Žvanění o lidských právech je neproduktivní, řekl Zeman velvyslancům

  13:57aktualizováno  14:57
Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě přijal české velvyslance, kteří tento týden dorazili do Prahy na svou každoroční poradu. Mluvil o vlivu zpomalování růstu německé ekonomiky na Česko i o tématu lidských práv.

Prezident svůj projev začal názorem na ekonomickou situaci. Na Česko bude mít podle něj negativní vliv zpomalování německé ekonomiky. „Mejdan skončil,“ řekl.

Fotogalerie

Příležitost vidí v možném vývozu elektrické energie do Německa, které podle Zemana bude potýkat s nedostatkem. „Pokud bude pokračovat program uzavírání německých elektráren a pokud my se k tomu bláznovství nepřidáme, máme skvělou příležitost k exportu elektrické energie do Německa,“ dodal Zeman.

Prezident také řekl, že chce hledat v zahraničí nové příležitosti pro české podnikatele. Zmínil, že se s velvyslancem USA dohodl na uspořádání společného obchodního fóra. 

K obchodu s africkými zeměmi je Zeman spíše skeptický. „Nejde jenom o to uzavřít obchod, ale pak ho i zaplatit,“ řekl. Zajímavá pro podnikatele podle něj může být i Indie, kde jsou však stále velké byrokratické překážky. „V každém případě pracujme na diverzifikaci našich exportních aktivit,“ dodal k tématu zahraničního obchodu. 

Jsem přítelem konkrétních akcí, řekl Zeman k lidským právům

„Žvanění o lidských právech je neproduktivní, to co potřebujeme, je konkrétní lidskoprávní pomoc,“ řekl. Podle Zemana často nemá kárání různých zemí za nedodržování lidských práv nemá velký vliv je příznivcem pomoci konkrétním lidem. „Oni se buď pobaveně usmějí, nebo se zamračí. A způsobí nám to zbytečné škody třeba na cestovním ruchu,“ uvedl.

Jako příklad konkrétní akce uvedl jeho pomoc ukrajinskému historikovi a teologovi Igoru Kozlovskému, který se postavil separatistům v samozvané Doněcké lidové republice. V roce byl 2016 a soud ho poslal na dva roky do vězení za špionáž.

Zeman nejprve poslal premiérovi separatistické vlády dopis, na který však nedostal žádnou odpověď. Proto se obrátil na ruského prezidenta Vladimira Putina a Kozlovskij byl i díky jeho přímluvě nakonec propuštěn na konci roku 2017. 

Diplomaté od pondělí v Černínském paláci debatují o české zahraniční politice, ekonomické diplomacii i o bezpečnostních a konzulárních tématech. Setkání s prezidentem je tradičním bodem programu porady.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se nemohl setkání zúčastnit kvůli tomu, že s dalšími ministry je ve Varšavě na společném jednání vlád Česka a Polska.

Loni Zeman v projevu před velvyslanci zdůrazňoval význam české vojenské mise v Afghánistánu a kritizoval evropské sankce uvalené na Rusko kvůli anexi Krymu a roli Moskvy v konfliktu na východě Ukrajiny.

S velvyslanci se již v pondělí setkal premiér Andrej Babiš. Zdůraznil přitom, že čeští velvyslanci v zahraničí by měli každodenně komunikovat v cizině s tamními médii a pracovat při tom na pozitivním vnímání České republiky.

Ve více než půlhodinovém projevu se dotkl mimo jiné otázek Evropské unie včetně jejího rozpočtu, ochrany klimatu, odchodu Velké Británie z Evropské unie či prázdninového sporu o výměnu českého ministra kultury.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Nechceme stavět vzdušné zámky, říká Metnar o vojenské spolupráci V4

Ministr obrany Lubomír Metnar.

Ministři obrany zemí V4, tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, se scházejí v rámci Dnů NATO v Ostravě. Chtějí najít...

Irák, Afghánistán nebo Golany. Stovka českých vojáků obdržela vyznamenání

Zástupce náčelníka Generálního štábu Jiří Verner (vpravo) gratuluje oceněným...

V Národním památníku na pražském Vítkově si převzalo ocenění 109 vojáků z jedenácti jednotek české armády za účast na...

Rodiče chtějí od školy výchovu i klid, očekávání se podle průzkumu liší

Mezi doporučované společné aktivity rodičů a dětí patří čtení a vyprávění

Jedni chtějí dění ve třídách ovlivňovat, druzí hází veškerou odpovědnost na školy. Očekávání českých rodičů od škol se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz