Zemanův plukovník Zbytek: Že jsem byl ruský špion? To je nesmysl

  8:59aktualizováno  8:59
Komunistický vojenský plukovník Zdeněk Zbytek objasnil MF DNES část svých aktivit v zemích Sovětského svazu, kvůli kterým jej monitorovala tajná služba BIS. Popřel, že by pracoval jako ruský špion. Jako manažer Strany práv občanů chce dostat expremiéra Miloše Zemana do parlamentu.

Zdeněk Zbytek na archivním snímku z roku 1993. | foto: Vladimír ČerníkČTK

Zbytek, který proslul "bojovým" projevem z prosince 1989, se s novináři baví jen zřídka.

Včera v rozhovoru pro MF DNES objasnil alespoň část svých aktivit v zemích bývalého Sovětského svazu, kvůli kterým ho v minulosti monitorovala tajná služba BIS. Zbytek s východními zeměmi udržuje velmi úzké kontakty, v Praze má dokonce kancelář v budově patřící Rusku.

"Předpokládám, že kdybych byl nějaký špion, tak už mě dávno předvolali k vysvětlení nebo zahájili trestní stíhání pro špionáž. Mé údajné špionství je lež," řekl Zbytek.

"Moje obchodní aktivity se zeměmi bývalého Sovětského svazu nejsou bezpečnostním rizikem. Pomáhám stavět elektrárny, vyvážím trolejbusy, autobusy, náhradní díly na lokomotivy. Vyvezl jsem toho za několik miliard a platím našemu státu velké daně," říká Zbytek.

Manažer Zemanovy strany se redakci ozval, protože se cítí uražen slovy disidenta a porevolučního ministra obrany Luboše Dobrovského, který o něm v úterním vydání prohlásil, že v prosinci 1989 "nabídl na sjezdu rolníků svou tankovou divizi na ochranu socialismu".

Oddaný socialismu

"To není pravda," říká Zbytek a hrozí Dobrovskému žalobou.

Archivní videonahrávka ze sjezdu mluví poměrně jasně. "Jako představitel bojových divizí a pluků zdravím jednání vašeho sjezdu. (...) Žádáme vládu Československé socialistické republiky, aby prosadila v naší společnosti přísné respektování platné ústavy, zákonů a norem všemi občany bez rozdílu a aby vzala k odpovědnosti ty, kteří veřejně hanobili hlavu státu a vrchního velitele ozbrojených sil Československé socialistické republiky," řečnil Zbytek.

Nezapomněl zdůraznit, že jeho tanková divize nese "čestné jméno prvního dělnického prezidenta Klementa Gottwalda". Týden předtím hovořil tehdejší ministr obrany Milan Václavík o nutnosti rozprášit protikomunistické demonstrace silou.

"Události se ale vyvíjely rychle a v době, kdy Zbytek hovořil, už vojenský zásah nepřipadal v úvahu. Z jeho projevu jasně plyne oddanost socialismu," říká šéf Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma.

"Když jsem viděl, jak komunisté jednomyslně zvolili Václava Havla prezidentem, odplivl jsem si a šel od nich pryč," vypráví dnes Zbytek.

Bývalý komunistický velitel se po roce 1989 dokázal velmi rychle zorientovat. Ve velkém rozjel obchody s Ruskem a dnes je z něj milionář. Zemanovu Stranu práv občanů vede společně s dalšími dvěma muži s těsnými kontakty na Rusko.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil unikátní show. V ní se předvedl akrobatický...

Komunisté mladou Bedřišku věznili, lidé však platili mincí s její podobiznou

Spis Bedřišky Synkové, dívky z československé koruny. O tom, že je na minci...

Komunistický režim poslal Bedřišku Synkovou roku 1954 za mříže na několik let. Přesto Češi druhého září 1957 začínají...

Motorkářka v serpentinách narazila do stromu, na místě podlehla zraněním

Ilustrační snímek

Mladá motocyklistka zahynula v sobotu odpoledne na Děčínsku. Pravděpodobně nezvládla průjezd serpentinami a narazila do...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz