Sobota 18. ledna 2020, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. ledna 2020 Vladislav

Pole v Česku rychle mizí. Za deset let jich ubylo přes 70 tisíc hektarů

  12:37aktualizováno  12:37
Když přijíždíte autem k městu, nemůžete je přehlédnout. Plechové haly lemují české silnice na okrajích měst a každoročně jich přibývá. Protože se ekonomice daří, staví se, kde se dá, a průmyslu tak padá za oběť náš nejcennější přírodní zdroj – zemědělská půda.

V současnosti u brněnského letiště fungují dvě haly, ani jedna však není zkolaudovaná. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Například za poslední tři roky bylo jen na výstavbu skladovacích hal a výrobních závodů odepsáno 808 hektarů zemědělské půdy. To je plocha, na kterou by se vešlo Václavské náměstí zhruba sto osmdesátkrát.

Fotogalerie

„Jde o nevratný proces, v němž definitivně přicházíme o svrchní vrstvu půdy,“ vysvětluje Petr Sklenička, rektor České zemědělské univerzity. Právě tato vrstva je nesmírně cenná pro pěstování plodin a není vůbec jednoduché ji obnovit. Vzniká přirozenými přírodními procesy a na to je potřeba především čas – ve středoevropských podmínkách se jí deset centimetrů vytváří zhruba tisíc let.

O tom, jestli půda přestane být zemědělskou a bude možné na ní stavět, rozhodují především obce, které svou půdu firmám prodávají. Cena se liší i podle kvality půdy, přesto je podle odborníků stále velmi nízká. „Zábor zemědělské půdy je dnes jednoduchý, neustále stoupá poptávka po dalších plochách na výstavbu,“ uvádí ředitel kanceláře Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo.

A staví se nejen se souhlasem obcí, ale i načerno. Své o tom vědí například v Hradci Králové. Společnost CTP Invest tam u hlavního tahu na Ostravu od podzimu 2014 do března 2015 rozestavěla dvě skladovací haly. Bez povolení. Haly stále stojí. Po dlouhých jednáních se letos v dubnu po dohodě s městem otevřely dveře k jejich dodatečné legalizaci.

Potravinová soběstačnost

Rozloha orné půdy přitom v Česku skutečně strmě klesá. Za posledních deset let se jí celkem ztratilo 74 tisíc hektarů. Vyplývá to z dat Českého úřadu zeměměřického a katastrálního. Když se sečte rozloha dvou největších českých měst, tedy Prahy a Brna, a ještě se pár stovek hektarů přidá, odpovídá to zhruba rozloze polí, která za dekádu zmizela. Jen v roce 2018 to bylo 7 209 hektarů, nejvíce od roku 2014.

Také si myslíte, že přicházíme příliš rychle o ornou půdu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 13. prosince 2019. Anketa je uzavřena.

ANO 2844
NE 129

„Pokud bychom hodnotili výměru orné půdy z pohledu potřeby potravin v Česku, pak bychom mohli konstatovat, že je jí v tuto chvíli relativní dostatek. Někdo by mohl říct, že i nadbytek, pokud na poměrně značné výměře pěstujeme technické plodiny. To ovšem neznamená, že je možné ornou půdu nahrazovat výstavbou v neudržitelném tempu, jakého jsme poslední tři desetiletí svědky,“ varuje Sklenička. S postupujícími změnami klimatu totiž není vůbec jisté, že úrodnost polí bude v budoucnosti stejná, jako je dnes. I když je v současnosti často výhodnější zemědělské plodiny dovážet ze zahraničí, situace se může změnit, a jestliže nebudeme potravinově soběstační, může se to ukázat jako velký handicap.

Za větší sucha mohou i holá pole, ukazují termosnímky. Pomohlo by víc rostlin

Přestože část vzácné ornice z půdního fondu mizí definitivně, mohou být loňská čísla vyložena i mírně optimisticky. Zemědělské půdy bylo nevratným způsobem odepsáno 1595 hektarů, což je o 1175 hektarů méně než předloni. Znamená to, že ze zrušených polí se dělají častěji louky než v minulosti a na těch se už pak tolik nestaví.

Na nějaké závěry o změně trendu je ale zatím příliš brzy. „Jedním z faktorů, který to v roce 2018 mohl ovlivnit, je naše novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu z roku 2015, díky níž došlo ke zpřísnění ochrany zemědělské půdy a ke zpřísnění podmínek pro zábory té nejcennější půdy,“ vysvětlila za ministerstvo životního prostředí Dominika Pospíšilová.


  • Nejčtenější

Letadlo jsme si spletli s řízenou střelou, přiznaly Íránské revoluční gardy

Íránské revoluční gardy přijaly plnou zodpovědnost za sestřelení ukrajinského letadla se 176 lidmi na palubě. V...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Je to moje něžné děťátko, popsala matka monstrum, které znásilňovalo muže

Matka pachatele největšího počtu znásilnění v dějinách Británie uvedla, že neměla o jeho zločinech nejmenší ponětí....

VIDEO: Zásah, plameny a pád. Svědek natočil sestřelení letadla raketou

Americký deník The New York Times zveřejnil video, které ukazuje, jak íránská raketa nedaleko teheránského letiště...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soukup vytáhl Havla, „skoncoval” se Zemanem a chce být prezidentem

Prezident Miloš Zeman už nejspíš nebude mít každý týden pravidelný rozhovor s majitelem TV Barrandov a multimoderátorem...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky
Premium

Město zahlcené sociálně slabými. Lidé se zde bojí dát děti do školy

Do základní školy v Rotavě v Krušných horách loni do první třídy nastoupily jen děti z romských či sociálně slabých...

Dirigent za 60 tisíc, sběrač zraněných za 38. Armáda shání nové specialisty

Česká armáda se snaží doplnit své stavy. Hledá dva tisíce nováčků do volných pozic, dalších šest stovek zájemců by...

Odbory jdou proti zaměstnancům, myslí si hoteliéři o stravenkovém paušálu

Šéf odborové centrály Josef Středula a předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek přišli premiéra Babiše v...

Kampaně prezidentských kandidátů jdou pod rentgen. Zemana potrestat nelze

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí prošetřuje kampaně kandidátu z prezidentských voleb z roku...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.

Najdete na iDNES.cz