Zemanův útok šokoval odbornou veřejnost

aktualizováno 
Ohrožení svobody slova a další rána pro politickou kulturu země takové reakce vyvolal postoj premiéra Miloše Zemana k operaci Olovo, která měla znemožnit místopředsedkyni sněmovny Petru Buzkovou. Předseda vlády v sobotu uvedl, že z autorství diskreditační kampaně podezřívá redakci Mladé fronty DNES. Ta celou záležitost předala právníkům.Komentář šéfredaktora MF DNES Petra Šabaty si můžete přečíst zde.
"Způsob, jakým vrcholí případ Olovo, je velice nebezpečný ve vztahu k demokracii, ve vztahu k lidským právům i svobodě slova. Ve srovnání s tímto případem jsou všechna obvinění, kterým média čelila v minulosti, úplně nicotná," prohlásila předsedkyně Syndikátu novinářů Irena Válová.

Trestním oznámením, jež Úřad vlády podal na neznámého pachatele a redaktory MF DNES Sabinu Slonkovou a Jiřího Kubíka, kteří o dokumentu Olovo v květnu poprvé napsali, se bude zabývat Výbor na ochranu svobody slova a projevu. "Podobný útok na svobodu slova je ve vyspělém světě absolutně nemyslitelný. To, jaký způsob premiér zvolil, je naprosto absurdní. Zaráží mě, že vyšetřovatel takovou konstrukci přijme a seriózně se jí zabývá," uvedla předsedkyně etické komise syndikátu Barbora Osvaldová.

S nelibostí a znepokojením přijali Zemanova slova i opoziční politici. "Považuji to za nehoráznost. Myslím, že to, jak sociální demokracie tento problém řeší, jen pramálo přispívá k politické kultuře," míní předseda KDU-ČSL Jan Kasal.

Senátora Jana Rumla (US), jehož předseda ČSSD označil za původce takzvané bamberské aféry, Zemanovo jednání nepřekvapilo. "Dodneška ze svého obvinění neslevil a říká, ať mu přinesu důkazy, že jsem to neudělal. Je to klasická odpověď člověka, který má svůj cíl, pro který je ochoten použít jakýchkoli prostředků. On si myslí, že ten jeho cíl, který má jako předseda vlády, ho opravňuje k tomu, aby vědomě lhal, vymýšlel si a říkal, že černé je bílé, a vinu svaloval na někoho jiného."

Navzdory jasné výpovědi Zemanova poradce Zdeňka Šarapatky do policejního protokolu, že autorem diskreditačního textu proti Petře Buzkové je další z poradců Vratislav Šíma, začal premiér koncem minulého týdne rozvíjet teorii o vnějším nepříteli, který využil "bílé koně" uvnitř sociální demokracie.

"Představte si, že jste odpůrcem určité politické strany. Je možné předpokládat, že budete nějakou stranu demonstrovat jako nevěrohodnou tím, že se uvnitř ní lidé perou a vytahují na sebe různé špinavosti. Získáte dva bílé koně, případně jednoho, případně tři. Došli jsme k závěru, že zde existuje vnější pokus s využitím některých členů ČSSD diskreditovat strany tři měsíce před volbami. Podle naší hypotézy tato konkrétní instituce organizovala a financovala nejen operaci Olovo, ale i akci Bamberg," oznámil v pátek Miloš Zeman bez předložení jediného důkazu.

Den nato své obvinění rozšířil: za možného pachatele diskreditační kampaně veřejně označil Mladou frontu DNES, která o dokumentu operace Olovo poprvé psala letos v květnu.

Ačkoliv je zřejmé, že desetistránkový text vznikl ve sboru premiérových poradců, ani Zeman, ani šéfporadce Miroslav Šlouf se za pamflet místopředsedkyni sněmovny Petře Buzkové dosud neomluvili.

Naopak - Zeman v pátek prohlásil, že dokument byl tak hloupý, že mohl Buzkové spíš prospět.

Jediné opatření, které Zeman zvolil, je to, že se rozhodl propustit z Úřadu vlády jak Šímu, tak Šarapatku. Toho totiž Zeman na základě "neoficiální informace" před týdnem označil rovněž za potenciálního autora Olova.

Další vývoj případu závisí v současné době na policii, která se jím zabývá už tři měsíce, od doby, kdy Petra Buzková podala trestní oznámení na neznámého pachatele za šíření pomluv.

Policie by měla v dohledné době obdržet výsledky expertní analýzy počítačů zabavených ve sboru poradců: nelze vyloučit, že na některém z nich bude důkaz o uložení, případně následném smazání dokumentu operace Olovo.
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

ČSSD podpoří rozpočet, slíbila Maláčová. Dostane o 5,9 miliardy více

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Sociální demokracie podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové podpoří ve vládě státní rozpočet pro příští...

Vyšetřování „brněnské Blanky“ podle obvinění sabotoval přímo detektiv

Slavnostní otevření Královopolského tunelu v Brně (31. srpna 2012)

Policisté, kteří v Brně rozplétají masivní úniky ze spisů, stíhaný „gang“ viní z torpédování hned několika...

Hamáčka podpořili poslanci, ČSSD nebude blokovat jednání o žalobě na Zemana

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání ČSSD o setrvání ve vládě. (15.07.2019)

Poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil podporu šéfovi strany Janu Hamáčkovi. „Po jednání mám jistotu, že je nás...

Najdete na iDNES.cz