Sobotka: Dohodly se oheň a voda. Zemanovo veto služební zákon neohrozí

  10:35aktualizováno  11:52
Strany začaly naplňovat dohodu, která umožní, aby služební zákon začal platit od ledna příštího roku. Vládní strany si potvrdily dohodu s ODS a TOP 09, že zákon vrátí kvůli úpravám do výborů. Definitivně ho pak sněmovna podle premiéra Bohuslava Sobotky schválí 10. září. Neobává se ani případného veta prezidenta Miloše Zemana. Cílem normy bylo odpolitizování státní správy, to však zcela nenastane.

Premiér Bohuslav Sobotka | foto:  Petr Topič, MAFRA

Senát by zákon mohl schválit na přelomu září a října, odhadl premiér. I kdyby ho prezident vetoval, bude podle Sobotky dost času, aby sněmovna potvrdila své původní hlasování a i přes případný prezidentův nesouhlas zákon schválila. S Milošem Zemanem bude předseda vlády jednat příští týden.

„Nežijeme v ideálním světě a je třeba, aby podobné zákony procházely s větší podporou než vlády. Dohodly se oheň a voda, ale nevzniká žádná Národní fronta,“ řekl Sobotka. Věří, že je velká šance, aby pro zákon hlasovalo asi 150 poslanců sněmovny, což zákonu dá stabilitu i pro další volební období. Zdůraznil, že zákon o státní službě je nejdůležitější norma pro státní správu, která se přímo dotkne 65 tisíc lidí a navíc České republice pomůže při čerpání peněz z Evropské unie.

„Je dobře, že jsme se domluvili, než abychom se hádali,“ uvedl místopředseda sněmovny Jan Bartošek z KDU-ČSL. Podobně by to podle něj mělo fungovat i v případě některých dalších zákonů. „Považujeme za úspěch, že po dvanácti letech debat se nám devět měsíců po volbách podařilo dojít k dohodě,“ řekl šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Dohodu potvrdily i opoziční strany ODS a TOP 09. „Kompromis nemá být cílem politiky, ale pokud je kompromis výsledkem korektní politiky, je to v pořádku. Preferovali jsme dohodu napříč politickým spektrem a k té jsme blízko,“ řekl ve sněmovně šéf opoziční ODS Petr Fiala. I šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek potvrdil, že pozměňovací návrh, který připravilo ministerstvo vnitra na základě jednání stran ve sněmovně, obsahuje dohodu, kterou učinila vláda s ODS a TOP 09.

TOP 09 ještě zkusí prosadit rotaci úředníků

Obě opoziční pravicové strany předloží ještě vlastní návrhy dalších změn, ale to podle Fialy i Kalouska nebrání tomu, aby byl služební zákon přijat. „TOP 09 přišla na jednání s koalicí ke služebnímu zákonu s návrhem na rotaci úředníků, která je obvyklá v Evropské komisi. Sejdu se s legislativou ministerstva vnitra k přípravě pozměňovacího návrhu, respektive kterých úředníků by se návrh týkal,“ sdělil iDNES.cz poslanec za TOP 09 Martin Plíšek, který se účastnil jednání o služebním zákonu. Strana to vnímá jako protikorupční opatření.

Proti je šéf poslanců ANO Faltýnek. Podle něj těžko půjde vychovávat odborníky na určitou oblast a zároveň je přesouvat mezi resorty. Také lidovec Bartošek považuje rotaci úředníků za poměrně složitou. "Jestliže vycházíme z toho, že úředníci jsou odborníci, tak je obtížné z dopravy například někoho rotovat na ministerstvo zdravotnictví," řekl novinářům. U odborníků na veřejné zakázky si ale takovou možnost představit dokáže.

Proti dohodě pěti stran vystoupil předseda opozičního Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura. „K odpolitizování státní správy nedojde,“ řekl. ČSSD, ANO, KDU-ČSL, ODS a TOP 09 podle něj našly průsečík společných zájmů, aby státní správu dále řídili politici. „Političtí trafikanti dostali zelenou,“ prohlásil Okamura.

Ani jeho slova však nezabránila tomu, aby 151 poslanců ze 154 přítomných rozhodlo, že návrh se vrátí k posouzení ústavně-právnímu výboru a výboru pro veřejnou správu. Za půl hodiny jednání skončilo. Sněmovna se k zákonu vrátí 2. září, kdy proběhne druhé čtení a 10. září o zákonu proběhne konečné hlasování.

K dohodě mezi vládou a částí opozice pomohlo, že vláda vyhověla požadavku TOP 09 a ODS a ustoupila od zřízení generálního ředitelství státní služby, jež mělo být podle vlády nadřazené všem úředníkům. Místo toho bude mít vůči státní správě důležité pravomoci náměstek ministra vnitra. To ovšem také znamená, že plné odpolitizování vlivu na státní správu, jak o tom dříve politici mluvili, nenastane.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

Známí senátoři nepodali majetková přiznání, hrozí jim pokuta až 50 tisíc

Ilustrační snímek

Některým senátorům hrozí pokuta, protože včas nedodali majetkové přiznání, což jsou ke konci června povinni všichni...

Najdete na iDNES.cz