Barroso večeřel v Praze, Zeman ho přivítal u vlajek Česka a EU

  10:13aktualizováno  20:36
Večeří s prezidentem Milošem Zemanem zahájil předseda Evropské komise José Barroso dvoudenní návštěvu Prahy. Zeman ho vítal před třemi vlajkami České republiky a třemi Evropské unie. Ve středu společně na Hradě vyvěsí evropskou vlajku a Zeman také podepíše novelu Lisabonské smlouvy umožňující vznik záchranného fondu eurozóny, tzv. eurovalu.

Barroso přiletěl do Prahy před devatenáctou hodinou. Poté se Zemanem povečeřel na Pražském hradě. Ve středu je čeká vztyčení evropské vlajky  a poté i tisková konference na Hradě, Barrosa ještě navíc setkání s premiérem Petrem Nečasem a návštěva sídla evropské agentury pro satelitní navigační systém, který přesídlil do české metropole.

Právě to, že na Hradě zavlaje vlajka Evropské unie, symbolizuje rozdíl mezi Zemanem a jeho předchůdcem Václavem Klausem, který před pár dny dny na adresu svého nástupce řekl, že dělá věci, které on by určitě nedělal.

Klaus: Já vlajku nepověsím!

Klaus odmítal jak euroval, tak unijní vlajku na Pražském hradě. "Myšlenka, že bychom měli na Pražském hradě k prezidentské zástavě přidávat a vyvěšovat vlajku Evropské unie... Já myslím, že k tomu jsem od žádného občana České republiky mandát, pokyn, příkaz, prosbu nedostal," uvedl Klaus v roce 2004. A svůj odmítavý postoj si udržel až do konce prezidentského mandátu.

Zeman hned po zvolení deklaroval opak. A bude to první velká a na první pohled viditelná změna, kterou se nový prezident Zeman "odstřihne" od politiky svého euroskeptického předchůdce Klause. V případě vztahu k Evropské unii jednoznačně neplatí tvrzení Zemanových odpůrců, že jeho zvolení zakonzervuje politiku, kterou představoval Klaus.

Před Hradem budou protesty proti vlajce Evropské unie

Proti vyvěšení eurovlajky bude ve středu na Hradčanském náměstí protestovat euroskeptické konzervativní sdružení Akce D.O.S.T. a také neparlamentní Strana svobodných občanů.

"Modrý prapor s hvězdičkami není oficiální vlajkou Evropské unie a za symbol EU jej považuje jen 16 z 27 států Unie a Česká republika mezi nimi není. Ani na sídle britské královny či francouzského prezidenta prapor Evropské unie nevisí," uvedl Petr Mach, předseda Svobodných. Jeho strana už také zahájila sběr podpisů pod petici za vypsání referenda o vystoupení České republiky z Evropské unie.

Modrou vlajku se žlutými hvězdami o velikosti šest krát čtyři metry a jednu náhradní šily podle ČT dvě švadleny jeden a půl dne.

Zeman podpoří i euroval. Nečas ho podepisovat nebude

Zeman během návštěvy také podepíše dodatek Lisabonské smlouvy, který umožňuje vznik záchranného fondu eurozóny, takzvaného "eurovalu". Klaus ho odmítl podepsat, i když ho schválily jak Sněmovna, tak Senát.

"Tyto valy považuji za zrůdnou, nesmyslnou, absurdní věc a já je podepisovat rozhodně nebudu," uvedl loni tehdejší prezident Klaus. Na samotnou činnost záchranného fondu eurozóny, který už od podzimu funguje, to ale nemělo bezprostřední vliv.

Evropský stabilizační mechanismus se týká jen zemí, které se vzdaly národní měny a platí eurem. To v Česku zdaleka není aktuální a třeba vládní ODS podmiňuje přijetí eura referendem. Při nedávné první návštěvě jednání vlády Petra Nečase prezident Zeman řekl, že trvá na tom, aby i Nečas připojil svůj podpis pod euroval (více o návštěvě prezidenta na jednání vlády najdete zde).

"Když o tom pan prezident mluvil při návštěvě vlády, přešel jsem to mlčením, ale tato věc nepodléhá kontrasignaci premiéra. Je to standardní novela Lisabonské smlouvy, kterou schválily obě komory parlamentu, a každý si může najít, jak jsem o tom ve Sněmovně hlasoval," řekl iDNES.cz premiér a předseda ODS Nečas.

Fond má za daných podmínek pomáhat zemím, které platí eurem a které se dostanou do problémů s financováním, jež by mohly ohrozit stabilitu eurozóny. Zemím eurozóny, které se ocitnou v potížích, může fond půjčit až 500 miliard eur (téměř 12,5 bilionu korun). Splátky půjček z eurovalu pak mají přednost před splátkami soukromým věřitelům.

Pokud Česká republika euro přijme, bude muset do eurovalu také přispět. Mohla by z něj pak také čerpat, pokud by se dostala do velkých finančních problémů. Podobných, jaké potkaly Řecko či další jižní státy eurozóny, naposledy Kypr.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

Kdo je tady ministr? Šmarda se Staňkem se na selfie smáli teoriím novinářů

Ministr Antonín Staněk se na festivalu Colours of Ostrava setkal se svým možným...

Zatímco vládní ANO a ČSSD řeší už několik měsíců otázku výměny na postu ministra kultury, nynější ministr Antonín...

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz