Občané budou letos opět volit své zástupce do třetiny Senátu a po čtyřech letech také do obecních zastupitelstev. Zeman měl podle zákonných pravidel na vyhlášení termínu čas do začátku prázdnin.
Předchozí senátní volby v 27 obvodech, kde se bude volit i letos, se v roce 2016 konaly 7. a 8. října. Obecní volby byly o dva roky později ve dnech 5. a 6. října. Prezident tak tentokrát nezvolil nejzazší možný termín pro konání voleb.
ODS v Praze vsadila na Bohuslava Svobodu. Chce si jít pro primátorský řetěz |
Termín voleb vyhlašuje prezident nejpozději 90 dnů před jejich konáním. Volby do obecních zastupitelstev se musejí konat ve třicetidenní lhůtě končící dnem uplynutí volebního období místních zastupitelů. Stejná pravidla platí i pro senátní volby.
Volební právo má v případě komunálních voleb každý občan ČR starší osmnácti let, případně občan jiného státu s potvrzením o přechodném pobytu nebo povolením k trvalému pobytu.
V těchto volbách se však nevydává voličský průkaz, lze tak volit jen v té obci, případně městské části, v níž je volič přihlášen k trvalému pobytu. Jinak tomu je u voleb do Senátu, kdy lze s voličským průkazem vydaným zastupitelským úřadem hlasovat v kterémkoliv volebním obvodu, kde jsou volby vyhlášeny.
Odevzdání kandidátek do 19. července
Termín pro podání přihlášek, potažmo kandidátních listin v případě komunálních voleb, vyprší 19. července. 20. září začne platit zákaz zveřejňování předvolebních a volebních průzkumů, do stejného data musí voliči obdržet hlasovací lístky. V den voleb je zakázána volební agitace uvnitř a v bezprostřední blízkosti volebních místností.
Většina z 27 senátorů, kterým letos končí funkční období, bude na podzim mandát obhajovat. Patří mezi ně všichni čtyři z pěti členů vedení horní komory včetně jejího předsedy Miloše Vystrčila. Místo v Senátu naopak uvolní například ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.
Nejvíce zastupitelských křesel v obcích, více než 44 000, získala v posledních volbách tradičně nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Druhý nejvyšší počet mandátů dostala KDU-ČSL (3 645) další byli Starostové a nezávislí (2 601), ODS (2 600), ČSSD (1 955) a hnutí ANO (1 684). Hnutí ANO zvítězilo v řadě velkých měst včetně Brna či Ostravy, v Praze ale skončilo ve velmi těsném pořadí páté.
Časné vyhlášení voleb prodlouží oficiální trvání volební kampaně. Ta podle předpisů začíná dnem, kdy je rozeslána částka Sbírky zákonů s příslušným rozhodnutím prezidenta. Kandidáti pak mají povinnost započítávat náklady na volební propagaci či si do pěti dnů zřídit volební účet. Kandidáti do Senátu se musí s kampaní vejít do částky dva miliony korun, respektive 2,5 milionu korun v případě účasti ve druhém kole. Na komunální volby se žádný limit nevztahuje.
Sněmovní volby na loňského 8. a 9. října vyhlásil Zeman již koncem prosince 2020. Rozhodnutí, které považovali někteří senátoři i politické strany za zásah do politické soutěže, však před Ústavním soudem obstálo. Samotné vyhlášení voleb, bez ohledu na okamžik, kdy k němu dojde, neporušuje základní ústavněprávní principy, stálo v usnesení soudu.