Za špatnou adresu mohla čárka nad i, vnitro našlo jiného Zemana

  16:42aktualizováno  16:42
"Zatajenou" adresu trvalého bydliště jednoho z prezidentských kandidátů, Miloše Zemana, způsobilo "špatné" i v názvu ulice jeho skutečného bydliště na kandidátní listině. Kvůli tomu totiž ministerstvo vnitra v databázi obyvatel našlo jiného Miloše Zemana a chyba byla na světě.

Miloš Zeman | foto:  Petr Topič, MAFRA

Podle člena Zemanova volebního výboru Vratislava Mynáře v žádném případě nešlo o zatajování informací. "Miloš Zeman, kandidát na prezidenta, má trvalé bydliště v ulici Brdičkova 1917/9, Praha 5. Na kandidátní listině však byl uveden název ulice s dlouhým písmenem “i”, tedy Brdíčkova," vyjádřil se Mynář ve středu. Upozornil na to Aktuálně.cz.

V dopise, který ovšem vnitro Zemanovi a jeho volebnímu štábu adresovalo, je uvedena zcela jiná adresa. "Kontrolou údajů v informačním systému evidence obyvatel bylo zjištěno, že Ing. Miloš Zeman má trvalý pobyt na adrese: Na Farkáně III. 5, Praha 5," napsal v dopise ředitel odboru všeobecné správy Václav Henych.

Podle Mynáře ovšem pochybil úřad Jana Kubiceho, když v systému našel jiného Miloše Zemana. Ten sice rovněž bydlí na Praze 5, jen pár kilometrů od Brdičkovy ulice, s kandidátem na prezidenta ovšem nemá nic společného.

Jak uvedl Mynář, od minulého čtvrtka už by veškeré nesrovnalosti, jak ze strany Zemanova týmu, tak ministerstva, měly být uvedeny na pravou míru. Resort to ovšem komentovat nechce. 

"Vzhledem k tomu, že proces kontroly není ještě ukončen, nemůžeme se bohužel k jeho průběhu v tuto chvíli vyjadřovat. Veškeré informace týkající se kandidátních listin zveřejníme v pátek 23. listopadu, kdy je termín pro rozhodnutí o registraci či odmítnutí kandidátní listiny," odpověděl na dotaz iDNES.cz mluvčí vnitra Vladimír Řepka.

Nesprávně uvedená jména nebo chybějící potvrzení

Kromě údajně špatné adresy ještě ministerští úředníci Zemanovi vytknuli, že chybí potvrzení od banky o převedení peněz na volební účet. Podobná věc chyběla i uchazečce o Hrad Janě Bobošíkové. Ta ke kandidátní listině nepřiložila ani doklad o zřízení volebního účtu.

Bez ztráty květinky ovšem z kontroly nevyšel ani jeden z favoritů Jan Fischer. V přihlášce totiž byla nesprávně uvedena jména dvou členů jeho volebního týmu. "Dadja Altenburg Pešta-Kohl je vedena v evidenci obyvatel pod jménem Drahoslava Pešta Kohl, Věra Lančová pod jménem Věra Brzybohatá-Lančová," stojí v dopise.

Všechny formální nedostatky měly jednotlivé volební týmy odstranit do 50 dní před prezidentskými volbami s tím, že je ministerstvo musí obdržet do čtvrtka 22. listopadu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Najdete na iDNES.cz