Zeman: Zelení jsou jako komunisté, nahradili pitomou ideologii jinou

  14:05aktualizováno  14:05
Miloš Zeman přirovnává ideologii zelených stran ke komunismu. Nechápe hysterii, která se zdvihla kolem jaderných elektráren po havárii ve Fukušimě. Evropa by se podle něj měla raději zabývat hrozbou islámu a nekontrolovaným přílivem muslimských imigrantů.

Miloš Zeman považuje zelené za nástupce komunistů. Ilustrační | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Miloš Zeman se už v době, kdy byl premiérem, proslavil svými neotřelými přirovnáními. V rozhovoru pro týdeník Reflex nově přirovnal příznivce environmentalistických teorií ke komunistům.

"Nahradili jednu pitomou ideologii druhou pitomou ideologií. Boj proti jaderné energetice, kůrovcové kalamitě na Šumavě, boj proti dálnicím, proti jezům na Labi, to všechno má jednoho společného jmenovatele. Člověk nemá věřit, člověk má vědět," říká Zeman.

Jako příklad uvádí letošní protijadernou hysterii, která zasáhla Evropu po nehodě ve Fukušimě: "Jeden z největších světových odborníků na jadernou energetiku, Hans Blix, mi říkal: Vy jste se v té střední Evropě úplně zbláznili, Fukušima se dostala do problémů ne kvůli zemětřesení, ale kvůli tsunami. Vy nemáte ani zemětřesení, ani tsunami, proč jste se zbláznili?"

To, že se Němci nechali tak snadno zviklat k odklonu od jádra, glosuje v týdeníku drsně. Vzhledem k tomu, že se celý jejich národ nechal svého času ovládnout Hitlerem a nacionálním socialismem, není prý divu, že ho v současné době ovládá nenápadná zelená ideologie.

Zeman navíc avizovaný konec jaderné energie v Německu považuje pouze za jakousi úlitbu kancléřky Merkelové tamní sílící straně Zelených. "Až tam budou nové volby, tak se na tento slib tiše a rozumně zapomene," dodává.

Muslimové v Evropě? Buď se asimilují, nebo ať jdou zpět

A jak už je u Zemana poslední dobou obvyklé, rozhovor se dotkl i ožehavé problematiky islamismu a islámu obecně. Už dříve uvedl, že civilizace táhnoucí se od severu Afriky až po Indonésii je pro Západ nepřítelem číslo jedna. Islám je podle něj už ze své podstaty nejnetolerantnější velké náboženství na světě.

Muslimové jsou prý jediným nebezpečím, které západní civilizaci hrozí. A to dle Zemana bohatě stačí. Konkrétně ho děsí vstřícný postoj Evropy k přistěhovalectví.

"Jsou dva typy imigrací. Politická a ekonomická. Muslimská imigrace do Evropy je v podstatě ekonomická. Zatímco politické imigranty máme přijímat, (...) těch 99 procent ekonomických si musí zvyknout na to, že se mají buď asimilovat, nebo odejít zpátky do svých zemí," říká v Reflexu.

Skeptický je i k letošnímu revolučnímu vývoji několika muslimských zemí známému jako "arabské jaro". Obává se, že po pádu diktátorů nastoupí do čela rozbouřených zemí fundamentalisté. Jako analogii uvádí situaci v Íránu roku 1979, kde po pádu šáha Pahlávího nastoupil ajatolláh Chomejní.

"Lidé podléhají iracionálním motivům. Tu nacismu, tu fašismu, tu komunismu, tu environmentalismu nebo alternativní medicíně. Já jim z nějakých důvodů nepodléhám," uzavírá Zeman debatu nad neutěšenou situací celého světa.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Policisté jako terč. Přes tři tisíce napadených za pět let, vede Opava

ilustrační snímek

Cílem fyzických útoků se stávají během zásahů i policisté. Za posledních pět let jich čelilo napadení celkem 3 180. V...

Zedník, truhlář nebo instalatér. Načekáte se a zaplatíte víc

Dobrých instalatérů je stále málo.

Díky dobré ekonomické situaci se v Česku stále více staví. Chuť budovat ale naráží na nedostatek řemeslníků. Podle...

Jak vzpomíná na rok 1989? Hostem Rozstřelu bude písničkář Jaroslav Hutka

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

Jeho písničky se staly jedním ze symbolů sametové revoluce. Hostem Rozstřelu bude písničkář, ale také prozaik, básník a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz