Politici, kteří chtějí o 20 procent vyšší platy, jsou podle Zemana nenažranci

  20:55aktualizováno  21:42
Prezident Miloš Zeman odmítl, aby platy politiků vyskočily od ledna příštího roku o dvacet procent. „Politici by samozřejmě neměli chodit v žíněném rouchu, ale když se podíváte například na platy poslanců nebo senátorů, tak je svrchovaná drzost chtít je teď zvýšit o dvacet procent,“ řekl v pořadu Týden s prezidentem v televizi Barrandov.

Prezident Miloš Zeman | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Ty platy jsou zhruba, když k tomu přičtu i náhrady, čtyř až pětinásobně vyšší než je průměrná mzda. Když někdo chce ještě víc, tak ho mohu charakterizovat krásným českým slovem nenažranec,“ řekl o snaze politiků zvyšovat své platy prezident.

„Je iluze domnívat se, že když má někdo vysoký plat, nebude chtít ještě větší příjmy,  než má,“ opáčil na otázku majitele televize Barrandov a moderátora pořadu, zda když budou mít politici vyšší plat, nebudou mít potřebu krást.  Politici podle něj už nyní nemají nízké platy.

Poslanci po tlaku Pirátů projednali v srpnu v prvním čtení vládní návrh zákona, který má zabránit tomu, aby platy politiků vzrostly od ledna o dvacet procent. Neprošel ale návrh, aby poslanci zkrátili lhůtu pro jeho projednávání, takže je nejisté, že do konce roku pokus zákon brzdící růst platů do konce roku projde a k razantnímu nárůstu příjmů poslanců i senátorů nedojde.

Do čela odpůrců zákona, který by politiky omezil, se postavil poslanec za ODS Marek Benda. „Návrh je chybný, špatně napsán, měl by být zamítnut. Zkuste jiná témata než tuto hloupost,“ vybízel ve Sněmovně Benda.

Základní plat poslance je nyní 75 900 korun hrubého měsíčně a paušální náhrady na dopravu, stravu a reprezentaci až 39 400 korun. Od ledna příštího roku by základní plat poslance mohl být 83 400 korun a náhrady mají vzrůst až na 43 300 korun. Ve skutečnosti bere většina poslanců více peněz a to kvůli příplatkům za funkce ve výborech či klubech. U ministrů by se základní plat zvýšil ze 144 700 na 159 100 korun a náhrady z 21 100 na 23 200 korun.

Podstatou návrhu je zachování 2,5násobku průměrné nominální měsíční mzdy fyzických osob v nepodnikatelské sféře jako základu, ze kterého se odvozuje plat politiků, namísto zvýšení koeficientu na 2,75. Zachování stávajícího čísla by znamenalo roční úsporu v řádech desítek milionů korun.

Paroubek byl silnější předseda než Špidla i Sobotka, tvrdí Zeman

Majitel TV Barrandov se Zemana ptal i na jeho názor na kandidaturu expremiéra Jiřího Paroubka do Senátu v Ostravě a na jeho spor s bývalou manželkou Petrou, kterou ve čtvrtek na tiskové konferenci nepřímo obvinil, že z jeho bankovního sejfu vybrala 5 milionů korun, z toho 3,5 milionu v dolarech.

„Já jsem, zejména v době, když byl předsedou ČSSD, měl vůči Jiřímu Paroubkovi celou řadu výhrad. Ale na druhé straně objektivně uznávám, že ve srovnání se Špidlou, Grossem nebo Sobotkou to byl silný předseda, který dovedl sociální demokracii k několika úspěchům,“ řekl o Paroubkovi Zeman. Ocenil, že Paroubek se zachoval jako chlap a dokázal odstoupit z funkce předsedy ČSSD bezprostředně po volbách v roce 2010, když je sociální demokracie vyhrála ale jen s 22,08 procenty hlasů.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Ve vládě plníme spíš program ČSSD, kritizuje kandidát do vedení ANO Macura

Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

V posledních volbách v Ostravě převálcoval konkurenci a teď primátor Tomáš Macura míří i do nejužšího vedení hnutí ANO....

Životy s rudou knížkou. Ústav připravil slovník komunistických funkcionářů

Záviš Kalandra (vpravo) a jeho kamarád Oldřich Pecl byli odsouzeni ve

Oportunista Jan Doležal, dobrodruh André Simone, nebo odsouzený člen vedení Rudolf Barák. To je jen několik ze stovek...

Únorové počasí trhá teplotní rekordy. Na Karvinsku naměřili až 17 stupňů

Ilustrační foto

Teplotní rekordy pro 16. únor v sobotu padly na 25 stanicích, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v...

Najdete na iDNES.cz