opustil, ale jeho písně tu zůstanou navždy. Vím, že to jednou čeká každého z nás, ale u Karla Gotta jsem si to nějak neuměl představit. Vždyť mě provázel dosud celým mým životem. Děkuji, Mistře,“ uvedl předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas.

Loučí se i velvyslanci

Smutek projevují i zahraniční velvyslanci žijící v Česku. „Sbohem, Karle Gotte,“ loučil se se zpěvákem britský velvyslanec v Česku Nick Archer. Na Twitteru uveřejnil snímek, na kterém je Gott zachycen s britským zpěvákem Johnem Lennonem a jeho ženou Yoko Ono. 

02.října 2019 v 11:13, příspěvek archivován: 02.října 2019 v 13:11

Farewell, Karel Gott. Seen here with John and Yoko in London sometime in the 70s. https://t.co/Z9MY6zzuLl

Americký velvyslanec Stephen King uvedl, že „jeho hudba bude žít navždy v srdcích všech, kdo ho milovali.“

Odešel Frank Sinatra Východu, vzpomínají zahraniční média na Gotta

„Odešel Karel Gott, ale jeho hlas i melodie budou znít v naších srdcích navždy,“ reagoval na zprávu o zpěvákově úmrtí německý velvyslanec v Česku Christoph Israng. Uvedla to ČTK.

Ruské velvyslanectví vyjádřilo hluboký zármutek nad Gottovou smrtí. „Jeho život a tvorba se staly příkladem oddanosti umění, slušnosti, odvahy umělce a člověka. Talent a profesionalita a rovněž osobní vlastnosti získaly Karlovi Gottovi slávu a lásku publika daleko za hranicemi České republiky. Jeho smrt je těžkou ztrátou pro miliony obdivovatelů ‚českého slavíka‘ v Rusku, v jejichž paměti a srdcích zůstane navždy,“ uvedla ambasáda pro ČTK. 

Francouzské velvyslanectví na facebookových stránkách poděkovalo za radost, kterou Karel Gott přinášel. 

Slavia uctí Gotta minutou ticha

Památku Karla Gotta uctí i fotbalový klub Slavia Praha. Před středečním zápasem Ligy mistrů proti Borussii Dortmund proběhne minuta ticha, která bude po rozcvičce obou týmů.

„Den si již nejde užít. Můžeme jen zkusit vyhrát na vaši počest. Čest vaší památce, mistře,“ uvedl předseda představenstva SK Slavia Praha Jaroslav Tvrdík. 

02.října 2019 v 12:01, příspěvek archivován: 02.října 2019 v 12:47

Den si jiz nejde uzit. Muzeme jen bojovat a zkusit vyhrat na Vasi pocest. Cest Vasi pamatce, Mistre! https://t.co/x1L79j5Ych

Smutek projevily i další fotbalové kluby. „Všichni v našem klubu jsme s lítostí přijali zprávu o odchodu Karla Gotta. Šlo o jednu z nejvýraznějších postav naší země, jejíž písně často zněly i naší kabinou,“ napsal fotbalový klub AC Sparta Praha. 

„Jeho píseň C’est la vie zní pravidelně z úst našich fanoušků a hráčů po zápasech. I proto nás zpráva o odchodu plzeňského rodáka Karla Gotta hluboce zasáhla,“ vyjádřila soustrast FC Viktoria Plzeň.

„První říjen 2019 si budu navždy pamatovat jako ‚sakra divnej den‘, napsala dvojnásobná olympijská vítězka, oštěpařka Bára Špotáková. „Po nezdařeném finále na MS jsem se dozvěděla, že zemřel mistr Karel Gott. Je mi moc smutno. Lidskosti je dnes málo a pro mě osobně odešla osobnost, která byla tak úžasně lidská.“

Vzpomínají Duka, Jágr i Mareš

„Myslím, že Mistr Gott si od nás zaslouží poděkování za celý svůj život. Poctivě se s námi snažil dělit o svůj talent, který mu Pán Bůh ve své dobrotě nadělil vskutku mimořádný. Svými písněmi nám dělal radost i v dobách neradostných, byť kvůli tomu mnohdy musel strpět totalitní manipulace. Věřím však, že vědomě nechtěl nikoho zarmoutit a pokud mohl pomoci, tak tak učinil,“ řekl prostřednictvím Facebooku kardinál Dominik Duka

„Před více jak dvou tisíci lety Bůh poslal Ježíše na svět, aby nám ukázal jak máme správně žít a před 80 lety nám Čechům poslal Karla Gotta, aby nám zpříjemnil život poslechem jeho písní. Děkujeme,“ reagoval hokejista Jaromír Jágr

23.června 2019 v 09:07, příspěvek archivován: 02.října 2019 v 11:31

„Nikdy nezapomeneme...,“ napsal na sociální síť Instagram moderátor Leoš Mareš.

Zesnulého Karla Gotta si v blízkých dnech připomene také Pražská konzervatoř, kde zpěvák v 60. letech studoval. Zástupkyně ředitele Jana Balašová Trčková ČTK řekla, že svého někdejšího studenta dnešním žákům škola dává a nadále bude dávat jako příklad naprosté umělecké profesionality.  

Zaslouží si Karel Gott státní pohřeb?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 9. října 2019. Anketa je uzavřena.

Ano 21410
Ne 3891
Autor:

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Moderní nástavba historického domu pobouřila, architekt se kritice diví

Neorenesanční, původně pětipatrový činžák vedle parkoviště na rohu brněnských ulic Křenová a Vlhká vykoukl po roční...

Lidé budou smět dva víkendy do Jeleního příkopu, který Hrad uzavřel

Pražský hrad u příležitosti oslav státních svátků otevře veřejnosti na dva podzimní víkendy Jelení příkop, který je...

Část Pirátů chce sesadit Michálka. Nerezignuje. Jsem tvrdý, přiznal

Mezi Piráty to vře. Část členů strany chce odvolání místopředsedy a šéfa poslanců Jakuba Michálka. Vadí jim jeho...

Zeman slíbil zveřejnění zdravotní dokumentace, abdikovat kvůli zdraví nebude

Prezident Miloš Zeman řekl, že Ústřední vojenská nemocnice zveřejní ve čtvrtek jeho zdravotní dokumentaci. Nemocnice...

Najdete na iDNES.cz