Zemanovci zkusí získat i Rusnoka. Nevím, co by mě přesvědčilo, opáčil

  16:38aktualizováno  18:07
Na kandidátku pro volby se Strana práv občanů Zemanovci pokusí získat premiéra Jiřího Rusnoka i další ministry, rozhodla politická rada SPOZ. "Pro mě osobně je pan premiér Rusnok výjimečná osobnost a udělám vše pro to, abych s ním na toto téma ještě mohl hovořit," řekl kancléř a předseda zlínské SPOZ Vratislav Mynář. Lídrem pro volby má být Martin Pecina.

Premiéra Jiřího Rusnoka, jehož vláda nezískala důvěru, zkusí ještě SPOZ přemluvit, aby za ni kandidoval v předčasných volbách. | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Zatím mě nikdo nepřemlouval a jak jsem již opakovaně řekl, svou budoucnost nespojuji s kariérou v politice. Nevím, co by mě mohlo přesvědčit, abych svůj postoj přehodnotil," reagoval pro iDNES.cz Rusnok.

I dosud se k této možnosti stavěl zdrženlivě. Počítá totiž stále s dřívější Zemanovou nabídkou, že s Rusnokem počítá do bankovní rady České národní banky. Zemanovci by rádi získali nejen Rusnoka. iDNES.cz jako první s odvoláním na předsedu Zemanovců Zdeňka Štengla napsal, že SPOZ bude chtít na svou kandidátku získat co nejvíce členů Rusnokovy vlády. (více zde)

Na volby dají 20 milionů, lídrem může být Pecina

To ve čtvrtek potvrdilo i vedení Zemanovců. "Dáme nabídku všem, s výjimkou těch, kteří budou kandidovat za jinou stranu, nebo kandidaturu odmítli," řekl Štengl. Místopředseda SPOZ Vladimír Kruliš řekl, že na volební kampaň dá strana 20 milionů korun. Podíl prezidenta Miloše Zemana na kampani definoval tak, že strana smí používat jeho jméno v názvu a že je autorem programu.

Kdyby SPOZ Rusnoka přece jen přemluvila, mohl by Zemanovcům pomoci i tak, že by v případě zvolení strany do Sněmovny přepustil místo náhradníkovi nebo si mandát poslance podržel jen do doby, než by ho Zeman jmenoval členem bankovní rady ČNB.

Možnost kandidatury za Zemanovce už vyloučila ministryně spravedlnosti Marie Benešová, která má nabídku od ČSSD, kde má jen přerušené členství. SPOZ má zájem například o ministra vnitra Martina Pecinu jako možného lídra v Moravskoslezském kraji. Právě o Pecinovi nejvíce Zemanovci ve čtvrtek na jednání politické rady mluvili. A mohl by být i hlavním volebním lídrem.

I Mynář by bral všechny členy vlády. S výjimkou Balvína

Mynář ve čtvrtek řekl, že by bral téměř všechny ministry Rusnokovy vlády kromě ministra kultury Jiřího Balvína, který má za sebou manažerské pochybení, když odvolal nového ředitele Národního divadla Jana Buriana týž den, kdy Burian nastoupil. Své rozhodnutí Balvín po tvrdé odezvě umělců i členů vedení divadla, kteří podali výpovědi, o den později odvolal.

Za SPOZ by mohl kandidovat i sám Mynář. Už v minulých dnech iDNES.cz řekl, že záleží na tom, zda předčasné volby opravdu budou. Až pak se poradí s prezidentem Zemanem, zda mu to dovolí. Rozhodnutí prezidenta, zda si bude chtít Mynáře za každou cenu jako kancléře nechat, hodlá předseda zlínské krajské SPOZ a bývalý šéf strany respektovat. Místopředseda Martin Nejedlý řekl iDNES.cz, že on ve volbách kandidovat nebude.

Mynář řekl, že by se mohl podílet i na zprostředkování finančních darů pro SPOZ. "Nikdy nebudu jezdit jak kolotočář a shánět peníze. Ale chodí za mnou přátelé, kteří už nám pomáhali dříve, a pokud přijdou další, nemohu je odmítnout. Z pozice kancléře žádné peníze shánět nebudu, ale pokud taková nabídka přijde, zprostředkuju jí," prohlásil Mynář.

U Zemanovců se objevila Peake. Jenom náhoda, říká

Právě v době, kdy SPOZ jedná o volebních lídrech, přišla do domu, kde má strana sídlo, bývalá šéfka strany LIDEM Karolína Peake. Zamířila i se svým asistentem Pavlem Kotrbou na terasu restaurace, která je jen o patro níže pod současným sídlem SPOZ. Otázka, zda má její příchod nějakou souvislost s tím, že Zemanovci sestavují kandidátky, ji rozesmála.

"Je to náhoda. Jdu z Petřína. Ale klidně tam tu spekulaci dejte," pravila Peake, která jako poslankyně nehlasovala proti Rusnokově vládě, nezúčastnila se hlasování a přispěla tak s spolu se dvěma poslanci ODS k rozpadu bývalé "stojedničkové" koalice. (více o hlasování o důvěře vládě) O den později Peake odstoupila z funkce předsedkyně LIDEM.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Dress code ve vedru tolik neplatí, šortky už mohou obléknout i v bankách

ilustrační snímek

Hlavně pohodlí. Už ani velké firmy nebo banky v Česku nelpí ve vedru na kravatě, povoleny jsou leckde i šortky. Ženy...

Na příjezdu do Pardubického kraje vítají řidiče hrboly a propadlé krajnice

Velký rozdíl v kvalitě silnic je patrný na silnici II/298 mezi Býští a...

Že právě přijeli do Pardubického kraje, poznají řidič na silnicích II. třídy okamžitě. Za cedulí na ně čeká v drtivé...

Šmarda vycouval. Požádal Hamáčka, aby stáhl jeho nominaci na ministra kultury

Michal Šmarda, kandidát ČSSD na ministra kultury. ČSSD v pondělí 15. července...

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda se vzdal kandidatury na ministra kultury. Vysvětluje to tím, že není možné být členem...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ NÁSTROJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 20 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz