Čtvrtek 22. října 2020, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. října 2020 Sabina

Gottova úmrtí litují Zeman i Jágr. Politici i osobnosti vyjadřují soustrast

  10:45aktualizováno  17:50
Úmrtí Karla Gotta je nesmírně zarmucující zpráva pro celou naši zemi. Prostřednictvím svého mluvčího to uvedl prezident Miloš Zeman. K úmrtí se vyjádřili politici, kardinál nebo fotbalové kluby. Gott zemřel v úterý před půlnocí ve věku 80 let.

Prezident republiky Miloš Zeman | foto: AP

„Karel Gott byl skutečný umělec, který se rozdával druhým. To je vyčerpávající, ale právě to činí umělce umělcem. Karel Gott daroval svůj život generacím, daroval se nám všem,” myslí si Miloš Zeman. 

Státní vlajky na Pražském hradě a v Lánech byly staženy na půl žerdi. Bude tomu tak až do státního pohřbu Mistra Karla Gotta.

„Jeden z největších Čechů. Věřil jsem, že tu bude navždycky, je mi to nesmírně líto. Mistře, vážil jsem si vás. Víc, než dokážu říct,“ vyjádřil lítost premiér Andrej Babiš. Pro iDNES.cz dále sdělil, že pro Karla Gotta navrhne vládě státní pohřeb v Katedrále svatého Víta. 

Karel Gott (1939 - 2019)

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (za ČSSD) pro iDNES.cz uvedl, že státní pohřeb musí nejprve projednat s rodinou zesnulého zpěváka. 

„Mám ale informaci, že rodina Karla Gotta by o státní pohřeb stála. Budeme ale respektovat její rodiny,“ řekl Zaorálek pro Českou televizi. 

Podle něj přišla celá země o  „tolikrát o zlatem oceněný hlas“ Karla Gotta. „Byl mimořádnou osobností, která nás dokázala spojovat.“ V anketách Zlatý slavík a Český slavík získal Karel Gott celkem 42 ocenění.

Primátor Prahy Zdeněk Hřib za Piráty navrhne, aby Praha ocenila Gottův mimořádný přínos české kultuře. Uvedl to na svém Twitteru.

Zemřel Karel Gott: Online reportáž

„Jeho hudba v nás bude žít dál“

Úmrtí Karla Gotta

„Když jsem byl dítě, byl tu Karel Gott. Když jsem byl teenager, jeho hudbou jsme se bavili. Když jsem byl dospělý, hrával jsem jeho písničky na kytaru. Byl tu i když jsem byl prezident. Neumím si představit, že už tu nebude,“ vyjádřil smutek bývalý slovenský prezident a předseda strany Za luďí Andrej Kiska. 

Čest památce Karla Gotta vyjádřil i ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (za ČSSD). Podle něj udělal málokdo tak dobré jméno v zahraničí jako právě Gott.

Podle ministryně financí za ANO se Česká republika probudila do světa chudšího o velkou ikonu novodobé české historie. „Uvnitř nás ale jeho hudba bude žít dál,“ dodala Alena Schillerová

Mnohonásobný Zlatý slavík

„Dokázal svým talentem, pílí a profesionalitou zaujmout posluchače napříč generacemi nejen v České republice. Jeho úspěch v rámci české populární hudby byl jedinečný a těžko opakovatelný,“ napsal na Twitteru předseda ODS Petr Fiala

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila nás opustila jedna z největších postav české popkultury. „Dokázal svou hudbou zaujmout jako málokdo jiný,“ vyjádřil Pospíšil čest památce Karla Gotta. 

Zemřel Karel Gott. Legendární „Zlatý hlas z Prahy“ se prosadil i v cizině

„Opustila nás jedna z největších osobností naší kultury a naší vlasti. Jeho písničky zůstanou navždy s námi. Vyjadřuji hlubokou soustrast i rodině. Děkujeme vám za vše, mistře,“ reagoval předseda SPD Tomio Okamura

Ministr vnitra za ČSSD Jan Hamáček vyjádřil rodině Karla Gotta upřímnou soustrast. „Mnohonásobný Zlatý slavík bude všem moc chybět,“ uvedl Hamáček. 

„Celý život poslouchám jinou hudbu. Tak jsem Karla Gotta poznal coby ředitel školy jeho dcer jako nesmírně skromného a milého člověka. Přestože byl megahvězdou mezinárodního formátu. Přes všechny režimy. A zasloužil si tou hvězdou být. R.I.P.,“ komentoval Václav Klaus mladší, předseda nového hnutí Trikolóra.

Zármutek vyjádřil i předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. „Ta smutná zpráva doletěla i do Srbska, kde jsem na oficiální návštěvě. Dovolte mi vyjádřit hluboký zármutek nad odchodem jednoho z největších Čechů.“

„Někdy se ví, co Bůh chystá“

„Česká republika a celý hudební svět přišly o velkou osobnost. Karel Gott byl, je a zůstane legendou. Jeho písně mě provázejí celý život,“ napsal ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Upřímnou soustrast celé rodině Karla Gotta vyjádřil i člen Evropského parlamentu za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. „Někdy se ví, co Bůh chystá. Děkuji za vše, mistře,“ napsal na sociální sítě.

„Upřímnou soustrast všem blízkým. Karel Gott byl a zůstane velkou kulturní osobností naší země,“ reagoval na Twitteru předseda Starostů Vít Rakušan.

OBRAZEM: Hubeňour z Plzně, donchuán a elegán. Jak šel čas s Karlem Gottem

„Odešel člověk, který rozdával radost nám všem. Člověk, který do poslední chvíle miloval život a svou práci. Zpráva o úmrtí mistra Karla Gotta nás všechny hluboce zasáhla. Zůstane navždy symbolem, který nám všem přinášel mnoho krásných chvil,“ kondoloval předseda komunistů Vojtěch Filip.

„Smutná zpráva. Mistr nás opustil, ale jeho písně tu zůstanou navždy. Vím, že to jednou čeká každého z nás, ale u Karla Gotta jsem si to nějak neuměl představit. Vždyť mě provázel dosud celým mým životem. Děkuji, Mistře,“ uvedl předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas.

Loučí se i velvyslanci

Smutek projevují i zahraniční velvyslanci žijící v Česku. „Sbohem, Karle Gotte,“ loučil se se zpěvákem britský velvyslanec v Česku Nick Archer. Na Twitteru uveřejnil snímek, na kterém je Gott zachycen s britským zpěvákem Johnem Lennonem a jeho ženou Yoko Ono. 

Americký velvyslanec Stephen King uvedl, že „jeho hudba bude žít navždy v srdcích všech, kdo ho milovali.“

Odešel Frank Sinatra Východu, vzpomínají zahraniční média na Gotta

„Odešel Karel Gott, ale jeho hlas i melodie budou znít v naších srdcích navždy,“ reagoval na zprávu o zpěvákově úmrtí německý velvyslanec v Česku Christoph Israng. Uvedla to ČTK.

Ruské velvyslanectví vyjádřilo hluboký zármutek nad Gottovou smrtí. „Jeho život a tvorba se staly příkladem oddanosti umění, slušnosti, odvahy umělce a člověka. Talent a profesionalita a rovněž osobní vlastnosti získaly Karlovi Gottovi slávu a lásku publika daleko za hranicemi České republiky. Jeho smrt je těžkou ztrátou pro miliony obdivovatelů ‚českého slavíka‘ v Rusku, v jejichž paměti a srdcích zůstane navždy,“ uvedla ambasáda pro ČTK. 

Francouzské velvyslanectví na facebookových stránkách poděkovalo za radost, kterou Karel Gott přinášel. 

Slavia uctí Gotta minutou ticha

Památku Karla Gotta uctí i fotbalový klub Slavia Praha. Před středečním zápasem Ligy mistrů proti Borussii Dortmund proběhne minuta ticha, která bude po rozcvičce obou týmů.

„Den si již nejde užít. Můžeme jen zkusit vyhrát na vaši počest. Čest vaší památce, mistře,“ uvedl předseda představenstva SK Slavia Praha Jaroslav Tvrdík. 

Smutek projevily i další fotbalové kluby. „Všichni v našem klubu jsme s lítostí přijali zprávu o odchodu Karla Gotta. Šlo o jednu z nejvýraznějších postav naší země, jejíž písně často zněly i naší kabinou,“ napsal fotbalový klub AC Sparta Praha. 

„Jeho píseň C’est la vie zní pravidelně z úst našich fanoušků a hráčů po zápasech. I proto nás zpráva o odchodu plzeňského rodáka Karla Gotta hluboce zasáhla,“ vyjádřila soustrast FC Viktoria Plzeň.

„První říjen 2019 si budu navždy pamatovat jako ‚sakra divnej den‘, napsala dvojnásobná olympijská vítězka, oštěpařka Bára Špotáková. „Po nezdařeném finále na MS jsem se dozvěděla, že zemřel mistr Karel Gott. Je mi moc smutno. Lidskosti je dnes málo a pro mě osobně odešla osobnost, která byla tak úžasně lidská.“

Vzpomínají Duka, Jágr i Mareš

„Myslím, že Mistr Gott si od nás zaslouží poděkování za celý svůj život. Poctivě se s námi snažil dělit o svůj talent, který mu Pán Bůh ve své dobrotě nadělil vskutku mimořádný. Svými písněmi nám dělal radost i v dobách neradostných, byť kvůli tomu mnohdy musel strpět totalitní manipulace. Věřím však, že vědomě nechtěl nikoho zarmoutit a pokud mohl pomoci, tak tak učinil,“ řekl prostřednictvím Facebooku kardinál Dominik Duka

„Před více jak dvou tisíci lety Bůh poslal Ježíše na svět, aby nám ukázal jak máme správně žít a před 80 lety nám Čechům poslal Karla Gotta, aby nám zpříjemnil život poslechem jeho písní. Děkujeme,“ reagoval hokejista Jaromír Jágr

23. června 2019 v 9:07, příspěvek archivován: 2. října 2019 v 11:31

„Nikdy nezapomeneme...,“ napsal na sociální síť Instagram moderátor Leoš Mareš.

Zesnulého Karla Gotta si v blízkých dnech připomene také Pražská konzervatoř, kde zpěvák v 60. letech studoval. Zástupkyně ředitele Jana Balašová Trčková ČTK řekla, že svého někdejšího studenta dnešním žákům škola dává a nadále bude dávat jako příklad naprosté umělecké profesionality.  

Zaslouží si Karel Gott státní pohřeb?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 9. října 2019. Anketa je uzavřena.

Ano 21410
Ne 3891
Autor:
  • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Protest se změnil v bitku se zraněnými, policie nasadila vodní děla a slzný plyn

Na demonstraci proti vládním opatřením se na pražském Staroměstském náměstí sešly více než dva tisíce lidí. Účastníci...

Roušky povinně ve městech i v autě s cizími, nařídil od středy Prymula

Vláda na pondělním jednání schválila povinné nošení roušek v autech. Vztahovat se nebude na řidiče, kteří pojedou sami...

Špička epidemie 11. listopadu, opatření zpřísníme, řekl Prymula poslancům

Vrchol druhé vlny epidemie koronaviru v Česku přijde okolo 11. listopadu, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Východem republiky jde velká voda, hasiči zachraňovali majetek i lidi

Sledujeme online Celodenní déšť rozvodnil řeky na východě a severu Česka. Na desítkách míst dosáhly nejvyššího, třetího stupně povodňové...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Ve středu přibylo 14 968 nakažených. Nárůst nových případů opět zrychlil

Sledujeme online Denní nárůst nových případů koronaviru v Česku opět zrychlil. Laboratoře jich ve středu odhalily 14 968, zhruba o 3...

Bolí mě hlava a mám tlak za očima, popisuje nakažený ministr Hamáček

Premium Ministr vnitra Jan Hamáček oznámil, že se nakazil covidem. Jednání vlády a krizového štábu se jeho šéf účastní z domova...

Za covidovými seniory do Hranic míří vojáci. Nakazil se i hejtman

Doposud největší nárůst počtu nakažených koronavirem zaznamenali na počátku tohoto týdne hygienici v Olomouckém kraji....

První stupeň se 2. listopadu do lavic nejspíše nevrátí, připustil Prymula

Ačkoliv dřív ministr zdravotnictví Roman Prymula sliboval, že se 2. listopadu žáci prvního stupně základních škol...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...