Jedna z protestních akcí se konala u středočeské Jesenice, kudy projelo asi 30 troubících traktorů. Zemědělci zapálili na protest proti změně dotací kupu slámy a vyzvali vládu k jednání.
Až několik stovek strojů se do protestu zapojilo v Plzeňském kraji. Jen na Rokycansku a jižním Plzeňsku to bylo přes 60 strojů.
V poledne vyjeli také na Žďársku. Na traktorech byly transparenty s nápisy „Vládo jednej s námi“, „Nejsme Babiš, nejsme Agrofert“ nebo „Chceme rovné podmínky bez redistribuce.“ Výjezd kvůli sněžení zkrátili.
V Pardubickém kraji nespokojení zemědělci vyslali v poledne do terénu 70 až 80 kusů techniky. „Ve většině případů jde o traktory s vlečkou. Naším cílem není našim spoluobčanům a řidičům komplikovat život, ale my už opravdu nevíme, jakým způsobem upozornit vládu, že upravený Strategický plán českého zemědělství je zaměřen proti většině zemědělců a že ve finále to bude i proti většině spotřebitelů,“ řekl viceprezident Agrární komory ČR Leoš Říha.
Ve Zlínském kraji se do demonstrací zapojilo zhruba 90 traktorů. Nejvíce jich po poledni vyjelo na Kroměřížsku.
V Olomoucké kraji vyjely na protest téměř tři desítky traktorů zemědělských podniků na Šumpersku. Aby neblokovali dopravu jízdou v koloně tak zemědělci své stroje se seřadili na parkovišti u šumperského hřbitova.
„S vládou je těžké vyjednat kompromis“
„Rok a půl se s minulou vládou projednával Strategický plán českého zemědělství a během 14 dnů se těžko vydobytý kompromis zruší bez dalšího projednání s nevládními zemědělskými organizacemi. Všichni jsme se už museli smířit s tím, že naše příjmy poklesnou díky zavedení Green Dealu do praxe,“ řekl místopředseda Zemědělského svazu Jaroslav Vaňous.
Na změně dotačních pravidel pro roky 2023 až 2027 se minulý týden shodli zástupci vládní koalice. Ministerstvo zemědělství původně počítalo s určením maximální výše dotace velkým zemědělským podnikům. Nakonec od toho ustoupilo, zvýšilo ale podíl peněz určených pro menší zemědělce. Rovněž omezilo maximální výši investičních dotací ze 150 na 30 milionů korun.
Varujeme před potravinovou chudobou, budeme demonstrovat, oznámili zemědělci |
Většina zemědělské produkce se podle viceprezidenta Agrární komory ČR Leoše Říhy v Česku realizuje na farmách střední velikosti, kde je soustředěna většina živočišné výroby včetně produkce mléka. Agrární komora a Zemědělský svaz zastupuje více než 80 procent zemědělců, přičemž zemědělci svazu v Česku obhospodařují asi 1,11 miliony hektarů zemědělské půdy.
Asociace soukromého zemědělství, která s nově upraveným plánem souhlasí a o protestech zemědělců mluvila jako o „nátlaku agrobaronů“, se pohybuje zhruba na třetině zemědělské produkce.
Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly je úprava systému kompromisem respektujícím reálnou situaci v českém zemědělství.
Říha: Máslo bude za 90 korun, a to ještě v akci
„Chápeme, že v Evropě je stále ještě potravin přebytek a musíme snížit dopady našeho hospodaření na krajinu. Tato vláda však zapomněla, a pan ministr Jurečka u toho byl, že v roce 2016 schválila Strategii českého zemědělství do roku 2030. Vláda slibovala podporu středním podnikům, které zajišťují produkci 80 procent potravin, to nově padá,“ dodal Vaňous.
Vaňous je zároveň předsedou Zemědělského družstva ve Sloupnici na Orlickoústecku, které se s 370 členy zaměřuje na živočišnou výrobu. Má vlastní řeznictví i mlékárnu s 13 prodejnami a hospodaří na asi třech tisíc hektarech zemědělské půdy.
Investice do živočišné výroby, i když byly v souladu se strategií českého zemědělství s investiční podporou Evropské unie, budou podle Vaňouse zmařené, protože je nebudou schopni vzhledem k poklesu výroby, která vyplývá z Green Dealu, schopni uživit.
„Říkejme si věci na rovinu. To jak emisní povolenky zdražují energie, tak plánované snahy protlačované do strategického plánu budou znamenat zdražení potravin. Situace je vážnější než se zdá. Cena například másla za 90 korun bude možná v akci. A hlavně to už nebude české máslo. Jsme ochotní jednání a kompromisu, ale věci zkrátka mají své meze. Trpělivost mlčící zemědělské většiny přetekla,“ řekl viceprezident Agrární komory ČR Leoš Říha.