Zeman stáhl nominaci Válkové a na ombudsmana navrhl Křečka. Už potřetí

  • 314
Prezident Miloš Zeman na funkci veřejného ochránce práv navrhne bývalého zástupce ombudsmanky a někdejšího poslance ČSSD Stanislava Křečka. Uvedl to v úterý předseda Senátu Jaroslav Kubera po společném novoročním obědě se Zemanem a předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem.

Ten oznámil pouze to, že Zeman se rozhodl stáhnout nominaci poslankyně ANO Heleny Válkové na ombudsmanku. Válková se rozhodla nominaci odmítnout poté, co vyšlo najevo, že za minulého režimu spolupracovala s někdejším komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, který se podílel na politických procesech s Miladou Horákovou či Rudolfem Slánským.

„Neříkal (Zeman), že bych to nesměl říct. Jeho (prezidentův) kandidát bude Stanislav Křeček, kterého teď navrhne na ombudsmana,“ řekl Kubera.

„Prezident mi předal písemně, že bere zpět nominaci paní Válkové na post ombudsmanky,“ řekl Vondráček.

Prezident loni dvakrát neúspěšně navrhoval, aby Stanislav Křeček pokračoval ve funkci zástupce ombudsmanky. Sněmovna to však neakceptovala. Křečkovi bude v květnu 82 let.

Má smysl, aby prezident Zeman znovu nominoval Křečka, když už dvakrát neuspěl?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 21. ledna 2020. Anketa je uzavřena.

Kubera uvedl, že Válková možná přijde i o funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. „Můj odhad je, že tam stejně dlouho nevydrží,“ řekl. Premiér Andrej Babiš v pondělí podle něho zatím nechtěl odstavení Válkové z funkce ombudsmanky i zmocněnkyně spojovat. Podle Vondráčka Válková vládní funkci neopustí. „Funkci vykonává dobře, není možná na stole její setrvání nebo nesetrvání,“ řekl novinářům.

Válková: prezident mi vyjádřil podporu

Válková po schůzce se Zemanem řekla, že ji prezident podpořil, aby setrvala ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva, byť o tom prezident nerozhoduje. „Hlavně jsem (prezidentovi) vysvětlila okolnosti celého toho kvazipřípadu, proč jsem třeba řekla, že jsem neznala pana Urválka,“ uvedla Válková. 

Stanislav Křeček

  • Narození: 20. května 1938
  • Vzdělání: vystudoval geologickou průmyslovku a střední výtvarnou školu, absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy
  • Kariéra: byl soudním čekatelem, začátkem 70. let ale musel z justice odejít a živil se jako horník, dělník, geolog nebo výtvarník. Po roce 1989 se stal advokátem. Byl také poslancem České národní rady nebo členem zastupitelstva Prahy 2. Ve Sněmovně zasedal v letech 1998 až 2013, byl členem ústavně právního výboru, působil i ve výboru petičním či mandátovém a imunitním. Od dubna 2013 do loňského prosince byl zástupcem ombudsmanky
  • Stranická příslušnost: člen Československé strany socialistické (do roku 1990), člen Demokratické strany práce (1992 až 1993), člen ČSSD (1993 až 2013, v roce 2013 členství ve straně přerušil kvůli svému zvolení zástupcem ombudsmanky)

Podotkla, že ve druhé polovině 70. let, když nastupovala do výzkumného pracoviště, Urválka skutečně neznala. „Až později ale jsem se samozřejmě dozvěděla, o koho jde,“ řekla.

Prezident podle Válkové vyjádřil nad záležitostí kritický údiv. „Říkal, že jsem to měla v 60. letech více sledovat, ale věří mně a důležitá věc je pro mě, že mně prezident této republiky věří, že nelžu,“ zdůraznila Válková.

Vláda v pondělí o setrvání Válkové na místě vládní zmocněnkyně pro lidská práva jednala, ale nehlasovala. Pro její odchod se vyslovili představitelé koaliční ČSSD. Válková rezignovat odmítla.

Senát na ombudsmana navrhl dva kandidáty, vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse. „Senát trvá na svých kandidátech,“ prohlásil předseda horní komory. Osobně by ale úřad ombudsmana i zmocněnkyně pro lidská práva zrušil jako nadbytečné.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video