Zeman: Zelení jsou jako komunisté, nahradili pitomou ideologii jinou

  14:05aktualizováno  14:05
Miloš Zeman přirovnává ideologii zelených stran ke komunismu. Nechápe hysterii, která se zdvihla kolem jaderných elektráren po havárii ve Fukušimě. Evropa by se podle něj měla raději zabývat hrozbou islámu a nekontrolovaným přílivem muslimských imigrantů.

Miloš Zeman považuje zelené za nástupce komunistů. Ilustrační | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Miloš Zeman se už v době, kdy byl premiérem, proslavil svými neotřelými přirovnáními. V rozhovoru pro týdeník Reflex nově přirovnal příznivce environmentalistických teorií ke komunistům.

"Nahradili jednu pitomou ideologii druhou pitomou ideologií. Boj proti jaderné energetice, kůrovcové kalamitě na Šumavě, boj proti dálnicím, proti jezům na Labi, to všechno má jednoho společného jmenovatele. Člověk nemá věřit, člověk má vědět," říká Zeman.

Jako příklad uvádí letošní protijadernou hysterii, která zasáhla Evropu po nehodě ve Fukušimě: "Jeden z největších světových odborníků na jadernou energetiku, Hans Blix, mi říkal: Vy jste se v té střední Evropě úplně zbláznili, Fukušima se dostala do problémů ne kvůli zemětřesení, ale kvůli tsunami. Vy nemáte ani zemětřesení, ani tsunami, proč jste se zbláznili?"

To, že se Němci nechali tak snadno zviklat k odklonu od jádra, glosuje v týdeníku drsně. Vzhledem k tomu, že se celý jejich národ nechal svého času ovládnout Hitlerem a nacionálním socialismem, není prý divu, že ho v současné době ovládá nenápadná zelená ideologie.

Zeman navíc avizovaný konec jaderné energie v Německu považuje pouze za jakousi úlitbu kancléřky Merkelové tamní sílící straně Zelených. "Až tam budou nové volby, tak se na tento slib tiše a rozumně zapomene," dodává.

Muslimové v Evropě? Buď se asimilují, nebo ať jdou zpět

A jak už je u Zemana poslední dobou obvyklé, rozhovor se dotkl i ožehavé problematiky islamismu a islámu obecně. Už dříve uvedl, že civilizace táhnoucí se od severu Afriky až po Indonésii je pro Západ nepřítelem číslo jedna. Islám je podle něj už ze své podstaty nejnetolerantnější velké náboženství na světě.

Muslimové jsou prý jediným nebezpečím, které západní civilizaci hrozí. A to dle Zemana bohatě stačí. Konkrétně ho děsí vstřícný postoj Evropy k přistěhovalectví.

"Jsou dva typy imigrací. Politická a ekonomická. Muslimská imigrace do Evropy je v podstatě ekonomická. Zatímco politické imigranty máme přijímat, (...) těch 99 procent ekonomických si musí zvyknout na to, že se mají buď asimilovat, nebo odejít zpátky do svých zemí," říká v Reflexu.

Skeptický je i k letošnímu revolučnímu vývoji několika muslimských zemí známému jako "arabské jaro". Obává se, že po pádu diktátorů nastoupí do čela rozbouřených zemí fundamentalisté. Jako analogii uvádí situaci v Íránu roku 1979, kde po pádu šáha Pahlávího nastoupil ajatolláh Chomejní.

"Lidé podléhají iracionálním motivům. Tu nacismu, tu fašismu, tu komunismu, tu environmentalismu nebo alternativní medicíně. Já jim z nějakých důvodů nepodléhám," uzavírá Zeman debatu nad neutěšenou situací celého světa.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Podepsáno prezidentem. Průměrný důchod vzroste o 900 korun měsíčně

Prezident Miloš Zeman na jednání vlády o státním rozpočtu na rok 2020 (16. 9....

Průměrný důchod vzroste příští rok o 900 korun měsíčně. Prezident Miloš Zeman podepsal příslušný zákon o důchodovém...

V Rozstřelu vystoupí poradce posledních komunistických premiérů Krejčí

Politolog Oskar Krejčí hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

V rámci seriálu výrazných a významných osobností, které byly u toho, když se v roce 1989 měnil režim, přijal pozvání do...

Zastavte stavbu odmítané střelnice, nařídil kraj laxnímu stavebnímu úřadu

Většina obyvatel Hradčan-Kobeřic na Prostějovsku nesouhlasí se vznikem...

Krajský úřad Olomouckého kraje ostře zkritizoval prostějovský stavební úřad, který už více než rok nijak nezasahuje...

Najdete na iDNES.cz