Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

  9:49aktualizováno  11:10
Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí otřáslo zemětřesení o síle přibližně 3,5. Podobně silné otřesy se v lokalitě vyskytují poměrně výjimečně jednou za několik desítek let. Vážné škody hlášeny zatím nejsou.

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku | foto: Geofyzikální ústav AV ČR

Zemětřesení bylo dost silné na to, aby řadu lidí vzbudilo. Záchvěvy cítili po celém Slezsku i v části severní Moravy od Opavy až po Karvinou. „Zachytili jsme zemětřesení o síle zhruba 3,5 magnituda, což je na tuhle oblast poměrně vzácné,“ sdělil iDNES.cz Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Podobně silné se podle jeho slov naposledy objevilo v oblasti Opavska v roce 1935. „Takhle silná přirozená zemětřesení, nikoli důlní, se v této lokalitě opakují jednou za několik desítek let,“ upřesnil.

Fotogalerie

Evropsko-středozemní seismologické centrum (EMSC) určilo sílu otřesu na 3,2 magnituda. „U slabších jevů není navázání na Richterovu stupnici jednoduché. Zaznamenaly ho všechny české stanice - i ta v Praze či v Kašperských horách,“ doplnil ředitel geofyzikálního ústavu Aleš Špičák.

Epicentrum zemětřesení se nejprve uvádělo v hloubce 5 kilometrů, později odborníci upřesnili údaj na asi 12 kilometrů. „Epicentrum je někde u Hlučína – na půli cesty mezi Opavou a Ostravou. V této oblasti jde skutečně o velmi zajímavý a vzácný jev,“ podotkl Zedník.

Lidem například začaly drnčet vestavěné skříně či sklenice v policích. „Něco podobného jsem zažil před léty na řeckém Zakyntosu,“ sdělil odborníkům svoji zkušenost obyvatel zasažené oblasti prostřednictvím takzvaného makroseismického dotazníku, s jejichž pomocí pak seismologové zemětřesení zkoumají.

Od ranního otřesu už dotazník vyplnilo několik desítek lidí. „Něco mě probudilo, výrazně se zachvěla postel z masivu, i skříň vydala jakýsi zvuk, bál jsem se, že někde ve vedlejším domě něco explodovalo,“ napsal další.

Podle jiného obyvatele Ostravska to byl velmi silný a krátký otřes, v posteli si na okamžik připadal jako v houpací síti. Další zase otřesy přirovnal k pocitu, jako když se sune velké množství sněhu ze střechy. „Citelně se zhoupla postel ve vodorovném směru, slyšel jsem šelest žaluzií v oknech, kočka byla neklidná,“ stojí v dalším postřehu. Jiný našel na zdi vlásečnicové trhliny.

Zatím bez větších škod

Ostravsko je jedna z oblastí v Česku, kde lidé zemětřesení občas pociťují. Podobné jevy se občas vyskytují také v západních Čechách.

Příčinou je určité napětí v zemské kůře vlivem dlouhotrvající intenzivní těžby černého uhlí. „Zemská kůra je tam porušená, mění se napěťové poměry. Tato kombinace nějaké zemětřesení spustí a někdy je i tak silné jako to dnešní,“ podotkl ředitel geofyzikálního ústavu.

Častější jsou však v tuzemsku důlní otřesy, které mají hloubku jen kolem jednoho kilometru a tím pádem se rychle utlumí a lidé je pocítí jen v malém okruhu kolem epicentra.

Při zemětřesení o síle 3,5 magnituda obvykle nedochází k žádným větším škodám. Následky otřesů hasiči likvidovat nemuseli. „Na tísňovou linku jsme do šesté hodiny ranní obdrželi zhruba dvě desítky telefonátů. Nikoho jsme nemuseli evakuovat ani likvidovat žádné škody. Pouze jednotka z Poruby na základě vůbec prvního oznámení o otřesech provedla monitoring,“ informoval mluvčí krajských hasičů Jakub Kozák.

„V tuto chvíli monitorujeme situaci se starosty ‚postižených‘ obcí, především se starosty ORP Kravaře. Zatím se neprojevily žádné následné škody,“ dodal Kozák.

„Bylo to cítit u nás v obci i celé oblasti. Já sám jsem otřesy nezaznamenal, ale občané mi o nich říkali. Naštěstí nevznikly žádné škody,“ doplnil například starosta Chuchelné na Opavsku Rudolf Sněhota.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Čeští politici mají chybné názory. Čína radí, co si máme myslet o Hongkongu

Prodemokratičtí demonstranti drží v rukou cedule s různými variantami nápisu...

V Hongkongu pokračují protivládní protesty. Demonstrující tento týden podpořili předseda ČMKOS Josef Středula a senátor...

Na západ a severozápad Čech se ženou prudké bouřky, varují meteorologové

Blesky nad Prahou (12. srpna 2019)

V nedělních pozdních večerních a nočních hodinách zasáhnou intenzivní bouřky západ a místy i severozápad Čech. Částečně...

Každý pátý mrtvý na silnici je chodec. Mapa míst, kde umírají nejčastěji

Ilustrační snímek

Nejnebezpečnější pro chodce jsou rovné silnice. Vloni na místech, která jsou na první pohled přehledná, zemřelo 79...

Advantage Consulting, s.r.o.
REFERENT NÁKUPU S NJ – PRAHA ZLIČÍN

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz