Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pražští Zemanovci zvolili Šloufa za svého lídra, pak zrušili tiskovku

  7:27aktualizováno  12:21
Mimořádná krajská konference Strany práv občanů - Zemanovců Praha zvolila do čela kandidátky pro předčasné sněmovní volby lobbistu Miroslava Šloufa. Někdejší šéf poradců Miloše Zemana měl podíl na Zemanově úspěchu v prezidentských volbách. Strana bez udání důvodu přesunula podvečerní plánovanou tiskovou konferenci na pátek.

Pražská SPOZ zvolila lobbistu Miroslava Šloufa do čela své kandidátky pro sněmovní volby. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Pražská SPOZ informovala o podobě své kandidátky v čele se Šloufem na svém webu. "Nemůžu potvrdit informaci, zda bude pan Šlouf lídrem v Praze. Zatím o tom nevím. Pokud jej ale krajský výbor v Praze navrhl, tak stejně dnes bude předsednictvo strany schvalovat všechny kandidátky. Není to finální rozhodnutí, může se to změnit," řekl ve čtvrtek ráno iDNES.cz mluvčí a místopředseda strany Vladimír Kruliš.

Sám Šlouf nicméně svou nominaci serveru Lidovky.cz potvrdil. "Vedení strany se stále nemohlo rozhodnout, kdo by měl kandidátku vést, byly tam návrhy hodně vzdálené realitě. Až se delegáti naštvali a málem jsem byl inzultován, abych konečně nominaci přijal," řekl serveru bývalý Zemanův poradce.

Miroslav Šlouf

se narodil 19. září 1948. Vystudoval VŠE v Praze. Od roku 1974 byl politicky činný, zastával vysoké funkce ve SSM či v národních výborech, byl členem KSČ a poslancem České národní rady, uvádí server NašiPolitici.cz. Po roce 1989 soukromě podnikal.

V letech 1994 až 2009 byl členem ČSSD. V roce 2008 mu ale hrozil z ČSSD vyhazov. V tehdejší prezidentské volbě totiž otevřeně podporoval znovuzvolení Václava Klause, i když socialisté podporovali Jana Švejnara. ČSSD se nakonec usnesla, že jeho počínání nebylo v rozporu se stanovami a stranu opouštět nemusí. Dáme mu šanci na nápravu, naznačil tehdy předseda Jiří Paroubek (více zde).

Šlouf působil jako poradce a šéf poradců předsedy Sněmovny a později předsedy vlády Miloše Zemana.

V roce 2000 bojoval o senátorské křeslo. Na Chrudimsku se mu podařilo získat jen nad deset procent hlasů a skončil až jako čtvrtý. Poté se stáhl zpět do politického pozadí.

V roce 2009 byl u zrodu strany Strany práv občanů - Zemanovci (SPOZ).  Do letošního února byl předsedou krajského výboru v Praze.  

Strana mu po lednové prezidentské volbě mimo jiné poděkovala, že de facto vrátil Miloše Zemana na politickou scénu. Šlouf byl totiž spojován s jeho prezidentskou kampaní. Ten se od svého někdejšího poradce během kampaně opakovaně distancoval, ale po vítězství ve volbách byl Šlouf jedním z prvních gratulantů. V rozhovoru pak Šlouf uvedl, že Zemanovi v kampani radil jen s dílčími věcmi (více zde).

Během kampaně však Zemanovi i "zavařil". V živé debatě, kterou v lednu pořádaly MF DNES a iDNES.cz, si totiž poprvé Zeman poslechl záznam hovoru z roku 2000 mezi Šloufem a kmotrem podsvětí Františkem Mrázkem. Šlouf v něm Mrázkovi slibuje pomoc při jeho obchodech (více zde).

Šlouf založil Občanské sdružení "Přátelé Miloše Zemana". Je rozvedený, má dvě děti.

Pražany chce oslovit především důrazem na komunální témata a kontaktní kampaní. Nepočítá, že by jej v kampani podpořil Zeman. "V parlamentních volbách může být podpora prezidenta spíše na závadu," poznamenal Šlouf.

Server Česká pozice přináší informaci, že Šlouf se svou nominací mstí prezidentovi Zemanovi. Lobbista se po lednových prezidentských volbách dostal do nepřízně a právě volební nominací chce ukázat, jakou má politickou sílu, píše server. Podle něj strůjcem "převratu" byl vedle Miroslava Šloufa i jeho syn Ondřej a cílem bylo ovládnout organizaci, a pak k obrazu svému postavit kandidátní listinu. Domněnky potvrzuje i náhle odvolaný šéf pražské SPOZ Ondřej Kropáček, který serveru řekl, že za převratem jsou lidé okolo Miroslava Šloufa.

Server Týden.cz pak píše, že Šlouf lídrem pražské kandidátky nebude. "Považujeme to za legraci," řekl serveru zdroj blízký vedení strany a dodal, že zpráva měla jen zviditelnit kandidátku. Pravého lídra pražské kandidátky prý strana představí později. Má to být nějaká významná, zřejmě nestranická osobnost.

O konečné podobě kandidátek bude rozhodovat předsednictvo strany, které by se mělo sejít ve čtvrtek večer. V médiích se již objevily hlasy z vedení SPOZ, že se pokusí rozhodnutí pražské buňky změnit. "Sám jsem na ně zvědavý," řekl k tomu Šlouf. "Šel jsem do toho, že jsem chtěl straně pomoct," dodal.

Toho, že by svou kandidaturou snížil SPOZ preference, se neobává. "Nezaznamenal jsem, že by se na mě mračili," řekl s tím, že se s voliči stýká denně například v MHD.

Zemanovci zrušili tiskovku

Strana práv občanů měla představit podobu kandidátek ve čtvrtek v 19 hodin. Před polednem však plánovanou tiskovou konferenci odvolala a přesunula na páteční poledne. Důvod zrušení setkání s novináři odmítl Kruliš jakkoli komentovat. Jednání předsednictva strany podle něj zatím přesunuto nebylo.

Předseda krajského výboru SPOZ v Praze a vysokoškolský pedagog na VŠE Luboš Smrčka nechtěl dění na konferenci a podobu kandidátky komentoval.

"Vyhodnocuji si, co to všechno znamená. A abych řekl pravdu, nemám z toho příliš dobrý pocit a nevidím do budoucna příliš mnoho cest, které by mohly vést k tomu, co bychom si představovali jako organizace tady v Praze," řekl iDNES.cz bez dalšího upřesnění a položil telefon. Smrčka byl zvolený předsedou krajského výboru právě na středeční mimořádné konferenci.

Dvojka na kandidátce Vladimír Hönig, který ji vedl ve sněmovních volbách v roce 2010, lobbistu hájí. "Nikdo neudělal pro SPOZ více než Miroslav Šlouf. Jeho pověst je jen mediální bublina, on takový není," řekl MF DNES Hönig.

Šlouf byl podle něj navržen lídrem kandidátky. "Byla to demokratická volba, která odpovídá stanovám. Dopředu jsem ale nevěděl, že bude kandidovat," doplnil Hönig. 

"Ano, byl jsem nečekaně odvolán z funkce předsedy KO SPOZ Praha lidmi okolo pana Šloufa. Mrzí mne, že poté, co se za mého předsednictví pražská SPOZ dostala na 6,9 procent (v průzkumu agentury SANEP - pozn. redakce) jsem byl odvolán těmi, kteří celou tu dobu nic nedělali," řekl pro MF DNES odvolaný Ondřej Kropáček.

"Při petiční akci za prokázání původu majetku byla Praha nejúspěšnějším krajem a měla cca 11 tisíc podpisů. Ano byl jsem přísný a nutil členy  aby vyšli do  ulic a oslovovali s peticí lidi, myslím že se tomu říká kontaktní kampaň. Přesně ti co nic nedělali a jen se vezli mě odvolali, asi doufají, že už to půjde samo," dodal Kropáček.

Šlouf spoluzakládal sdružení, ze kterého vznikla SPOZ

Lobbista Šlouf se stáhl do ústraní na začátku letošního roku po zvolení Miloše Zemana prezidentem. Přitom právě Miroslav Šlouf je považován za jednoho z hlavních strůjců Zemanova volebního úspěchu. Zeman nedávno uvedl, že Šlouf v jeho volebním týmu skončil, protože si vymýšlel.

Před prezidentskými volbami byl Šlouf šéfem pražské organizace SPOZ, funkci však neobhajoval. K situaci se prezident příliš vyjadřovat nechce, z Hradu přišlo pouze vyjádření jeho mluvčí Hany Burianové: "Prezident republiky se nezabývá vniřními záležitostmi politických stran. Rád se seznámí s definitivními kandidátními listinami všech politických stran," uvedla.

Šlouf byl počátkem roku 2008 jedním ze zakladatelů sdružení Přátelé Miloše Zemana, které si stanovilo za cíl vrátit expremiéra do politického života. Sdružení se nakonec přetvořilo ve SPOZ, která v minulých sněmovních volbách získala téměř pět procent hlasů. Šlouf o vstup do Parlamentu usiloval již předtím, v roce 2000 neúspěšně kandidoval na Chrudimsku do Senátu.

Pražská SPOZ se nedávno podílela na změně krajského vedení strany ve středních Čech. Podle odvolaných členů předsednictva byli jejich nástupci zvoleni v rozporu se stanovami (více čtěte zde). K Obvodnímu soudu pro Prahu 1 proto podali návrh na předběžné opatření, aby omezil pravomoci nového předsednictva. Soud již rozhodl, zatím verdikt nezveřejnil.

V hlavním městě se očekává tuhý boj o voliče. Kandidátku TOP 09 vede Karel Schwarzenberg, lídrem ODS je Miroslava Němcová. Kandidátku ČSSD vede Jaroslav Zavadil, u komunistů Marta Semelová, u lidovců Daniel Herman. Pražským lídrem hnutí ANO je Andrej Babiš a ve Straně zelených Ondřej Liška.

Rok 2008 a trio Štěpán, Zeman a Bohdalová. Ti všichni tehdy přišli Miroslavu Šloufovi gratulovat k narozeninám:

23. září 2008

Autoři: , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Koalice napevno určí čas hlasování o vládním návrhu důchodové reformy

30. května 2024

Poslanci ve čtvrtek dokončí první čtení vládního návrhu důchodové reformy, která zvyšuje věk...

Co budou dělat končící europoslanci? Zvažují zkusit politiku i návrat k profesi

30. května 2024

Premium Sedm současných europoslanců z jedenadvaceti se po nadcházejících volbách do parlamentních lavic v...

Otočka v Berlíně: deportace už nevadí. Němci zvažují posílat běžence do Afriky

30. května 2024

Premium V Německu dlouho bylo pravidlem, že britské plány na deportace žadatelů o azyl do africké Rwandy...

Ortel měl hrát v dětském zábavním parku, po tlaku rodičů koncert zrušili

29. května 2024  10:29,  aktualizováno  23:13

Pražský zábavní park Krtkův svět v Horních Měcholupech ohlásil na 7. července koncert. U lunaparku,...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...